Jaki żwirek dla kota Silikonowy Bentonitowy Drewniany żwir zbrylający

list Kategoria: Koty Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 4409
Jaki żwirek dla kota Silikonowy Bentonitowy Drewniany żwir zbrylający

Ten, kto miał niewychodzącego kota wie, że zapach wychodzący z kuwety może zaburzyć radość z faktu bycia właścicielem zwierzęcia. Żwirek dla kota, to zapewnienie kotu i sobie samym odpowiedniej higieny i porządku. Koty to cudowne, ciekawe, a przede wszystkim bardzo czyste zwierzęta. Czy jest się właścicielem kota po raz pierwszy, czy też po raz kolejny to i tak należy dobrać mu odpowiedni żwirek, bo może się okazać, że to co odpowiadało poprzedniemu kotkowi może już nie do końca odpowiadać obecnemu pupilowi. Koty różnie reagują na żwirki zapachowe, które mogą być również drażniące dla ich właścicieli. Grubość żwirku może również mieć duże znaczenie i tutaj należy rozpocząć obserwacje zachowania kota i w przypadku gdy zacznie załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą, to znak że coś mu nie odpowiada w kuwecie i najprawdopodobniej będzie to żwirek. Należy wówczas rozejrzeć się za innym rodzajem żwirku dla kota. Dawniej używało się zwykłych żwirków lecz obecnie w sklepach (nie tylko zoologicznych) mamy duży wybór żwirków do kuwet dla kota, a niektóre nadają się również dla innych zwierząt trzymanych w domu. Do najpopularniejszych rodzajów żwirów należą żwirek dla kota silikonowy, bentonitowy i drewniany. Żwirki posiadają różne właściwości, o których szerzej opiszę w tym artykule, ale żeby przejść do opisywania rodzajów żwirku, należy zacząć od początku czyli od doboru odpowiedniej kuwety i nauki zwierzęcia korzystania z niej.

Jaka kuweta dla kota? - Kuweta kryta czy otwarta

Na początek najlepiej wybrać odpowiednią kuwetę. Do wyboru mamy dwa rodzaje: kuweta zamykana  i otwarta, co przez to rozumieć? Kuweta otwarta na pozór wygląda jak zwykła miska, nieraz z podwyższonymi brzegami oraz obramowaniem. Kuweta zamknięta wygląda jak „buda”, tyle że z podwyższoną dolną częścią, klapką z przodu oraz filtrem węglowym, który co jakiś czas trzeba wymienić. Wielkość kuwet dobiera się oczywiście do wielkości kota i miejsca, w którym będzie się znajdowała.

kuweta kryta czy otwarta

Niektóre koty trzeba namawiać do załatwiania się w kuwecie, wówczas prościej jest stosować otwartą kuwetą, wystarczy kota kilka razy zaprowadzić do kuwety, a gdy kot załatwi swoją potrzebę, nagrodzić go pieszczotami i/lub przysmakami. Inaczej sytuacja wygląda z kuwetą zamkniętą (zabudowaną). Część kotów może się bać zamkniętych przestrzeni. Zazwyczaj proponuję trzy etapy przyzwyczajania kota do kuwety zamkniętej:

  1. Zdjąć całą obudowę (górę), na spód kuwety nasypać żwirku i nauczyć kota załatwiania się do otwartej kuwety;
  2. Gdy kot bez problemu będzie się załatwiał do kuwety, nałożyć obudowę kuwety bez drzwiczek i ponownie wkładać tam kota.
  3. Ostatni etap to założenie drzwiczek, gdy kot bez problemu będzie już się załatwiał w zabudowanej kuwecie.

Kuweta zamykana - cechy i informacje

kuweta zamykana

W sklepach zoologicznych jest duża gama kuwet otwartych i zamkniętych. Część kupujących wybiera zwykłe kuwety zabudowane, np. TRIXIE kuweta kryta dla kota (TX-40275), która jest niewielka, a i cena jest dość przystępna. Duża gama kolorów również ma znaczenie przy wyborze tego rodzaju kuwety. Jednak taki model ma swoje minusy – żeby wyczyścić kuwetę, trzeba zdjąć całą górę, dla niektórych może być to kłopotliwe. Producenci kuwet dla kotów wyszli naprzeciw temu problemowi, od pewnego czasu dostępne są kuwety zabudowane, które ułatwiają proces ich czyszczenia. Przykładem jest firma ZOLUX (STEFANPLAST Toaleta CATHY Clever and Smart z filtrem), wyjątkową cechą kuwety Clever & Smart jest wysuwana tacka, która umożliwia jej oczyszczanie bez konieczności demontażu całej górnej pokrywy - zamieniając mozolne czyszczenie w czynność prostą, szybką i wygodną. Jest to szybki sposób sprzątania żwirku z nieczystości, dodatkowo, jest to szczególnie przydatne dla osób, które mają problem z sięganiem z łopatką do żwirku w głąb kuwety. Obniżony próg wejścia ułatwia dostęp do kuwety kotom młodym oraz starszym. Załączony filtr węglowy minimalizuje rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów, a łopatka i duże drzwi zapewniają dodatkową czystość i wygodę. Ta kuweta zamknięta jest duża, co sprawia, że nadaje się dla większości kotów, nawet dużych ras,

Innym przykładem kuwety zabudowanej, która może ułatwić sprzątanie jest Kuweta kryta (Zolux) Cathy Easy Clean dla kota. Posiada wygodną rączkę do przenoszenie oraz prosty i wytrzymały system otwierania (dodatkowe drzwiczki, które ułatwiają czyszczenie bez konieczności zdejmowania całej górnej części), który pozwala z łatwością rozłożyć kuwetę do mycia. Do zestawu dołączona jest łopatka do czyszczenia żwirku). Jest to kuweta zamykana mniejsza niż wcześniejszy model. Do kuwet, których sposób otwierania również może ułatwić sprzątanie z pewnością należy HAGEN CATIT kuweta kryta dla kota z filtrem węglowym. Górna jej część jest uchylna i podnosi się razem z drzwiczkami, dzięki czemu można usunąć nieczystości bez konieczności demontażu całej pokrywy.  Jeśli chcesz wiedzieć, który żwirek wybrać dla twojego kota, to dowiesz się tego w kolejnych częściach artykułu

A więc jeśli jest kuweta zamykana lub otwarta, to co dalej? Część kotów - niechcący oczywiście – wynosi żwirek kukurydziany lub inny na łapach i na sierści. Zdarza się to najczęściej przy długowłosych kotach. Dlatego też warto umieścić przed kuwetą specjalny dywanik, który zabezpiecza w dużej mierze przed roznoszeniem żwirku po domu.

Kuweta otwarta - najważniejsze cechy i informacje

Kuweta otwarta

  • Uwalniający się zapach
  • Możliwe rozsypanie się żwirku poza kuwetę
  • Dostępnych jest wiele kształtów i kolorów
  • Łatwy dostęp do żwirku na całej powierzchni, w związku z czym łatwe sprzątanie
  • Nieograniczone pole widzenia kota, kot może widzieć wszystko, co dzieje się wokół
  • Może się zdarzyć, że kot nie załatwi się do żwirku, tylko poza kuwetą

Kuweta zamknięta - najważniejsze cechy i informacje

  • Większość nieprzyjemnych zapachów jest zatrzymywana w środku kuwety
  • Żwirek zostaje w kuwecie
  • Są dość wysokie, w zależności od modelu i firmy
  • dostęp do żwirku możliwy jest przez otwór wejściowy lub po zdjęciu górnej części – jednak może się to różności w zależności od modelu kuwety
  • kot ma ograniczone pole widzenia
  • kot załatwia swoje potrzeby do żwirku

Najlepsze żwirki dla kota

Tak więc wybraliśmy odpowiednią kuwetę i dywanik przed kuwetę, czas więc na wybór żwirku dla kota. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żwirków. Najbardziej popularne to:

  • Żwirek silikonowy
  • Żwirki bentonitowe
  • Drewniany
  • Kukurydziany
  • Sodowany

Jaki żwirek dla kota bentonitowy, silikonowy czy drewniany

Żwirek drewniany dla kota

Żwirek dla kota drewniany nadaje się zarówno do kotów jak i do gryzoni, królików oraz ptaków. Przeważnie jest w formie wałeczków lub kuleczek różnej grubości. Zazwyczaj jest tworzony na bazie drewnianych trocin i wiórów drewnianych. W zależności od ich właściwości – zbrylają się lub rozsypują po kontakcie z wilgocią, jest to w pełni ekologiczny żwirek dla naszego kota. Wykonany z naturalnych materiałów, czyli jak sama nazwa wskazuje - z drewna. Żwirki te mają bardzo zróżnicowaną formę, mogą być drobne (podobne do trocin), trochę grubszej formy lub jako małe wałeczki. Żwirek drewniany dla kota posiada bardzo dobre właściwości pochłaniające wilgoć i nieprzyjemne zapachy. W zależności od jego formy może być zbrylający (podobnie jak bentonitowy) i tak jest w przypadku drobnego żwirku drewnianego, lub też takiego który pod wpływem wilgoci rozpada się tworząc drobny pył. Żwirek dla kota drewniany jest o tyle wygodny, że można go spokojnie spłukiwać w toalecie nie martwiąc się o jej zapchanie (oczywiście po trochę), a zbrylone kawałki trocin- żwirku można wygodnie wrzucać do muszli. Drewniany żwirek ma to do siebie, że koty roznoszą go na futerku czy łapkach z kuwety po całym mieszkaniu. Oczywiście pod tym względem znacznie gorzej wypada żwirek w postaci trocin, a już lepiej w postaci drewnianych wałeczków.

Przykładowe produkty - żwirek dla kota drewniany

Poniżej zobaczysz popularne i najlepsze żwirki dla kota

 żwirek drewniany dla kota

Cat's Best Original - Zbrylający, aktywnie i naturalnie pochłaniający zapachy. Możliwość wyrzucania do toalety. Drobny granulat idealny zarówno dla dorosłych kotów i dla kociąt.

Cat's Best Smart pellets -  Zapobiega przywieraniu do futra i łap, a tym samym wyraźnie zmniejsza ilość ściółki, która może być wyniesiona na zewnątrz kuwety. Możliwość wyrzucania do toalety. Kształt: miękkie wałeczki drewniane.

Żwirek zbrylający Cat’s Best Sensitive - Mocne zbrylanie i działanie antybakteryjne bez użycia środków chemicznych. Został stworzony specjalnie z myślą o wrażliwych kotach i jest szczególnie łagodny dla kocich łapek ze względu na swoją delikatną ziarnistość. Możliwość wyrzucania do toalety. Drobny granulat idealny zarówno dla dorosłych kotów i dla kociąt. Jeden z najpopularniejszych produktów z kategorii żwirek dla kota drewniany.

Cat’s Best Comfort - Niezbrylający żwirek drewniany dla kota młodego jak i dorosłego. Polecamy także dla kotów z problemami zdrowotnymi, gdzie krótkie odstępy między wymianami są ważne dla ich powrotu do zdrowia. Mało pylący. Drobny granulat idealny zarówno dla dorosłych kotów i dla kociąt.

Cat’s Best Universal - Niezbrylający żwirek dla małych zwierząt, nie tylko dla kotów. Kształt: Wałeczki drewniane.

Comfy Pinokio (czerwony) zbrylający - drewniany żwirek dla kota jest w 100%: naturalny, biodegradowalny, produkowany wyłącznie z naturalnego drewna sosnowo-świerkowego. Skutecznie neutralizuje przykre zapachy. Nie przykleja się do łapek, Nie pyli, doskonale się zbryla (łączy ciecz w wygodne do usunięcia bryłki) i jest w pełni bezpieczny dla zwierząt. Kształt: wałeczki drewniane

Comfy Pinokio (niebieski) drobny - Drobniejszy od peletu i wyjątkowo lekki, idealnie sprawdzi się dla małych kotków. jest w 100%: naturalny, biodegradowalny, produkowany wyłącznie z naturalnego drewna sosnowo-świerkowego. Ten drewniany żwirek dla kota skutecznie neutralizuje przykre zapachy. Nie przykleja się do łapek, Nie pyli, doskonale się zbryla (łączy ciecz w wygodne do usunięcia bryłki) i jest w pełni bezpieczny dla zwierząt. W postaci kruszonu – drobniejszy od peletu

Comfy Pinokio (szary) SILVER GUARD - Dzięki obecności jonów srebra działa antybakteryjnie, ten żwirek drewniany dla kota  jest w 100%: naturalny, biodegradowalny, produkowany wyłącznie z naturalnego drewna sosnowo-świerkowego. Skutecznie neutralizuje przykre zapachy. Nie przykleja się do łapek, można wyrzucania do toalety

Comfy Pinokio (niebieski) rumiankowy - Żwirek dla kota drewniany o zapachu rumiankowym, jest w 100%: naturalny, biodegradowalny, produkowany wyłącznie z naturalnego drewna sosnowo- świerkowego. Skutecznie neutralizuje przykre zapachy. Nie przykleja się do łapek, można wyrzucania do toalety. Kształt: wałeczki drewniane.

Żwirek bentonitowy - Żwirek zbrylający

żwirek bentonitowy zbrylający

Wygląda jak zwykły żwirek z podwórka. Jednak i tu – w zależności od technologii tworzenia i właściwości- zbrylają się bądź zatrzymują wilgoć. Nie nadaje się dla osób i/lub kotów uczulonych na pyłki.

Żwir wykonany z gliny bentonitowej mającej dość dobre właściwości pochłaniające wilgoć oraz zapach kociego moczu tworząc łatwe do usunięcia bryłki. Po usunięciu zbrylonego żwirku należy uzupełnić w kuwecie jego brakującą ilość do poziomu 5cm. Żwirek ten przypomina swoim wyglądem drobne (lepiej zbrylające się) lub grubsze kamyczki, coś jak drobny szary gruz. Żwirek bentonitowy jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych żwirków pośród właścicieli kotów. W przypadku tego żwirku jego cena ma przełożenie na jakość i im tańszy tym szybciej będziemy zmuszeni go wymienić oraz ma mniej właściwości absorbujące nieprzyjemne zapachy. W sprzedaży dostępne są również żwirki bentonitowe sodowe, które dzięki zawartości sodu mają większe właściwości neutralizujące zapachy. Żwirek ten nie nosi się, co oznacza tyle, że prawie nie ma problemu z roznoszeniem go po mieszkaniu na futerku lub łapkach kota. Jedyną jego wadą, lub efektem ubocznym jest to że po zetknięciu z wodą zachowuje się jak beton i może przylepiać się do kafelek w łazience i być trudny do usunięcia. Bardzo ważne jest również aby sprzątając kuwetę nie wsypywać go do sedesu ponieważ będziemy mieli problem z zatkanymi rurami kanalizacyjnymi, to jest jedna z ważniejszych rzeczy, o której należy pamiętać używając żwirku bentonitowego.

Odradzam stosowanie tego typu żwirku przy małych kotkach ponieważ mogą go połknąć i tragedia gotowa. Pod wpływem wilgoci może dojść do zatkania jelit.

Przykładowe produkty - żwirki bentonitowe

Benek compact - naturalny, lawendowy, morski, cytrynowy, zielony las Bentonitowy żwirek dla kota Wysoka wydajność, delikatny dla łap. Antybakteryjny i bezpyłowy, dzięki wysokiej absorpcji płynów i zapachów. Szybko wchłania płyny i tworzy płaskie bryłki o małej objętości. Błyskawicznie wchłania nieprzyjemne zapachy. Świeży, przyjemny zapach długo utrzymuje się w kuwecie. Dostępne zapachy: lawendowy, naturalny, morski, cytrynowy i zielony las.

Najlepsze żwirki dla kota - Benek standard - Jest jednym z najpopularniejszych produktów w kategorii żwirki bentonitowe. Wysoka wydajność. Grube granulaty – specjalnie dla kotów długowłosych. Bezpołowy i antybakteryjny, dzięki wysokiej absorpcji płynów i zapachów. Szybko wchłania płyny i tworzy płaskie bryłki o małej objętości. Błyskawicznie wchłania nieprzyjemne zapachy. Świeży, przyjemny zapach długo utrzymuje się w kuwecie. Dostępne zapachy: naturalny, zielony las i lawendowy

Comfy benta bassic - Ten żwirek bentonitowy łatwo się zbryla, nie pyli i umożliwia przesianie nieczystości. Dostępne zapachy: naturalny.

Żwirek zbrylający Comfy benta standard - Posiada właściwości zbrylające i pochłaniające zapach. Dostępne zapachy: morski i leśny.

Comfy benta compact -  Posiada właściwości zbrylające i pochłaniające zapach. Dostępne zapachy: lawendowy.

Żwirek kukurydziany dla kota

żwirek kukurydziany dla kota

Jest tworzony ze zmielonej kukurydzy. Oczywiście technologia tworzenia żwirku oraz jego właściwości dają różne zastosowanie. Przeważnie mają kształt drobnych kuleczek, które nie mają ostrych krawędzi (nie ranią łapek). Ten kształt oraz wielkość i delikatność sprawia, że często jest wybierany zarówno przez właścicieli kotów, chomików, gryzoni oraz gadów.

Przykładowe produkty - najlepsze żwirki dla kota

Benek Super CORNCat - Naturalny żwirek kukurydziany dla kota. Wyprodukowany w 100% z naturalnych, roślinnych produktów (kukurydza). Może być utylizowany w toalecie (zachowuje się jak papier toaletowy). Podobnie jak żwirek dla kota silikonowy szybko wchłania wilgoć i tworzy niewielkie bryłki. Skutecznie neutralizuje zapachy.

Comfy cornelius herbal - Żwirek zbrylający, naturalny, chłonny dla kotów wykonany w 100% z kukurydzy. Aromat ziół powoduje, że jeszcze skuteczniej maskuje przykre zapachy z kuwety.

Comfy cornelius natural - Naturalny, chłonny i zbrylający żwirek dla kotów wykonany w 100% z kukurydzy. Co ważne, ten żwirek kukurydziany dla kota można utylizować w toalecie.

Żwirek silikonowy dla kota

żwirek dla kota silikonowy

Żwirek dla kota silikonowy - znacząco różni się od wyżej wymienionych, a mianowicie nie zbryla się ani też nie rozpada jak drewniane wałeczki. Ma formę przeźroczystych malutkich kuleczek, które pochłaniają wilgoć do wewnątrz. Jak każdy żwirek posiada grono zwolenników jak i przeciwników. Jedni uważają go za bezobsługowy, a jedyne co trzeba robić to czyścić go z kociego kału, tym drugim nie odpowiada jego wygląd po dłuższym czasie użytkowania. Silikonowy żwirek dla kota jest wykonany z krzemionki, są to drobne kuleczki pochłaniające mocz koci i z czasem zmieniające kolor na żółty. Gdy żwirek silikonowy dla kota zmienia kolor jest ten moment kiedy należy go wymienić, jego wygląd staje się nie estetyczny, a zapach nie należy do najmilszych. Jednak nie każdy kot będzie w stanie zaakceptować tego rodzaju żwirek, problem z „zaprzyjaźnieniem” się ze żwirkiem silikonowym będą miały szczególnie te koty, które wcześniej w kuwecie miały żwirek drewniany, a i małe kotki mogą się po prostu bać szeleszczącego odgłosu silikonowego żwirku. Średnio raz w miesiącu należy wymienić żwir na świeży.

Przykładowe produkty - silikonowy żwirek dla kota

Chico standard naturalny lub lawendowy - bardzo dobrze wchłaniają wilgoć i zapach. Nie przyczepia się do łapek. Nie pyli

Chico compact Naturalny, lawendowy lub kwiatowy - drobne granulaty; bardzo dobrze wchłaniają wilgoć i zapach. Nie przyczepia się do łapek. Nie pyli

Comy siligravel Naturalny - Ten żwirek silikonowy dla kota ma działanie antybakteryjne; bardzo dobrze wchłaniają wilgoć i zapach. Silikonowy żwirek dla kota nie przyczepia się do łapek i nie pyli.

Żwirek sodowany - Jaki żwirek dla kota

Wygląda jak żwirek bentonitowy, jest od niego znacznie bardziej wydajny. Jego proces technologiczny oraz jego właściwości są zupełnie inne niż inne żwirki. Żwirki te nie pylą, co sprawia, że nadają się dla osób uczulonych na pyłki ze żwirków.

Przykładowe produkty

Acana Easy Clean Mega sodowy - Żwirek zbrylający całkowicie naturalny stworzony w 100% z kanadyjskiego bentonitu sodowego, który znany jest ze swoich wysoce chłonnych właściwości - posiada działanie podobne do gąbki (szybko i efektywnie wchłania wilgoć oraz brzydkich zapachów). Zbryla się, a zebrany zbrylony żwirek wyrzucić do kosza.

Acana Easy Clean Low Track Żwirek Sodowy Pestell -  To naturalny produkt, w 100% stworzony z bentonitu sodowego wydobywanego w Kanadzie. Dzięki dużym granulkom nie przyczepia się żwirku do łap. Jest bardzo chłonny, mocno zbrylający, bezzapachowy

Pestelle Easy Clean Żwirek Sodowy Probiotic - Jest pierwszym zbrylającym żwirkiem dla kotów zawierającym naturalne, bezzarodnikowe probiotyki Bacillus, Po kontakcie z wilgocią usuwa bakterie wywołujące nieprzyjemny zapach, eliminując je zanim jeszcze zaczną rosnąć. Jest to pierwszy żwirek, który eliminuje zapach już u źródła, w odróżnieniu od większości innych żwirków, które jedynie maskują nieprzyjemny zapach poprzez stosowanie sody oczyszczonej lub dodatkowego zapachu.

 najlepsze żwirki dla kota

Podsumowanie

Wybierając żwirek dla kota warto brać pod uwagę nie tylko cenę, ale również zdolność zbrylania, wygodę sprzątania oraz wielkość żwirku. Jeśli zapach z kuwety będzie nieprzyjemny, mimo zastosowania dobrej jakości żwirku, można użyć neutralizatora zapachu w formie sypkiej lub płynnej.  Do  najpopularniejszych żwirków dla kotów należą: bentonitowy, silikonowy, drewniany, sodowany oraz żwirek kukurydziany dla kota To tyle na temat podstawowych rodzajów żwirku dla kota, jednakże warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju pomocne akcesoria. Bardzo bobry rozwiązaniem jest mata pod kuwetę, zabezpieczająca podłogę oraz ułatwiająca utrzymanie w czystości okolice kuwety. Kolejnym elementem codziennej higieny kota jest wyjmowanie zbrylonych kawałków żwirku bądź czyszczenie kuwety i do tego przyda się specjalna łopatka. Łopatka taka przyda się również do przesiewania żwirku, dzięki czemu na łopatce zostaje tylko zbrylony, zużyty żwirek i łatwo go wówczas wyrzucić. Łopatka powinna mieć odpowiednio szerokie otwory adekwatne do rodzaju żwirku oraz powinna być dość głęboka żeby przesiewanie było skuteczniejsze, a bryłki nie wpadały z powrotem do kuwety. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w dodatkowe neutralizatory zapachów.

higiena kota

W naszym sklepie zarówno internetowym jak i stacjonarnym oferujemy różne rodzaje kuwet, akcesoria do sprzątania oraz  żwirki i tj. żwirek silikonowy dla kota, żwirki bentonitowe i wiele innych rodzajów artykułów dla kotów.

 

Bibliografia:

Zolux- katalog
TRIXIE – katalog
www.acana.com.pl
www.comfypet.pl
Własne doświadczenia

Tags: kot
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień