Bojowniki ryby (Betta) sprawdź jakie ryby z bojownikiem, ile żyją i jak dbać

list Kategoria: Akwarystyka Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 4525
Bojowniki ryby (Betta) sprawdź jakie ryby z bojownikiem, ile żyją i jak dbać

Bojowniki to jedne z najbardziej popularnych rybek dla początkujących akwarystów. Jednakże aby prawidłowo dbać o bojownika należy poznać jego potrzeby. Postaram się w tym artykule przekazać wszystkim zainteresowanym hodowlą bojownika, trochę informacji na temat tej pięknej rybki.

Pochodzenie i życie bojowników.

Kilka podstawowych cech bojownika typowych dla tej odmiany ryb:

 • bojowniki ryby nadają się do walk między sobą, co sprawia, że w małych zbiornikach może być tylko jeden samiec
 • ze względu na swoje ubarwienie i różnorodność, może startować w konkursie piękności
 • może żyć w niewielkim zbiorniku z niewielką zawartością tlenu.

Zanim człowiek zaczął hodować bojowniki, żyły one w małych jeziorach, rozlewiskach rzek,  na polach ryżowych w rowach, sadzawkach z niewielką zawartością tlenu i obfitą roślinnością oraz dużą zawartością rozkładającej się materii roślinnej. Z czasem bojowniki zaczęły pomagać farmerom zjadając larwy komarów.

Ile żyją bojowniki?

Bojowniki ryby żyją od 2 do 3 lat, ale zdarzają się również takie, które dożywają nawet pięciu lat. Długość życia bojownika oczywiście uzależniona jest od zagwarantowania jak najbardziej optymalnych warunków.

Bojowniki ryby ich najpopularniejsze odmiany to:

Halfmoon (Hm)
Halfmoon Plakat (Hmpk)
Crowntail (Ct)
Fullmoon Doubletail (fmdt)
Veiltail

Hodowla domowa.

Na dobry stan zdrowia i długość życia bojownika wpływa kilka czynników:

 1. temperatura wody i otoczenia
 2. stan wody i częstość podmian wody
 3. suplementacja
 4. odpowiedni pokarm
 5. odpowiedni zbiornik, roślinność i ozdoby
 6. Bojownik z jakimi rybami można go trzymać

Ile żyją bojowniki

1. Temperatura wody i otoczenia

Bojownik jest dość specyficzną rybką. Lubi ciepłą wodę  (powinna mieć 26-28oC). Bobrze sprawdza się grzałka AQUAEL ULTRA HEATER - jest to grzałka z termostatem utrzymująca stałą temperaturę wody w zbiorniku a w dodatku jest cienka i nie ma ryzyka, że rybka się poparzy dotykając jej. Gdy temperatura jest niższa, wówczas bojownik jest ospały, mało je, zaczyna mieć problemy z posklejanymi płetwami. Nie bez znaczenia ma też temperatura otoczenia. Gdy woda jest ciepła, a temp. otoczenia (tzn. nad powierzchnią) jest chłodniejsza, bojownik łykając powietrze znad powierzchni wody może nabawić się choroby układu oddechowego. Aby temu zapobiec wystarczy dać przykrywkę - ciepło tuż nad wodą będzie zatrzymane.

2. Stan wody i częstość podmian wody

Bojownik ryba, która dobrze czuje się w zbiorniku z filtrem (np. filtr Asap Aquael) powoduje ruch tafli wody, co powoduje, że na powierzchni nie tworzy się "kożuch" (osad). Równie dobry jest filtr z deszczownicą (np. Fan Filter Mini + deszczownica z Aquaela). Ważne jest aby był filtr o słabym przepływie wody. Jeśli wybierze się filtr z deszczownicą, warto skierować w górę na wysokości max. 2 cm nad powierzchnią wody.
Część hodowców wybiera jednak trzymanie bojownika bez filtra. Utrzymanie bojownika w dobrym stanie nie jest wbrew pozorom takie proste - trzeba stworzyć równowagę mikrobiologiczną, a przy zbiorniku bez filtra woda będzie dłużej dojrzewać. Za każdym razem gdy bojownik zje pokarm, trzeba zbierać cienkim wężykiem (codziennie jak odkurzacz) osad z resztek jedzenia i odchodów z dna zbiornika; wszystko to co może się rozkładać. Nie należy zapominać o uzupełnieniu wody w zbiorniku. Po pewnym czasie okaże się, że ilość azotu i fosforu będzie na tyle mała, że ryba nie będzie podtruwana. Osobom, które z pewnych powodów nie mogą czyścić codziennie dna akwarium, polecam wymianę wody (oczywiście zbierając z dna wężykiem) co 2-3 dni ok.25% wody lub raz na tydzień 50%-60%.

jak dbać o bojownika w akwarium

3. Suplementacja

Bojownik ryba żyje w wodach o twardości 6-7,8 pH, czyli twardą. Gdy jednak dajemy mu wodę miękką, warto dodać sól akwarystyczną. Warto też uzdatnić wodę (np. Betta Basics firmy Seachem) . Trzeba pamiętać, że bojownik pobiera substancje nie tylko przez otwór gębowy, ale również przez skórę. Aby wzmocnić kolor bojownika, warto dodać wyciąg z migdałecznika.  W wielu sklepach jest jednak problem z otrzymaniem tego preparatu. Dlatego też warto dodawać witaminy oraz minerały w postaci liści ketapangu (lub wyciągu z ketapangu).

4. Odpowiedni pokarm dla bojownika

Są pokarmy dedykowane bojownikom (Betta) w formie granulatu, płatków. Przykładowo: pokarm z Hikari - Bio-Gold czy z Naturfood - Supreme Bettafood. Można też podawać żywą lub mrożoną artemię (solowiec), rozwielitka, szklarka (biała larwa komara). Unikać ochotki - działa jak trucizna z opóźnionym zapłonem. Zamrożony pokarm warto rozmrozić chłodnej wodzie, dolać trochę ciepłej wody; dodawaj rozmrożony pokarm pipetką, aby dozować odpowiednią dawkę.

5. Zbiornik (Akwarium), ozdoby i roślinność

Najlepiej ryba bojownik czuje się w zbiorniku 4-5L dla doświadczonych hodowców bojowników ; 10-20L dla początkujących. Bojowniki nie lubią dużych zbiorników,  jest to ryba terytorialna.
Wiele osób trzyma rybkę bojownika w kuli, jednak nie poleca się trzymania tej rybki w takim zbiorniku. Powodów jest kilka i to poważnych. Większość kul jest sprzedawana jako zbiorniki bez wyposażenia, a przecież utrzymanie odpowiedniej temperatury jest jednym z kluczowych elementów dla życia bojownika. Do kuli nie da się więc włożyć ani grzałki, ani filtra, a odpowiednie oświetlenie też jest problematyczne. Ścianki kuli wypaczają kształty umieszczonych w niej rzeczy i rybki. Kształt kuli również niekorzystnie wpływa na wzrok bojownika, a długotrwałe przebywanie w kuli może spowodować nieodwracalne zmiany w ich układzie nerwowym. Kule są robione przeważnie z bardzo cienkiego szkła, co sprzyja szybkiemu obiciu zbiornika. Jeśli chodzi o zdrowie, zachowanie i samopoczucie bojownika w kuli - tafla wody jest nieproporcjonalnie mała w stosunku do objętości kuli, co z kolei utrudnia pobieranie tlenu znad powierzchni wody. Bojownik jest zmuszony pływać w kółko (po okręgu) co powoduje stres. Bojowniki ryby dość płochliwe,  i lubi się chować - w przypadku kuli nie ma możliwości założenia na tył akwarium tła - można jedynie umieścić dużo roślinności i co najmniej 3 kryjówki, jednak w przypadku kuli nie da się zupełnie usunąć stresu.
Bojownik potrzebuje dużo roślin oraz ozdób, między którymi może mieć możliwość chowania się. Jeśli chodzi o rośliny to dobrze sprawdzają się rośliny nakorzenne i nakamienne: np. anubias, mikrozorium, pływająca na powierzchni moczarka, kabomba lub pistia wodna.

6. Jakie ryby z bojownikiem

Jego szerokie płetwy mogą działać na inne ryby jako wabik. W sytuacji gdy w zbiorniku są inne ryby z długimi i weloniastymi ogonami może spowodować, że bojownik będzie inne ryby atakować, broniąc swojego terytorium.

Jakie ryby z bojownikiem
Łączenie bojownika z glonojadem (tzn. z rybami przyssawkowymi) nie jest również dobrym pomysłem. Ryby - typu glonojad, żerują w dzień i w nocy. Bojownik idąc spać przeważnie opiera się i roślinę lub o podłoże. Glonojad, próbując czyścić roślinkę lub podłoże wchodzi na bojownika i czyści go uszkadzając jego łuski.  
Bojownik boi się dużych ryb, więc aby się nie stresował można dołączyć mu do towarzystwa np. gupiki endlera, kiryski, krewetki filtrujące, ślimaki typu helmety, otoski, neony, bystrzyki. Jeśli jest bardzo duży zbiornik (min.200L) bardzo gęsto porośnięty roślinnością, mogą być dwie samce bojownika.
Część osób do samca bojownika dobiera kilka samic. Warto przypomnieć, że nawet samice same ze sobą potrafią walczyć. Jeśli ktoś decyduje się na akwarium "haremowe", musi spełnić kilka warunków:

 • na jednego samca powinno przypadać kilkanaście samic,
 • akwarium powinno mieć dużo roślin i kryjówek
 • samiec powinien być na tyle silny, aby mógł zdominować pozostałe samice

Przy tym ostatnim warunku nie zawsze się udaje - może okazać się, że to samica zdominuje samca i będzie wówczas problem z utrzymaniem zbiornika i pozostałych rybek- będzie wojna.

Bojowniki ryby, podstawowe informacje:

Podsumowując powyższe informacje to zaczynając do akwarium to powinno mieć pojemność 10-20L zbiornik z pokrywką, grzałką termostatem i filtrem. Oprócz tego dużo roślin i różnych kryjówek, a tło na tylną szybkę uzupełni ten efekt. Pokarm suchy, żywy i mrożony warto dawać naprzemiennie. Nie można zapomnieć o suplementach i odmulaczu (może być mały wężyk).

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień