Jak założyć pierwsze akwarium?

list In: Akwarystyka On:

Akwarystyka to bardzo popularne hobby na całym świecie. Większość dostępnych w sklepach ryb nadaje się na początek przygody z akwarystyką. Jednak przed zakupem warto zapytać sprzedawcy o wymagania dla danego gatunku ryb.

Akwarystyka to bardzo popularne hobby na całym świecie. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele gatunków zwierząt akwariowych. Najłatwiejsze w hodowli są ryby słodkowodne, i to od nich zaczynają początkujący akwaryści. Większość dostępnych w sklepach ryb nadaje się na początek przygody z akwarystyką. Jednak przed zakupem warto zapytać sprzedawcy o wymagania dla danego gatunku ryb. Informacje na ten temat możemy znaleźć w książkach lub internecie.

Jakie akwarium na początek?

Minimalna pojemność akwarium dla małych rybek to 25 litrów. Jednak początkującym często zaleca się zacząć od 40 litrów. Jest to optymalna wielkość dla większości gatunków ryb. Dodatkowo większe akwarium jest łatwiejsze w utrzymaniu. Cena takiego zbiornika z pełnym wyposażeniem to około 150-200 złotych. Do tego dochodzi koszt roślin i ryb. Przed zakupem rybek musimy przygotować akwarium. Na początku musimy umieścić żwirek w akwarium, a następnie wlać wodę, na wysokość kilku centymetrów. Następnie przystępujemy do sadzenia roślin. Na końcu zalewamy całe akwarium wodą, włączamy filtr i zostawiamy. Możemy dodać także zakupione w sklepie zoologicznym bakterie nitryfikacyjne, które pomogą dojrzeć wodzie w akwarium. Powinniśmy odczekać około tygodnia, i po tym czasie możemy wpuszczać pierwsze ryby.

Jak opiekować się rybami?

W przypadku małego akwarium musimy regularnie podmieniać część wody. Przyjmuje się, że podmiana około 20 procent wody raz w tygodniu powinna wystarczyć. W tym wypadku raz w miesiącu powinniśmy wymienić większość wody na nową. W większych akwariach podmiany części wody możemy robić raz lub dwa w miesiącu, a całość zmienimy raz w roku. Dlatego dla początkujących zaleca się większe akwarium, gdyż jest przy nim mniej pracy. Ryby karmimy raz dziennie o stałych porach. W przypadku większej ilości rybek możemy to robić 2 razy dziennie. Przykładowo rano możemy podać mrożony pokarm, a wieczorem suchy. Dzięki temu ryby będą odpowiednio odżywione. Mrożony pokarm jest szczególnie ważny w przypadku agresywnych gatunków, gdyż sprawia większe uczucie sytości, co wpłynie na zmniejszenie agresji. Do wody możemy także dodawać różnego rodzaju preparaty, które wpłyną na jakość roślin w akwarium.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień