Co zrobić, gdy kot nie chce jeść?

list Kategoria: Koty Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 119
Co zrobić, gdy kot nie chce jeść?

Koty mają dość mały żołądek i szybko można go zapełnić. Sprawia to, że kot musi jeść często i małe porcje.
Jeśli jednak kot nie chce jeść co najmniej 24 godziny, może to być sygnał do wizyty u weterynarza. Nawet 2-3-dniowa głodówka kota może spowodować uszkodzenie wątroby. A więc, jeśli kot nie chce jeść, nie przegładzamy go. Ale jeśli nie, to co dalej?
Najczęstsze powody niejedzenia u kotów:

 1. Przekarmienie kota przysmakami
 2. Nieprawidłowe jedzenie, monotonia pokarmów
 3. Zbyt szybkie zmiany w diecie (neofobia)
 4. Zepsute jedzenie
 5. Problemy z uzębieniem u kota
 6. Starzenie się
 7. Obecność innych kotów
 8. Stres u kota
 9. Kule włosowe u kota

1. Przekarmienie kota przysmakami

Część osób, które mają problemy z niejedzeniem u swojego mruczka udają się o poradę do weterynarza. Tam okazuje się, że kot jest gruby, a przeprowadzony wywiad u opiekuna mruczka pokazuje, że kot dostaje zbyt dużą ilość przysmaków. Opiekun jest pewien, że robi dobrze bo jego kotek jest szczęśliwy wcinając kolejne przysmaczki. Jednak ma to negatywny wpływ na stan zdrowia pupila.

2. Nieprawidłowe jedzenie, monotonia pokarmów

Zdarza się również, że część kotków (choć to nie jest regułą) przestaje jeść z powodu zbyt monotonnego jedzenia - po prostu smak im się znudził. Wówczas warto poszukać dla odmiany czegoś innego, urozmaicać pokarm o inne smaki. Przykładowo: gdy kot jadł wcześniej kurczaka w sosie, to dla odmiany może być  indyk w sosie lub kurczak z jagnięciną. W ten sposób kot ma to co znał, ale z dodatkiem czegoś nowego. Monotonna dieta może spowodować nie tylko niechęć kota do jedzenia, ale również i niedobory niektórych składników odżywczych.

3. Zbyt szybkie zmiany w diecie (neofobia)

Neofobia jest jednym z mechanizmów selekcji u kota. Polega on na tym, że zwierzę może unikać nowej nieznanej karmy. Dlatego też  bardzo ważne jest u młodych kotów wprowadzanie im bardzo urozmaiconego jedzenia. Im starszy kot, tym większe jest wyzwanie dotyczące urozmaicania diety. Nie zmusza się kota do jedzenia gdy ma nudności lub odwraca się od jedzenia - nic na siłę.
Gdy kot boi się próbować nowych rzeczy, opiekun intuicyjnie wykupuje w sklepie zoologicznym każdego pokarmu po trochu. Zbyt szybkie zmiany karmy może spowodować u kota niechęć do posiłku. Kupując więc jedną karmę lub kilka podobnych (zbliżonych do siebie) i uzbrajając się w cierpliwość, powinno nakłonić się kota do zjedzenia posiłku.

Przekarmienie kota

4. Zepsute jedzenie

Wybrzydzanie jest niestety dosyć częste u kotów. Koty nie mają zdolności odczuwania słodkiego smaki, jednak smak gorzki powoduje automatycznie odrzucenie pokarmu - kot uznaje, że posiłek jest zepsuty i nie będzie ryzykował zatrucia.

5. Problem z zębami u kota

Wraz z wiekiem może pojawić się problem z zębami u kota. Ubytki kociego uzębienia, tak jak i u ludzi są bardzo nie przyjemne. Utrudnia to też gryzienie przez kota posiłków co jest przyczyną tego, że kot nie chce jeść. Warto jest od najmłodszych lat podawać pokarm, który pozwoli usunąć płytkę nazębną. Jeśli chodzi o koty, warto jest podawać pokarm "włóknisty". Spowoduje to, że włókna podczas gryzienia będą działały jak szczoteczka (najlepiej większe kawałki mięsa), Są również przysmaki dla kotów wspomagające czyszczenie kocich zębów - tu warto pilnować dawki. Można również od małego uczyć kota szczotkowania zębów szczoteczką i pastą dedykowaną właśnie dla psów i kotów.

6. Starzenie się kota

Podobnie jak u ludzi starszych, tak i u kotów ich organizm się zmienia. Wraz z wiekiem osłabia się węch, a więc i pokarm nie pachnie mu już tak zachęcająco jak wcześniej. Może również wystąpić problem z trawieniem posiłków, tzn. trawieniem białek i tłuszczy.

7. Obecność innych kotów

Powodem niejedzenia przez kota mogą być inne koty w domu i okolicy. Kot, zamiast skupiać się na zjedzeniu posiłku, zaczyna myśleć o jego obronie i obronie terytorium.

8. Kot nie chce jeść, a może przyczyną jest stres?

Stres może być również powodem niejedzenia u kotów. Zmiany w otoczeniu u kota mogą również negatywnie na niego wpłynąć. Obserwując kota można zauważyć w jakich sytuacjach się denerwuje. Np. Gdy opiekun wraca z urlopu okazuje się nagle, że kot nie chce jeść z tęsknoty i zrobił się agresywny.

9. Kule włosowe u kota w żołądku

Kule włosowe to inaczej sierść zwierzęcia. Kot podczas codziennej higieny (mycia się) zdarza się, że połknie fragment swojej sierści. Zbyt duża ilość sierści powoduje zapchanie żołądka i jelit kota ( twardy brzuch). Warto w takiej sytuacji podać coś odkłaczającego. Dobrze i szybko działają pasty odkłaczające ( np. Gimcat lub trixie) oraz trawy dla kota ( np. Vitapol lub trixie). W sprzedaży są również pokarmy suche, które można podawać w codziennym żywieniu kota.

Zachecenie kota do jedzenia

ZACHĘCANIE KOTA DO JEDZENIA

Jeśli kot nie ma problemów zdrowotnych, a mimo to dalej nie chce jeść, warto jest przeanalizować menu, jakość podawanego posiłku oraz ilość przysmaków. Oto propozycje postępowania:

 • Jeśli kot ma stały dostęp do suchego pokarmu - trzeba to zmienić. Karma, która długo leży, staje się mało atrakcyjna dla kota. Najlepiej jest podawać posiłki o stałych porach. Pokarm będzie podawany jako świeży.
 • Nieraz pomocna jest w takich sytuacjach po prostu zabawa. Kot zmęczy się polowaniem, spali nadmiar energii (czyli spala białko). Zabawa daje również poczucie spełnienia łowieckiego: najpierw polowanie, potem posiłek.
 • Jeśli kot lubi wylizywać sam sosik lub galaretkę, a nie chce mięsa, warto zamrozić pokarm w podać w formie lodów.
 • Gdy kot nie chce jeść suchej karmy, tylko mokrą - warto jest mieszać oba rodzaje karmy. Daje to przeważnie dobry efekt.
 • Podawane posiłki gotowane warto odrobinę podgrzać tuż przed podaniem - zacznie się wydzielać przyjemny i bardziej intensywny zapach i ma na celu zachęcanie kota do zjedzenia posiłku.
 • Jeśli w domu jest więcej niż jeden kot, warto miskę dla niejadka dać w bardziej cichym, odosobnionym miejscu. Wówczas kot nie będzie chciał pilnować posiłku; przy nieśmiałych kotach zaciszne miejsce spowoduje mniej stresu.
 • Gdy kot jadł wcześniej karmę suchą tylko jednego rodzaju i przestał jeść, często właściciele dają inną karmę suchą dla odmiany. Warto pomieszać tuż przed podaniem "starej" karmy i "nowej". Każda karma ma swój indywidualny zapach, więc nie poleca się trzymania obu karm razem. Zbyt długie mieszanie się zapachów karmy pomieszanej może zniechęcić kota jeszcze bardziej do posiłku.
 • Jeśli mamy do czynienia ze starym kotem, który wcześniej jadł suchą karmę i przestał, można też namaczać  (skraplać) karmę rosołkiem, sosikiem lub wodą.

PODSUMOWANIE

Podstawą żywienia kota jest obserwacja. Nie ma gwarancji, która karma będzie danemu kotu bardziej smakowała. Zawsze trzeba mieć na uwadze zdrowie kota. A więc cierpliwością, spokojnym podejściem do zwierzaka i dbałością o jego potrzeby (np. zabawę) nakłoni się niejadka do zjedzenia co najmniej jednego posiłku w ciągu dnia. Nie ulegajmy zachciankom kota na przekąski.

Bibliografia: miesięcznik ZooBranża nr 5-6 maj-czerwiec 2020, ZooBranża nr 5 maj 2019, własne doświadczenia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień