Skręt żołądka u psa Objawy Przyczyny Zapobieganie i Leczenie

list Kategoria: Psy Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 1335
Skręt żołądka u psa Objawy Przyczyny Zapobieganie i Leczenie

Wielu właścicieli psów spotkało się ze skrótem GDV oznaczającym skręt żołądka u psa. Jest on bardzo niebezpieczny dla psów. Bez profesjonalnej pomocy weterynarza, zwierzę może umrzeć nawet w ciągu kilku minut.

Z punktu medycznego, podczas wydzielania gazów dochodzi do rozciągnięcia żołądka. Jeśli rozciągnięty ma wystarczająco dużo miejsca, może obrócić się wokół własnej osi. Skutkuje to blokadą ujścia gazów. Żołądek rozdyma się ja balon i odcina dopływ krwi do narządów.

Skręt żołądka u psa przyczyny

Kiedyś uważano, że skręt żołądka występuje tylko u dużych psów. Do dziś nie jest do końca wyjaśnione, dlaczego tak się dzieje.  Wiadomo, że również małe psy i koty mogą mieć tego typu problemy. W jednym z następnych punktów poznasz objawy skrętu żołądka u psa. Najczęstsze przyczyny skrętu żołądka to:

 • Karmienie psa suchą karmą jeden raz dziennie w dużej ilości.
 • Łapczywe zjadanie i połykanie karmy.
 • Stres.
 • Zjadanie posiłków z miski na podwyższeniu, miejsce źle dostosowane do wielkości psa.
 • Bardzo często dotyka psy ras dużych oraz o głębokiej (dużej) klatce piersiowej.
 • Im starszy pies, tym większe ryzyko wystąpienia skrętu żołądka z powodu słabych mięśni.
 • Predyspozycje do skrętu żołądka są w dużej mierze dziedziczone
 • Skręt żołądka u psa przyczyny — usunięta śledziona
 • Połknięcie dużych przedmiotów przez psa

Skręt żołądka u psa przyczyny

Jakie psy są najbardziej narażone?

Psy najbardziej narażone na skręt żołądka to: dogi niemieckie, bloodhoundy, bernardyny, setery, retrievery w typie labrador, retriever, golden retriever, berneńskie psy pasterskie, owczarki niemieckie, owczarki szkockie collie, duże charty, w typie borzoj, chart afgański, wilczarz irlandzki, rhodesiany i nowofundlandy.

Skręt żołądka u psa objawy

Przypadłość ta może objawiać się na wiele sposobów, jednak GDV najczęściej zaczyna się od:

 • bólu brzucha, czasami połączone z wyciem z bólu
 • niepokój
 • ciągłe szukanie sobie miejsca
 • próby wymiotów, jednak bez efektów
 • nagłe ślinienie się i oblizywanie
 • brzuch staje się powiększony, wzdęcie rośnie
 • pies słabnie i traci przytomność
 • szybkie dyszenie
 • zwierzę wygina się w łuk i chodzi przygarbione

Skręt żołądka u psa objawy

Skręt żołądka u psa objawy — co robić, gdy je zauważymy? Jeśli u swojego psa zauważysz jakieś objawy skrętu żołądka u psa, skontaktuj się jak najszybciej z weterynarzem. Każda chwila się liczy, aby zwierzę trafiło na stół operacyjny. W takim przypadku im szybciej odbędzie się zabieg, tym większe są szanse na przeżycie zwierzęcia.

Co robić, gdy pies dozna skrętu żołądka?

Szybka wizyta u weterynarza jest kluczowa. Lekarz określi stan zwierzęcia fizycznie i po prześwietleniu. Weterynarz sprawdza m.in. czy zwierzę nie jest odwodnione i czy nie ma oznak wstrząsu, który objawia się: szybkim lub słabym tętnem, bladymi dziąsłami i trudnościami w oddychaniu. Na początku weterynarz musi ustabilizować stan pacjenta. Jeśli przez skręt żołądka u psa w żołądku znajduje się duża ilość gazów, wbija on pustą igłę w żołądek lub umieści przez gardło rurkę, aby dać ujście gazom. Lekarz musi również nawodnić zwierzę kroplówkami, podając m.in. leki regulujące ciśnienie krwi. Gdy stan zwierzęcia się ustabilizuje, trafia ono na stół operacyjny. Początkowo nacięcie jamy brzusznej przeważnie powoduje powrót żołądka do naturalnej pozycji. Jeśli żołądek był zbyt długo rozdęty i skręcony, doszło do martwicy tkanek. Przy rozległej martwicy, niestety, nie da się uratować życie pupila. W sytuacji, jeśli żołądek wrócił do normalnej pozycji i nie ma zmian martwiczych, weterynarz przystępuje do gastropeksji. Zabieg ten polega na przyszyciu żołądka do wewnętrznej ściany brzucha, aby zmniejszyć ryzyko powstania ponownego jego skrętu. Przez kilka następnych dni zwierzę powinno przyjmować płyny w postaci kroplówek, leki przeciwbólowe oraz leki gastro ochronne.

leczenie psa

Jak zapobiegać skrętowi żołądka u psa?

Po jedzeniu pies powinien odpoczywać przez minimum 2 do nawet 4 godzin. Należy podawać dwa posiłki dziennie, mniejsze porcje. Mniejsze porcje to lżejszy żołądek Jeśli czworonóg je posiłki łapczywie, należy spowolnić jego jedzenie używając miski spowalniającej (np. ZOLUX 474144, 474145, TRIXIE Taca na przysmaki Lick'n'Snack), maty węchowej lub np. zabawki na przysmaki, do których można wsypać również karmę (np. KONG GYRO, KONG CLASSIC, Jajko wańka-wstańka). Karma powinna być odpowiednio dobrana i wysokiej jakości. Powinniśmy starać się ograniczać stres pupila. Można również użyć obroży antystresowej lub olejku do aromaterapii. Można również podawać różne leki (np. FRANCODEX Olejek do karmy, Vet Expert Tabletki na stres) i przysmaki antystresowe (Smakołyki Dr Seidel na spokojną podróż). Dla osób, które nie chcą podawać swojemu pupilowi leków, mogą użyć sprayu (np. FRANCODEX Spray antystresowe środowisko) lub obroże antystresowe (Obroża adaptacyjna dr Seidel). Profilaktycznie można przeprowadzić zabieg operacyjny – gastropeksja. Po takim zabiegu prawdopodobieństwo wystąpienia skrętu żołądka spada z 80% do nawet 5%. Nie da się, niestety zupełnie wyeliminować ryzyka wystąpienia skrętu, można jedynie próbować je zmniejszyć.

owczarek niemiecki

Podsumowanie

GDV nie zawsze u każdego psa jest takie samo. U niektórych zwierząt może dojść do częściowego skrętu, który jest również niebezpieczny dla życia czworonoga. Najważniejsza jest obserwacja pupila oraz szybkie reagowanie na objawy skrętu żołądka u psa, w czym pomocna może okazać się lista w punkcie skręt żołądka u psa objawy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień