Jak rozpoznać płeć chomika dżungarskiego, syryjskiego, królika i świnki morskiej

list Kategoria: Gryzonie Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 3190
Jak rozpoznać płeć chomika dżungarskiego, syryjskiego, królika i świnki morskiej

Zakupując zwierzę w sklepie zoologicznym dużo osób pyta sprzedawcę, jakiej płci jest ich nowy pupil. Jest to pytanie najczęściej spowodowane w późniejszym wyborem imienia.. Określenie płci u gryzoni nie zawsze jest takie proste, jakby się wydawało. Większość zwierząt w sklepach zoologicznych jest bardzo młoda. Przy bardzo młodych zwierzętach jest bardzo ciężko określić ich płeć. Część organów płciowych widać zazwyczaj u dorosłych osobników. W tym artykule postaram się pomóc osobom, które chcą się dowiedzieć, czy ich pupil jest samcem czy samiczką - chłopcem czy dziewczynką. Więc jak rozpoznać płeć chomika, królika, świnki morskiej itd? Zapraszam do lektury tego artykułu.

Jak rozpoznać płeć królika?
Jak rozpoznać płeć królika?

Jak już zaznaczyłam na wstępie u bardzo młodych osobników jest ciężko określić płeć - łatwiej jest, gdy królik ma 5-6 miesięcy. U młodszych osobników wymaga to pewnej wprawy, delikatności i dobrego oka. Zdarza się nawet, że weterynarze mają z tym problem. Jak rozpoznać płeć królika?  Oto sposób, który pozwala mi określić płeć już w wieku 3-4 miesiąca życia króliczka. Najlepiej wziąć królika na kolana. Dać rękę pod przednie łapki w taki sposób, aby można było go obrócić szybkim ruchem na grzbiet i przytrzymując go jak małe dziecko na ręku (wciskając go delikatnie w objęcie ręki, aż nie będzie miał zbytnio manewru aby się obrócić z powrotem), jak najszybciej zacząć głaskać go po główce aż się uspokoi. Zazwyczaj pierwsze kilka razy króliczek się wyrywa, bo nie wie o co chodzi (w naturze odsłonięty brzuch oznacza uległość i odsłonięcie najbardziej wrażliwego miejsca na zranienie). Gdy królik się uspokoi i odpręży, pociągnij jego ogonek delikatnie w dół i do kręgosłupa malucha. W okolice odbytu powinien wysuwać się narząd płciowy. U samców będzie miał kształt rureczki (trąbki), natomiast u samiczek będzie miał kształt łezki (u dorosłych samiczek - w kształcie litery V). U samców dorosłych płciowo po obu stronach odbytu są zazwyczaj widoczne jąderka.

Warto przypomnieć, że króliki są zwierzętami stadnymi. Z tego powodu ważne jest poznanie płci królików. Podczas dojrzewania płciowego zachowanie królików ulega przeważnie zmianie. Mogą stać się terytorialne, zadziorne lub zazdrosne o drugiego osobnika. Dlatego też nieraz część opiekunów decyduje cię na trzymanie królików samych, na kastrację  i sterylizację, bądź też dołącza się inne zwierze do towarzystwa (np. świnkę morską). Są różne opinie na te tematy. Decyzja zawsze należy do opiekuna zwierzęcia.

Jak rozpoznać płeć świnki morskiej (Cavia domowa)

Jak rozpoznać płeć świnki morskiej

U świnek morskich, podobnie jak u królików, ciężko jest określić płeć osobnika, a tym bardziej, jeśli są to młode świnki. Są różne sposoby określania płci. Ja spróbuję opisać sposób, który pozwala mi określić płeć już u 2-tygodniowych maluchów. Jak rozpoznać płeć świnki morskiej? Otóż najlepiej sprawdzić to przed podaniem jedzenia. Wtedy brzuszek nie jest tak twardy i pękaty. Ja zazwyczaj biorę świnkę morską jak królika, tzn. biorę ją na kolana i obracam ją na grzbiet. W okolicy odbytu znajdują się narządy płciowe schowane wewnątrz świnki. Ja naciskam delikatnie palcem okolice odbytu (nieraz kilka razy) od strony łapek. Jeśli okaże się dany osobnik samcem, zaczyna wysuwać się prącie (wychodzi "trąbka"), gdy jest ty samiczka - nic nie wychodzi. U starszych osobników można zauważyć różnicę dosyć prosto (choć nie zawsze jest widoczne gołym okiem); u samców widać dosyć wyraźnie kształt litery I z dodatkiem widocznego otworu na prącie; u samiczek jest widoczna tylko litera Y.
W przeciwieństwie do królików, świnki w stadzie zachowują się podobnie, niezależnie od tego, czy stado składa się z samych samic czy samych samców. Jedna świnka staje się dominująca i pokazuje taniec godowy, "kręcąc tyłeczkiem" i gruchając.

Jak rozpoznać płeć chomika dżungarskiego

Jak rozpoznać płeć chomika dżungarskiego

Chomiki dżungarskie, podobnie jak inne małe gryzonie, są bardzo ruchliwe. Określenie płci u bardzo młodych osobników jest trudne, jednak nie niemożliwe. Najprościej jest chwycić delikatnie chomika i obrócić go na grzbiet. w okolicę ogonka i pomiędzy łapkami są dwa punkty: jeden to odbyt, a drugi to tzw. spodek (narząd rozrodczy w postaci kropki). Nie ma tu znaczenia kształt spodka, ale odległość tego spodka od odbytu. U samiczek odległość jest mała, w przeciwieństwie do samców, gdzie odległość ta jest dość znaczna. Nieraz nie widać spodka, który schował się pod sierścią zwierzaka. W takiej sytuacji wystarczy lekko dmuchnąć na brzuszek, aby odsłonić dane miejsce.
Warto przypomnieć, że chomiki są samotnikami. Gdy dorastają, zaczyna się walka o terytorium bądź o samicę. Nieraz bywa, że walka jest nawet na śmierć i życie - w przyrodzie najsilniejsze osobniki będą mogły zapłodnić samicę i przekazać swoje geny potomstwu.Tak więc jak rozróżnić płeć chomika? Mam nadzieję, że mój sposób będzie pomocny.

Jak rozpoznać płeć chomika syryjskiego

Podobnie jak u chomika dżungarskiego, u tych chomików również ważna jest odległość spodka od odbytu. Jest jeszcze jeden sposób, aby określić płeć. U samców dorastających tułów jest bardziej wydłużony. Gdy chomik dorasta, okolice pod ogonkiem zaczynają się zwiększać. Jąderka zstępują i osiadają w formie zgrubienia u nasady ogona.
Podobnie jak u chomików dżungarskich - chomiki syryjskie są również są samotnikami, najlepiej trzymać je osobno.

Płeć myszoskoczka (suwaki, gerbile)

 Płeć myszoskoczka

Myszoskoczki są bardzo energicznymi małymi stworzonkami, ciekawskimi świata. Są to zwierzęta stadne. Tworzą między sobą bardzo silną więź. W naturze żyją w koloniach lub w grupach składających się przeważnie z samca i kilku samic i ich dzieci. Aby nie doszło do powiększania stada, warto mieć osobniki tej samej płci, dzięki czemu myszoskoczki będą się cieszyły swoim towarzystwem na długo.
Żeby określić płeć danego osobnika (podobnie jak u chomika dżungarskiego) również trzeba zajrzeć pod ogonek i wyszukać dwa znaczące punkty. Gdy już się je znajdzie, odległość ich ma znaczenie. U samiczek odległość jest mała, a u samców - duża. Ponadto kolor tego obszaru u samców jest ciemniejszy. Gdy samiec dojrzewa płciowo, jąderka zstępują do moszny i powstaje uwypuklenie.

Rozpoznawanie płci myszy i szczura

Rozpoznawanie płci myszy i szczura

Myszki i szczury różnią się pod względem wielkości, zachowania, długości życia, itp. Jednak płeć poszczególnych osobników określa się tak samo. Tak jak u innych gryzoni, tak i tu trzeba obrócić gryzonia na grzbiet i zobaczyć okolice odbytu. Otwór płciowy u nasady ogona w przypadku samic ma kształt litery t i otwór ten znajduje się bardzo blisko odbytu. Gdy mamy do czynienia z samcem - otwór płciowy znajduje się w znacznej odległości od odbytu. Dodatkowo znakiem rozpoznawczym u dorosłych szczurów jądra są nieraz bardziej widoczne w okolicy odbytu w postaci zgrubień. Samce bywają też większe od samic.
Szczurki i myszki są stadnymi zwierzętami. przeważnie dogadują się z większością różnorakich stworzeń.

Jak rozróżnić płeć szynszyla

Jak rozróżnić płeć szynszyla

Szynszyle są specyficznymi zwierzętami. Podobnie jak chomiki - są zwierzętami nocnymi. Jednak tylko to je łączy z chomikami. Są zwierzętami stadnymi. Łatwiej jest połączyć samce niż samiczki. Gdy samiczki dojrzewają, stają się terytorialne i zaborcze, nie lubią jednak samotności. Ważne jest więc rozpoznawanie płci u tych gryzoni. Jest jednak to sprawą dosyć trudną. Jeśli obróci się szynszyla i spojrzy na obszar w okolicy odbytu, zobaczy się stożek. występuje on u samca i u samicy. U samiczek szynszyli odległość narządu płciowego jest mała, u samców - jest większa. Nieraz jest bardzo ciężko określić płeć ze względu na bardzo dużą ilość sierści.

Płeć koszatniczki

Płeć koszatniczki

Koszatniczki również są specyficznymi zwierzętami. Są to zwierzęta stadne. Gdy ktoś decyduje się na trzymanie dwóch osobników, zazwyczaj proponuję albo dwie samiczki, albo parkę, jednak z zastrzeżeniem, że jest to rodzeństwo. W przypadku trzymania dwóch samców prawie na pewno dochodzi do walki.
Podobnie jak u większości gryzoni, najprościej jest określić płeć u dorosłych osobników. Zaglądając pod ogonek i tu widać narząd moczowo-płciowy jest oddalony od odbytu w przypadku samców, a blisko - w przypadku samiczek. U samców (co jest charakterystyczne), między narządami (moczowo-płciowym i odbytem) znajduje się fałd skóry.

Tak więc, wybierając towarzysza w sklepie zoologicznym, zastanów się jakiego dokładnie zwierzątka szukasz i czy potrzebuje on towarzystwa drugiego gryzonia. Rozpoznanie płci gryzonia w większości przypadków ma duże znaczenie dla dobrostanu zwierzaka. Mam nadzieję, że przybliżyłam temat rozpoznawania płci gryzoni i odpowiedziałam na częste pytania jak rozpoznać płeć chomika, królika, świnki morskiej i pozostałych gryzoni.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień