Jak ochłodzić królika w upalne dni - przegrzanie królika objawy

list Kategoria: Gryzonie Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 774
Jak ochłodzić królika w upalne dni - przegrzanie królika objawy

Jak co roku zaczyna się lato, a co za tym idzie upały i przegrzanie zwierząt. Szczególnie w tym czasie problem mają właściciele futrzanych zwierząt. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć w jaki sposób pomóc i uchronić przed przegrzaniem królika.Czyli najprościej mówiąc znajdziemy sposób jak ochłodzić królika. W pierwszej kolejności przypominamy, że królików nie można kąpać, gdyby komuś przyszło do głowy w ten sposób ochłodzić królika. Jako odpowiedzialni właściciele króliczków jesteśmy zobligowani do tego aby zapewnić naszym uszakom komfortowe i zdrowe warunki do życia w naszych domach.

Przegrzanie królika objawy

Pierwsze oznaki przegrzania u królików - (podstawą jest obserwacja):

 1. Szybkie oddychanie,
 2. Przegrzanie (temp. w odbycie powyżej 41°C),
 3. Królik często się kładzie na boku pod ścianą.
 4. Zwierzę jest osowiałe

W takim razie jak ochłodzić królika?

Oto kilka wskazówek jak ochłodzić królika:

 1. Zasłoń rolety w okach - zapewni to królikowi cień
 2. W domu wyznacz miejsce, w którym królik będzie mógł się schłodzić - można położyć na podłodze butelkę z mrożoną wodą lub wkłady turystyczne owinięte koniecznie w ręcznik, bądź też położyć kafelki podłogowe - jest to jednak rozwiązanie chwilowe.
 3. Najprostszym rozwiązaniem jest zdecydowanie zakup specjalnej maty chłodzącej i rozłożenie jej w najchłodniejszym miejscu pokoju. Mata taka jest specjalnie przygotowana dla gryzoni przez firmę Trixie i działa w taki sposób, że chłodzi się automatycznie, gdy królik na niej nie leży.
 4. Można również przecierać delikatnie uszy królika szmatką nasączoną chłodną wodą (nie lodem!)
 5. Pamiętaj o częstej wymianie wody w miseczce lub w poidełku
 6. Dobrze też jest włączyć wiatrak, wentylator lub cyrkulator powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa króliczek, jednak nie należy kierować strumienia powietrza bezpośrednio na królika. Na klatce warto jest umieścić wilgotny ręcznik
 7. Jeśli puszczasz króliczka na podwórko, zapewnij mu cień, najlepiej na trawie (nie na betonie). W tym przypadku również dobrze sprawdzi się mata chłodząca
 8. Aby ochłodzić królika można też podciąć jego sierść (zwłaszcza długowłosemu), jednak nie wolno golić "na zero", ponieważ mimo wszystko futerko działa także jako izolator - króliczek nie przeziębia się.

Inne wskazówki na lato:

 1. Jeśli musisz przewieźć królika do weterynarza, zapewnij mu chłód na czas transportu
 2. Często czyść w kuwecie - brud i smród, nawet niewielki, przyciąga muchy w upalne dni

Mam nadzieję, że wyczerpująco opisałam problem: przegrzanie królika objawy oraz podpowiedziałam rozwiązania jak ochłodzić królika, które pomogą naszym futrzakom przetrwać upalne, letnie dni. Najważniejsze to aby obserwować nasze zwierzę i w porę reagować i nie dopuścić do przegrzania królika.

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień