Kot perski Cena Charakter Odmiany Biały Szary Niebieski i Szynszylowy

list Kategoria: Koty Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 391
Kot perski Cena Charakter Odmiany Biały Szary Niebieski i Szynszylowy

Niejeden z nas pewnie widział bardzo puchatego kota ze spłaszczonym pyszczkiem leżącego na kolanach swojego właściciela. Wielu kociarzy chciałoby mieć takiego kota u siebie w domu. Nie jest to kot jednak dla wszystkich. Kot ten pojawił się w Europie w XVII wieku. Za jego ojczyznę uznaje się terytorium dzisiejszego Iranu, jednak na temat powstania tej rasy kota jest zbyt mało informacji.

W tym artykule przeczytasz o:

 • Wygląd kota perskiego
 • Ubarwienie sierści
 • Pielęgnacja
 • Charakter
 • Żywienie
 • Zabawa
 • Kot perski cena

Wygląd kota perskiego

Obecnie rozróżnia się nawet ok. 150 rodzajów umaszczeń. Najczęstsze wzory to: szylkretowy, szynszylowy, jednobarwny, colorpoint. Najpopularniejsze kolory umaszczenia to: biały, niebieski, szary i rudy. Z połączenia tych odmian kolorystycznych powstaje wiele barw kotów perskich; nawet trikolor.

koty perskie odmiany

 • Waga kota dorosłego: 3-7kg
 • Ilość kociąt w miocie: 4-6 kociaków
 • Uszy: małe o zaokrąglonych czubkach
 • Łapy: zaokrąglone z włosami między palcami
 • Tułów: masywny i krępy o dobrze umięśnionym grzbiecie i masywnej klatce piersiowej
 • Ogon: krótki, ale proporcjonalny do sylwetki i bardzo puszysty
 • Pyszczek: spłaszczony
 • Oczy: duże i zaokrąglone, których kolor jest uzależniony od umaszczenia
 • Sierść: długa i gęsta, u kotów tej rasy może również wystąpić gęsta i długa sierść wokół brody

Pielęgnacja codzienna

Koty perskie wymagają poświęcenia sporo czasu nad ich pielęgnacją, a dokładniej mówiąc wyczesywania i pielęgnacji szaty włosowej. Żeby ich futro było piękne i wyglądało efektownie należy je wyczesywać dwa razy dziennie co może zająć kilkanaście minut jednorazowo. Do wyczesywania potrzebne będzie kilka szczotek:

Podczas usuwania kołtunów, oprócz filcaka, przydadzą się jeszcze nożyczki (ZOLUX Nożyczki o zaokrąglonych końcówkach), aby usuwać bardzo skołtunioną sierść, a zaokrąglony czubek nożyczek nie zrobi krzywdy kotku.

Podczas pielęgnacji sierści warto wspomóc się odżywką ułatwiającą rozczesywanie. Przeważnie polecam Champ-Richer Spray Rozczesujący Dla Kota 250ml, który oprócz ułatwienia rozczesywania sierści, zawiera również aromat relaksujący dla kota – dzięki czemu kot jeszcze chętniej podda się zabiegom pielęgnacyjnym.

Wyczesywanie powinno zacząć się od grzebienia.

Kot Perski pielegnacja

Pielęgnacja

Raz na tydzień można użyć furminatora, który usunie martwe włosy, a który zmniejszy ryzyko połknięcia sierści przez kota. Z tego powodu też warto podawać ciasteczka lub pasty odkłaczające (np.Gimpet Malt-Soft Extra), aby nie tworzyły się kule włosowe w przewodzie pokarmowym.

Przeważnie koty same się myją i nie potrzebują kąpieli. Kot perski szary, szynszylowy lub inny jest jednak specyficzną rasą, którą trzeba kąpać min. raz na miesiąc. Bardzo dobrze sprawdza się szampon Champ-Richer dla kotów długowłosych. Nie powinno się kąpać kotów w szamponie przeznaczonym dla ludzi – ze względu na fakt, że kot ma inne pH skóry, a umycie ludzkim szamponem spowoduje łupież i swędzącą skórę.

Kąpać kota należy w ciepłej widzie. Po kąpieli nie powinno się wycierać kota ręcznikiem a tylko wyciskać sierść. Najlepiej wtedy grzebieniem rozczesać sierść. Niektórzy suszą sierść suszarką, inni zostawiają kota opatulonego w ręcznik i pozwalają, aby kot sam się wysuszył.

Kot perski charakter

Koty perskie uważane są za bardzo spokojne i zrównoważone stworzenia. Rzadko można zauważyć u tej rasy agresywne zachowania, jednak trzeba pamiętać, że każdy kot jest inny.

Kot perski charakter

Kot perski charakter podsumowanie - Podsumowując, jest to kot niezwykle spokojny i tolerancyjny. Warto jednak pamiętać, że koty tej rasy potrzebują bardzo dużo uwagi ze strony właściciela.

Możliwe choroby i problemy zdrowotne:

 • Koty mają zwężone kanały nosowo-łzowe. Z tego powodu trzeba dziennie przecierać wacikiem kąciki przyśrodkowe oczu (np. Over Zoo Eye Liquid) oraz fałdy poniżej. Takie czynności zapobiegają stanom zapalnym skóry.
 • Nieraz bywa, że kociaki mają rozszczepienie podniebienia. Jest to spowodowane zwężonymi kanałami nosowo-łzowymi i nieodpowiednio dobranymi rodzicami kociąt.
 • Koty perskie mają skłonności do nadwagi. Z tego powodu trzeba zapewnić im dużo ruchu oraz kontrolować ilość podawanego pokarmu.
 • W przypadku kotów o jasnej sierści takich jak kot perski biały może wystąpić dziedziczna głuchota.

Kot perski szynszylowy

 • Persy są narażone na policystowatość nerek. Jest to choroba genetyczna. Najczęściej torbiele powstają w obu nerkach. Początkowo choroba ta nie daje żadnych objawów. Dopiero w okresie 5-10 rokiem życia właściciel kota może zauważyć takie objawy jak: zwiększone pragnienie, niechęć do zabaw i ruchu oraz utrata apetytu. W późniejszym stadium można zauważyć bladość błon śluzowych oraz dziwny zapach z pyszczka. Kot będzie odczuwał ból w okolicach brzucha. Choroba ta jest nieuleczalna. Można jedynie dbać o ruch kota i podawać mu dobrej jakości karmę (np. Happy Cat Sensitive Adult Niere – pokarm wspomagający pracę nerek, a jednocześnie delikatny dla przewodu pokarmowego.
 • Koty perskie nieraz mają skłonności do chorób serca.Przetrwały przewód tętniczy (Botalla) u kociąt zamyka się przez pierwsze kilka dni życia malucha. Jednak zdarza się, że przewód ten nie zamknie się. Choroba ta nie daje się początkowo objawów. Problem pojawia się, gdy następuje przeciążenie serca.
 • Kot perski szynszylowy lub o innym umaszczeniu może mieć również zespolenie wrotno-oboczne (wrodzone lub nabyte nieprawidłowości naczyniowe, w wyniku których powstają połączenia między żyłą wrotną a innymi dużymi naczyniami w organizmie). Wątroba jest wówczas nieprawidłowo ukrwiona i źle odżywiona; ulega nieprawidłowemu rozwojowi.

Żywienie

Kot Perski żywienie

Tak jak wszystkie koty – dieta dla kotów perskich powinna składać się z dobrej jakości mięsa i podrobów oraz niewelkiej ilości warzyw. Ze względu na możliwie występujące u tej rasy choroby, warto czytać etykiety ze składem. Wśród karmy suchej spora część hodowców daje karmę dla kotów sterylizowanych ( np. Happy Cat Sterilised) praz dla kotów z problemami z nerkami (np. HAPPY CAT DIET KIDNEY NIEREN)

Warto tu zaznaczyć, że powinniśmy pilnować ilości podawanego pokarmu, aby kot nie przybrał na wadze.

Oczywiście w procesie trawienia niezbędna jest trawa dla kota (Trawa dla kota w pojemniku odkłaczająca Trixie), która ułatwia nie tylko trawienie ale i pomaga w niektórych przypadkach pozbywania się kul włosowych i niestrawionego, ale zalegającego w żołądku mruczka resztki pożywienia.

Zabawa

Na początek warto kupić różne rodzaje drapaków i zabawek np. wędki, kuleczki, piszczałki (np.Hunter Zabawka dla psa Broome). O cenie zabawek przeczytasz w punkcie kot perski cena. Dobrym wyborem są również zabawki interaktywne (np.Gigwi ZABAWKA DLA KOTA Feather Hider 15cm), bańka-stańka na smakołyki. Zobaczyć wtedy można czym kot lubi się bawić. Oczywiście, część zabawek warto chować i co jakiś czas wymieniać kotu, aby myślał, że dostaje coś nowego.

Laser (wskaźnik laserowy LED) dla kota nada się tylko na początek zabaw z kotem. Mruczek dosyć szybko zrozumie, że lasera nie da rady złapać.

Drapaki dla persów powinny być mocne i duże.

Kot perski cena

Kot tej rasy nie jest tani – ceny kociąt z dobrej hodowli (gdzie występuje mała szansa na wady genetyczne) może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Jednak cena kota perskiego jest uzależniona od wielu czynników, z pewnością najważniejszym z nich jest odmiana kota. Przykładowo cena kota o umaszczeniu koloru białego różni się od ceny kota szarego.

Kot Perski cena

Jednak bez względu na odmianę kota możemy stwierdzić, że kot perski cena - wynosi od ok. 2000 do 3000 zł. Oprócz umaszczenia kota, znaczący wpływ na końcową kwotę, którą przyjdzie nam zapłacić ma hodowla, w której kota zakupimy. Nie powinniśmy wybierać za wszelką cenę najtańszej hodowli, warto jest sprawdzić opinie o danej hodowli w internecie zanim zdecydujemy się zakupić kota perskiego. Tak więc jeśli nie macie dużo czasu wolnego oraz funduszy na leczenie i na kosmetyki dla kota perskiego, proponuję wybrać inne inne rasy kotów.

Ile żyje kot perski szary?

Kot Perski Szary

Długość życia kota jest jednym z najważniejszych aspektów, na które zwracamy uwagę podczas wyboru zwierzęcia dla siebie. Dlatego też nie powinno nas dziwić, że osoby zainteresowane kupnem szarego kota perskiego często zastanawia się, ile wynosi długość życia kota perskiego. Otóż długość życia tej odmiany nie różni się znacząco od innych kotów perskich. Długość życia szarego kota perskiego wynosi ok. 15 lat,

Ile kosztuje kot perski biały?

Kolejnym, istotnym aspektem, na który zwracamy uwagę podczas kupna kota jest jego cena. Koty perskie nie należą do tanich ras, zazwyczaj kosztują one ok. 3000zł. Jednak kwota ta może znacznie różnić się ze względu na kilka czynników takich jak hodowla, w której zdecydujemy się zakupić kota lub, co ważniejsze odmiana, którą dany kot reprezentuje. Cena białej odmiany jest stosunkowo wysoka, biały kot perski cena - wynosi ona ok. 3000 - 4000 zł.

Kot Perski biały

Podsumowanie

Koty rasy pers to bardzo interesujące zwierzęta, jednak ze względu na dość wysokie wymagania, które stawiają przed ich opiekunami, z pewnością nie są to koty dla wszystkich. Jednak jeśli stać cię na kupno i utrzymanie kota, będziesz w stanie poświęcać mu sporą część swojego czasu, to kot tej rasy może okazać się dla ciebie dobrym wyborem. Innym ciekawym aspektem tej rasy są odmiany, a dokładniej ich ilość - rodzajów umaszczeń kota perskiego istnieje ok. 150, a do najpopularniejszych należą kot perski biały, szynszylowy i szary.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień