Jaki żwirek dla kota bentonitowy, silikonowy czy drewniany

list Kategoria: Koty Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 442
Jaki żwirek dla kota bentonitowy, silikonowy czy drewniany

Żwirek dla kota, to zapewnienie kotu i sobie samym odpowiedniej higieny i porządku. Koty to cudowne, ciekawe, a przede wszystkim bardzo czyste zwierzęta. Czy jest się właścicielem kota po raz pierwszy, czy też po raz kolejny to i tak należy dobrać mu odpowiedni żwirek, bo może się okazać, że to co odpowiadało poprzedniemu kotkowi może już nie do końca odpowiadać obecnemu pupilowi. Koty różnie reagują na żwirki zapachowe, które mogą być również drażniące dla ich właścicieli, grubość żwirku może również mieć duże znaczenie. Należy obserwować zachowanie kota i w przypadku gdy zacznie załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą, to znać że coś mu nie odpowiada w kuwecie i najprawdopodobniej będzie to żwirek. Należy wówczas rozejrzeć się za innym rodzajem żwirku dla kota.

Obecnie dostępnych jest wiele żwirków dla kota, wielu producentów ma w swojej ofercie wysokiej jakości żwirki. W naszym sklepie dostępne są prawie wszystkie rodzaje żwirków.

Jaki żwirek dla kota bentonitowy, silikonowy czy drewniany

Żwirek bentonitowy

Czyli wykonany z gliny bentonitowej mającej dość dobre właściwości pochłaniające wilgoć oraz zapach kociego moczu tworząc łatwe do usunięcia bryłki. Po usunięciu zbrylonego żwirku należy uzupełnić w kuwecie jego brakującą ilość do poziomu 5cm. Żwirek ten przypomina swoim wyglądem drobne (lepiej zbrylające się) lub grubsze kamyczki, coś jak drobny szary gruz. Jest do dość popularny i rozpowszechniony żwirek pośród właścicieli kotów. W przypadku tego żwirku jego cena ma przełożenie na jakość i im tańszy tym szybciej będziemy zmuszenie go wymienić oraz ma mniej właściwości absorbujące nieprzyjemne zapachy. W sprzedaży dostępne są również żwirki bentonitowe sodowe, które dzięki zawartości sodu mają większe właściwości neutralizujące zapachy. Żwirek ten nie nosi się, co oznacza tyle, że prawie nie ma problemu z roznoszeniem go po mieszkaniu na futerku lub łapkach kota. Jedyną jego wadą, lub efektem ubocznym jest to że po zetknięciu z wodą zachowuje się jak beton i może przylepiać się do kafelek w łazience i być trudny do usunięcia. Bardzo ważne jest również aby sprzątając kuwetę nie wsypywać go do sedesu ponieważ będziemy mieli problem z zatkanymi rurami kanalizacyjnymi, to jest jedna z ważniejszych rzeczy, o której należy pamiętać używając żwirku bentonitowego.

Odradzam stosowanie tego typu żwirku przy małych kotkach ponieważ mogą go połknąć i tragedia gotowa. Pod wpływem wilgoci może dojść do zatkania jelit.

Żwirek drewniany

Jest to w pełni ekologiczny żwirek dla naszego kota. Wykonany z naturalnych materiałów, czyli jak sama nazwa wskazuje z drewna. Żwirki te mają bardzo zróżnicowaną formę, mogą być drobne podobne do trocin, trochę grubszej formy lub jako małe wałeczki. Żwirek drewniany posiada bardzo dobre właściwości pochłaniające wilgoć i nieprzyjemne zapachy. W zależności od jego formy może być zbrylający (podobnie jak bentonitowy) i tak jest w przypadku drobnego żwirku drewnianego, lub też takiego który pod wpływem wilgoci rozpada się tworząc drobny pył. Żwirek drewniany jest o tyle wygodny, że można go spokojnie spłukiwać w toalecie nie martwiąc się o jej zapchanie (oczywiście po trochę), a zbrylone kawałki trocin- żwirku można wygodnie wrzucać do muszli. Żwirek drewniany ma to do siebie, że koty roznoszą go na futerku czy łapkach z kuwety po całym mieszkaniu. Oczywiście pod tym względem znacznie gorzej wypada żwirek w postaci trocin, a już lepiej w postaci drewnianych wałeczków.

Żwirek sylikonowy

Żwirek ten znacząco różni się od wyżej wymienionych, a mianowicie nie zbryla się ani też nie rozpada jak drewniane wałeczki. Żwirek silikonowy ma formę przeźroczystych malutkich kuleczek, które pochłaniają wilgoć do wewnątrz. Jak każdy żwirek posiada grono zwolenników jak i przeciwników. Jedni uważają go za bezobsługowy, a jedyne co trzeba robić to czyścić go z kociego kału, tym drugim nie odpowiada jego wygląd po jakimś czasie użytkowania. Żwirek ten jest wykonany z krzemionki, są to drobne kuleczki pochłaniające mocz koci i z czasem zmieniające kolor na żółty. Gdy żwirek sylikonowy zmienia kolor jest ten moment kiedy należy go wymienić, jego wygląd staje się nie estetyczny, a zapach nie należy do najmilszych. Jednak nie każdy kot będzie w stanie zaakceptować tego rodzaju żwirek, problem z „zaprzyjaźnieniem” się ze żwirkiem sylikonowym będą miały szczególnie te koty, które wcześniej w kuwecie miały żwirek drewniany, a i małe kotki mogą się po prostu bać szeleszczącego odgłosu silikonowego żwirku. Średnio raz w miesiącu należy wymienić żwirek sylikonowy na świeży.

żwirek dla kota do kuwety

To tyle na temat podstawowych rodzajów żwirku dla kota. Jednakże warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju pomocne akcesoria. Bardzo bobry rozwiązaniem jest mata pod kuwetę, zabezpieczająca podłogę oraz ułatwiająca utrzymanie w czystości okolice kuwety. Kolejnym elementem codziennej higieny kota jest wyjmowanie zbrylonych kawałków żwirku bądź czyszczenie kuwety i do tego przyda się specjalna łopatka. Łopatka taka przyda się również do przesiewania żwirku, dzięki czemu na łopatce zostaje tylko zbrylony, zużyty żwirek łatwo go wówczas wyrzucić. Łopatka powinna mieć odpowiednio szerokie otwory adekwatne do rodzaju żwirku oraz powinna być dość głęboka żeby przesiewanie było skuteczniejsze, a bryłki nie wpadały z powrotem do kuwety. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w dodatkowe neutralizatory zapachów.

W naszym sklepie Discus w Raciborzu, znajdziecie Państwo szeroki wybór żwirków, kuwet różnego rodzaju, łopatek, mat pod kuwety, bardzo dużo akcesoriów do higieny i zabawy.

Najbardziej popularne na rynku i godne polecania są żwirki marki Benek, występujące w szerokiej gamie rodzai tzn. silikonowe, bentonitowe, drewniane, kukurydziane oraz zeolitowe. Kolejna marka to Cat's Best, czyli żwirki ekologiczne, pochodzenia roślinnego.

Tags: kot
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień