Alergia u psa objawy alergii skórnej i pokarmowej

list Kategoria: Psy Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 216
Alergia u psa objawy alergii skórnej i pokarmowej

Z pewnością wielu właścicieli psów zdążyło się przekonać jak wygląda alergia u psa. U każdego psa alergia może objawiać się inaczej, jeden będzie się drapał, inny będzie miał problemy ze strony układu pokarmowego (biegunki) lub zmieni się zachowanie psa. Bardzo prawdopodobne jest, że wszystkie te objawy mają podłoże alergiczne, co piąty pies obecnie jest alergikiem. Postaram się objaśnić w tym artykule czy jest alergia u psa i jak ją rozpoznać.

Pies ma alergię

Coraz więcej psów ma problemy zdrowotne. Mają częste biegunki, wymiotują, ciągle się drapią czy nawet wygryzają sobie boki do krwi. - czyli najprawdopodobniej pies ma alergię.  W sklepach zoologicznych jest ogromna gama produktów hipoalergicznych. Wielu właścicieli zadaje sobie pytania: Skąd się wzięła alergia? Co dać psu aby nie zaszkodzić?

Ludzie i zwierzęta są narażone na wiele alergenów. U wielu psów (i nie tylko) bardzo wrażliwych na niektóre z nich, układ odpornościowy (który tworzy przeciwciała z grupy IgE oraz histaminę) wywołuje reakcję alergiczną.

Alergia u psa skórna

Symptomy alergii u kotów jak i u psów są podobne. Zazwyczaj są to: zaczerwienienie i świąd skóry- co powoduje w dalszej kolejności drapanie, gryzienie się, wylizywanie łap, łuszczący się naskórek, często wypadająca i matowa sierść, wypadająca . U psów z alergią skórną często spotyka się dodatkowo łojotok i grzybicę skóry. Widoczne są zmiany na łapach, tak właśnie alergia u psa na łapach jest widoczna ponieważ pies zaczyna podgryzać łapy w skutek czego psy o jasnej sierści mają widoczne przebarwienia na łapkach.  Często również alergia u psa jest powodem zapalenia ucha, czy też alergia u psa powoduje stany zapalne okolic oka, łzawienie i ropienie oka.

Objawy alergii u psa

Alergia pokarmowa, objawy alergii pokarmowej u psa.

W tym przypadku widać wyraźnie biegunki, wymioty zarówno u psów jak i u kotów. Jednak takie objawy są nie tylko oznaką alergii pokarmowej - może też być spowodowane podrażnieniem ścian żołądka, jelit lub niedoboru niektórych składników odżywczych - aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Nietolerancja pokarmowa można więc określić jako zespół chorobowy polegający na nieprawidłowym trawieniu i wchłanianiu spożytego pokarmu lub też nieprawidłowe wydalanie przetworzonego pokarmu.

Niezależnie od przyczyn warto mieć w apteczce coś na zatrzymanie biegunki oraz na poprawę pracy żołądka oraz jelit. Osobiście mam sprawdzone na swoim psiaku krople do wody z węglem Diarrhea control z firmy BIOFEED oraz pastę z probiotykami Provita z firmy dr Seidel.

Co najczęściej powoduje alergię u psa?

Alergenami pokarmowymi zazwyczaj są: mięso drobiowe, wołowe, białka mleka, jaja oraz białka roślinne (np. soja, kukurydza, pszenica) i dodatki do pożywienia (np. aromaty, barwniki, emulgatory). Najczęściej jednak pies może mieć uczulenie na mięso kurczaka, alergia u psa na kurczaka jest najczęściej diagnozowaną alergią pokarmową.

Alergia u psa, jak pomóc zwierzęciu?

Diagnozowanie alergii jest trudne. W pierwszej kolejności (jeśli właściciel czworonoga nie chce od razu iść do weterynarza i robić drogie testy alergiczne) najlepiej jest spróbować diety eliminacyjnej (przy alergii pokarmowej i skórnej). Polega ona na zmianie karmy na jedno składnikową, aby wyeliminować czynnik alergiczny. Przy mokrej karmie polecam: z firmy Brit Monoprotein (kaczka, indyk, wołowina, jagnięcina) czy też firmy Vet Expert Raw Paelo (wołowina, jagnięcina, indyk - również dla szczeniąt.). Przy suchej karmie dobrze się sprawdzają się pokarmy bogate w jagnięcinę, bądź też karmy specjalistyczne typowe dla danej alergii, np. Gastrointestinal, Hypoallergenic czy UltraHypo z firmy Fermina.

Warto również zmienić kosmetyki dla psa. W sklepach zoologicznych dostępne szampony oraz odżywki regenerujące naskórek. Dobrym rozwiązaniem również będzie wprowadzenie suplementów diety wspomagających szybszy powrót do zdrowia czworonoga, np. z firmy BIOdene na lśniącą sierść czy na dobre trawienie.

Warto zaznaczyć, iż diagnoza alergii jest rzeczą skomplikowaną, gdyż często jest tak że pies cierpi z powodu krzyżówki różnych alergenów i odnalezienie tych czynników bywa bardzo trudne. Każdy kot i pies jest inny i nie zawsze opisane objawy alergii u psa są książkowe i się sprawdzą, tak u innego mogą nas zaskoczyć. Fakt, że jakiś produkt należy do grupy alergenów nie oznacza, że należy go od razu eliminować z diety naszego zdrowego psa.

Jeśli jednak nasze wszystkie wysiłki zawiodą, mamy wrażenie, że spróbowaliśmy już wszystkiego, a czworonóg dalej cierpi z powodu nasilającej się alergii, warto wówczas udać się do weterynarza. Warto również zainwestować w badania, które pozwolą nam jednoznacznie stwierdzić z jakiego typu alergen nie pozwala naszemu kochanemu pupilowi normalnie funkcjonować.

Tags: pies
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień