Jak stworzyć w akwarium poczucie głębi? Dobór podłoża, tła i oświetlenia

list Kategoria: Akwarystyka Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 259
Jak stworzyć w akwarium poczucie głębi? Dobór podłoża, tła i oświetlenia

Każdy zapalony akwarysta staje na głowie by jego zbiorniki cieszyły jego oko, ale także by wprawiały w zachwyt wszystkich odwiedzających go gości. Jest wiele aspektów, które wpływają na to jak zbiornik jest postrzegany i czy sprawia że chcemy przystanąć i poświęcić chwilę aby przyjrzeć się mu bliżej.  Jednym z nich jest głębia.

Dlaczego wydaje się nam, że dwa zbiorniki o tych samych wymiarach mają różną głębokość?

Dzieje się tak dlatego że każdy zbiornik ma inaczej ułożone korzenie, kamienie czy inne elementy aranżacji, ma inaczej rozłożone oświetlenie oraz całkiem inną aranżację.

Porady jak najprostszy sposób uzyskać efekt głębi w akwarium?

Podłoże do akwarium dla efektu głębi. Jak zaaranżować dno akwarium za pomocą podłoża.

Równomierny poziom podłoża w całym zbiorniku wypłyca go i sprawia, że po krótkim czasie staje się nudny. Z przodu poziom podłoża powinien być niższy a z tyłu wyższy. Mamy tutaj dowolność, możemy tworzyć spad który zaczyna się w tylnym rogu akwarium, gdzie mamy stworzone wzniesienie, ale także możemy stworzyć równomierny spad od tylnej szyby do przedniej. Ważny jest także kolor podłoża. Jasne podłoże powoduje że zbiornik wydaje się płytszy, a ciemne sprawia że mamy większe poczucie głębi.
Na rynku jest ogromy wybór podłoży do akwarium, zarówno wśród podłoży organicznych jak i żwirów znajdziemy odpowiednie ciemne podłoża do akwarium, które pozwolą nam na stworzenie większej głębi w naszym zbiorniku.

Dobór podłoża do akwarium


Rozmieszczenie korzeni i kamieni dla uzyskania głębi w akwarium.

A więc jak uzyskać efekt głębi w akwarium za pomocą elementów standardowego wyposażenia?
Położenie elementów aranżacji również wpływa na uzyskanie efektu głębi w akwarium. Korzenie czy kamienie ustawione poprzecznie do głębokości akwarium (od lewej do prawej) powodują jego optyczne wypłycanie oraz wyglądają nienaturalnie. Używając np. korzeni z wrzosowisk warto ustawiać je pod ukosem, bądź tak by ich cienkie końcówki zwężały się w kierunku szyby akwarium. Elementy takie jak kamienie należy ułożyć w taki sposób by znajdowały się na środku zbiornika bądź bliżej tylnej szyby akwarium.

Rozmieszczenie korzeni i kamieni w akwwarium


Dobór tła dla uzyskania efektu głębi w akwarium.

Jest to jedna z ważniejszych rzeczy, o której nie ma pojęcia wielu początkujących akwarystów. Tło w akwarium potrafi sprawić, że zbiornik będzie się wydawał płytki lub głęboki. Tło jasne będzie powodowało, że zbiornik będzie się wydawał dużo płytszy, natomiast tło ciemne spowoduje, że zbiornik będzie wydawał się dużo głębszy. Wystarczy spojrzeć na różne akwaria, aby dostrzec istotną różnicę jaką robi tło. Przy czarnym tle oprócz tego że zbiornik wydaje się głębszy to rośliny mają dużo bardziej żywe kolory oraz ryby prezentują się dużo lepiej.

Tło w akwarium - efekt głębi


Dobór odpowiedniego oświetlenia do akwarium.

Jeśli naszym źródłem światła jest belka oświetleniowa lub mamy w pokrywie kilka świetlówek, to również fakt w jakiej kolejności je stawimy pod względem temperatury barwowej również ma znaczenie. Największe poczucie głębi daje nam ustawienie kiedy z przodu jest świetlówka o najwyższej temperaturze barwowej, a z tyłu o najniżej temperaturze. Na przykład mamy 3 świetlówki: 10000k, 6500k i 8000k. Przy tych trzech świetlówkach najbliżej przedniej szyby powinna być 10000k, w środku 8000k a najbardziej z tyłu 6500k. Im niższa temperatura barwowa, tym więcej czerwonego w barwie świetlówki co pozwala nam stworzyć z tyłu zbiornika wrażenie większej głębi.

Jak barwa oświetlenia do akwarium


Stosując te kilka zasad podczas aranżacji akwarium, nawet początkujący akwarysta sprawi, że jego akwarium będzie sprawiało poczucie większej głębi, przez co będzie się wydawało znacznie ciekawsze dla oglądającego.

Tags: akwarystyka
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień