Jak zaprzyjaźnić się ze Świnką Morską

list Kategoria: Gryzonie Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 1533
Jak zaprzyjaźnić się ze Świnką Morską

Świnka Morska jest jednym z najczęściej kupowanych gryzoni i nic w tym dziwnego ponieważ zwierzęta te mają interesujące zachowania, są śliczne i przymilne. Wystarczy zapewnić im optymalne warunki do życia i cieszyć się obecnością szczęśliwego zwierzaka w domu, któremu naprawdę dużo do szczęścia nie trzeba. Odpowiednia klatka, najlepiej w miarę duża (w zależności od ilości świnek w niej mieszkających) i tak w przypadku dwóch świnek klatka powinna mieć długość przynajmniej 80cm. Dlaczego od razu piszę o dwóch świnkach, a mianowicie dlatego że są to zwierzęta stadne i potrzebują towarzystwa drugiego osobnika. Dobierając świnki najlepiej jest wybrać dwie samiczki, które mają szansę szybciej się ze sobą zaprzyjaźnić niż np. dwa samce, które to będą chciały ze sobą rywalizować. Oczywiście zawsze można dobrać parkę, ale wówczas musimy mieć na uwadze powiększanie się naszej hodowli. Wracając do klatki to najlepiej żeby była ona wykonana z ocynkowanych prętów oraz posiadała solidną podstawę tzw. kuwetę która zazwyczaj wykonana jest z mocnego plastiku. Poidełka powinny być zawieszone ponieważ, świnki nie będą wówczas rozlewały wody po klatce.

Miseczki na karmę powinny być również stabilne metalowe lub ceramiczne, żeby nie można było łatwo ich przewracać i co za tym idzie zachować czystość w klatce na dłużej. Co do zabawek to nie są one jakimś szczególnie ważnym wyposażeniem, ale jak już je kupujemy niech będą przeznaczane dla świnek a nie dla innych gryzoni. Nie można dać śwince do zabawy kuli czy kołowrotka przeznaczonego dla chomika bo ta ma bardzo delikatny kręgosłup i może dojść do tragedii. Drabinki metalowe również odpadają ponieważ świnki mają paluszki i łapki podatne na zwichnięcia czy złamania, wystarczy że staną nieodpowiednio. Nie kupujemy również żadnych plastikowych zabawek czy innego plastikowego wyposażenia ponieważ świnki lubią podgryzać plastik i połykać co może im zaszkodzić. Jeżeli chcemy dać naszym świnkom jakieś zabawki niech to będzie np. szeroki tunel, hamak z polaru czy też materacyki z polaru, świnki będą się w takiej klatce bezpiecznie bawić. Warto również zadbać o domek dla naszych pupili, niech będzie w miarę duży i co ważne wybierzmy taki który ma duże otwory po obydwóch stronach.

Jak zaprzyjaźnić się ze świnką morską

Świnki uwielbiają sianko i nie tylko w paśniku ale również sianko służy im do wylegiwania się na nim i jako schron dla wystraszonej świnki. Wygląda to dość komicznie kiedy świnka zakopuje się w sianku chowając pyszczek i cześć tułowia, reszta oczywiście wystaje na zewnątrz ale jej wydaje się że jest bezpieczna i nikt jej nie widzi. Co do wyściółki klatki to myślę, że najlepsze będą wchłaniające wilgoć drewniane paletki, oczywiście trociny również się sprawdzą ale w ich przypadku trzeba będzie częściej wymieniać ściółkę w klatce. Świnki morskie nie mają jakiś szczególnych wymagań pielęgnacyjnych, ważne jest aby dostawał karmę, przekąski, żeby miały pełne poidełka a klatka nie była ustawione bezpośrednio przy oknie czy grzejniku. Wymagają uwagi właściciela, o którą potrafią się upominać. Trzeba je kochać, szanować i w żadnym wypadku nie traktować jak zabawkę, bo świnka potrafi ugryźć gdy ktoś jej robi krzywdę. Robi to tylko i wyłącznie w samoobronie, lub żeby nas upomnieć, że takiego zachowania nie lubi.

Zaufanie świnki morskiej należy zdobywać, gwarantując jej bezpieczeństwo pod każdym względem.

Po przyniesieniu świnek do domu mogą one być dość nieufne względem nowego właściciela, mogą się bać i być płochliwe. Świnki morskie kiedy się bardzo czegoś wystraszą potrafią zastygnąć bez ruchu udając martwe. Bardzo ważne jest abyśmy dali im trochę czasu na zaprzyjaźnienie się z nami i zaufanie nam, jak się do tego odpowiednio zabierzemy nie będziemy musieli długo czekać. W nowym miejscu niech panuje cisza i spokój, do klatki podchodźmy powoli nie wykonując gwałtownych ruchów. Powoli również wkładajmy pokarm do pojemników, może się kazać że świnki będą jadły dopiero w nocy. Nie musimy również jakoś szczególnie namawiać je do jedzenia, one doskonale czują zapachy i są świadome nowej dostawy jedzenia. Po jakimś czasie możemy spróbować podawać im jedzenie z ręki, gdy zaczną nam zjadać z ręki to już jesteśmy na jak najlepszej drodze do przyjaźni. Świnki morskie w zadziwiający sposób okazują swoje ogromne zadowolenie i szczęście a mianowicie potrafią podskakiwać robiąc niejednokrotnie w powietrzu fikołki, zachowanie takie nazywa się popcorningiem, bo świnki swoim zachowaniem przypominają ziarna popcornu podskakujące na rozgrzanej patelni. Widok jest niesamowity, a satysfakcja właściciela jeszcze większa, że zapewnia świnkom doskonałe warunki do tego aby było nieziemsko szczęśliwe i czuły się u nas bezpiecznie.

Świnka morska potrafi pomrukiwać gdy jest głaskana, kładzie się na boku odpoczywając i wyciąga tylne łapki pokazując brzuszek co również jest oznaką tego, że czuje się u nas bardzo dobrze i bezpiecznie. Zapraszamy do naszego sklepu zoologicznego Discus w Raciborzu, posiadamy w ciągłej sprzedaży zdrowe świnki morskie, o które dbamy jak o własne zwierzęta. U nas kupisz klatki, wyposażenie, karmy, smakołyki i ściółkę. Doradzimy jak najlepiej zajmować się świnkami morskimi. Wszystko dla dobra tych gryzoni.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień