Chomik syryjski biały czy czarny, długowłosy czy krótkowłosy?

list Kategoria: Gryzonie Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 1710
Chomik syryjski biały czy czarny, długowłosy czy krótkowłosy?

Najchętniej wybieranym przez kupujących chomiki, a nawet można by było się pokusić o stwierdzenie, że wśród zwolenników posiadania gryzonia, jest właśnie chomik. W tym artykule postaram się przybliżyć hodowle chomika syryjskiego oraz odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, które najczęściej zadają nasi klienci. Nic w tym dziwnego. Słodki pyszczek, przeważnie łagodne usposobienie, sprawiają że są praktycznie idealne jako jedno z pierwszych zwierzątek do kochania i opieki zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Charakterystyka i pochodzenie?

W naturze chomiki występują na terytorium Azji Mniejszej, na terenach stepowych i półpustynnych. Ich długość mierzy 15-18cm, a wadze 80-150g. Ogonki mają króciutkie, ale za to nóżki (choć małe)są silne i stworzone do biegania na długich dystansach. Jak na chomika przystało - baraszkuje głównie w nocy. Gryzonie te są z natury samotnikami, lecz może się zdarzyć, że nasz chomik jednak będzie tolerował innego, ale tylko tego z którym dorastał. Ich zwinne łapki służą również do wykopywania norek, tuneli. W naturze zwinnie wykopują tunele z różnymi komorami na żywność tzw."spiżarnie", legowisko czy też toaletę. Można podzielić je na kilka gatunków, ale nie zależnie od tego który nam się podoba raczej wszystkie mają podobne łagodne usposobienie.

Krótkowłosy, czarny czy biały, a może długowłosy?

Udało się wyhodować wiele odmian chomika syryjskiego . Najbardziej popularne to:

  • biały z czerwonymi oczami
  • biało-brązowy
  • biało-czarny
  • czarny

chomik syryjski długowłosy

Są również odmiany wielobarwne od białej, przez kremową, szaro brązową aż do czarnej. Można je podzielić również na:

  • chomik syryjski długowłosy, satynowy i angora
  • oraz krótkowłosy typu rex o sierści falistej

Klatka dla chomika syryjskiego

Chomiki syryjskie wymagają dużej klatki z gęstymi prętami. Wszystkie elementy plastikowe, które dajemy chomikowi do klatki powinny być przymocowane na stałe - chomiki uwielbiają obgryzać plastik, gdy ten jest luźny, sterczący lub ma szpary. W przypadku chomika syryjskiego jak i innych gryzoni im większa klatka, tym lepiej dla chomika. Klatka nie powinna być za wysoka, gdyż chomik może się po niej spinać, a upadając może sobie zrobić krzywdę. Klatkę z chomikiem należy umiejscowić w zacisznym miejscu i z pewnością nie może stać obok głośnika czy telewizora. Jak również przeciągi oraz miejsca bardzo nasłonecznione nie są odpowiednimi miejscami na postawienie klatki z chomikiem syryjskim. Dno klatki najlepiej zapełnić (choćby 4-5cm warstwą) podłożem typu trociny, żwirek drewniany też się nada. Dobrze jest również użyć pochłaniacza zapachu typy Benek (pochłaniacz zapachu) lub w postaci bardziej naturalnej - rumianek mielony z firmy Herbal Pets.

Chomik syryjski klatka i wyposażenie

Ważną rzeczą jest również zapewnienie czegoś z czego chomiczek będzie mógł zrobić sobie gniazdko (np. szarpanka z firmy Trixie). W przypadku osób uczulonych na pyłki z trocin lub drewna, proponuję ściółkę celulozową (papierową) dla przykładu może to być ściółka Chripsi Care Fresh Confetti. Zdarza się również, że chcąc uszczęśliwić naszego pupila wiele osób kupuje dla niego domek, aby ten mógł się tam schować. Najczęściej wybór pada na domki plastikowe bądź drewniane lecz niestety, są one często gryzione przez chomika. Proponuję aby domek dla chomika był wykonany z materiału trudnego do pogryzienia, a materiałem o takich właściwościach jest z pewnością kokos z otworami.

Do zabawy dla chomika syryjskiego można dać papierowe pudełka lub puste rolki po papierze toaletowym czy ręczniku papierowym. Jeśli chodzi o zabawki dla chomika, najbardziej popularne są kołowrotki, huśtawki, hamaki. Co do wyboru kołowrotka - trzeba wybrać tak duży kołowrotek, aby chomik podczas biegania w nim, nie był zbytnio wygięty. Dobrą alternatywą dla typowego kołowrotka jest tzw. dysk do biegania (np. TRIXI 60811) o średnicy 17cm. Pozostałe zabawki również dostosowujemy do wielkości chomika.

Kołowrotek Dla ChomikaWieża do zabawy dla chomika syryjskiegoLabirynt dla chomika syryjskiego

Wśród innych zabawek dostępnych w sklepach zoologicznych są np. zestawy do wspinaczki (TRIXIE 6298), place zabaw z domkami (TRIXIE 6113, 6163, 61642, 6222) oraz wieża (TRIXIE 62001) lub labirynt (TRIXIE 61709). Firma ta posiada w swojej ofercie wiele zabawek dla chomika i nie tylko zabawek, w ich ofercie można znaleźć również odpowiedni wybieg dla chomika (6249). Kolejne, równie ważne są miseczki i ewentualnie poidełko i tutaj również najczęściej wybierane są miseczki plastikowe i jak już wcześniej było wspomniane to plastikowe przedmioty są gryzione przez chomika i również też tyczy się miseczek. Najlepiej sprawdzają się miseczki ceramiczne, które są ciężkie i na tyle twarde, że chomik jej nie pogryzie. Niektórzy wybierają dwie miseczki (na jedzenie i na picie). Jednak jeśli jest to możliwe, warto wybierać propozycję zestawu: miseczka i poidełko. A dlaczego? Jeśli woda jest w miseczce, najczęściej dostają się tam trociny inne elementy podłoża, lub po prostu woda jest wylewana przez chomika. Poidełko składa się z pojemnika na wodę oraz rurkę, z której chomik może pić po kropelce, nie brudząc podłoża klatki.

W rogu klatki warto umieścić kuwetę narożną. Chomiki są z natury bardzo czystymi zwierzętami i dość szybko uczą się korzystania z takiego sprzętu. Częste czyszczenie kuwety pozwala na łatwiejsze utrzymanie klatki chomika w czystości. Na rynku dostępne są również klatki z kompletnym lub częściowym wyposażeniem, jest to dobre rozwiązanie dla osób, które wcześniej nie miały chomika pod swoją opieką.

Sprzątanie i higiena klatki

Co najmniej raz na tydzień należy sprzątać całą klatkę. Z pozoru klatka wydaje się czysta, jednak trzeba pamiętać, że chomik zbiera jedzenie do swojej "spiżarni". Zanim się zepsuje i zalęgną się tam robaki, warto tam zajrzeć i od czasu do czasu opróżniać chomikowi "spiżarnię".

Żywienie

dropsy dla chomika syryjskiego Jak da innych gryzoni, tak i dla chomików są karmy dedykowane właśnie im. Powinny zawierać ziarna pod różnymi postaciami, zioła, owoce i warzywa w formie suszonych kawałków bądź granulatu. Można też jako dodatek podawać larwy mącznika, orzechy, pestki dyni czy ziarno słonecznika, jednak z ilością tych produktów lepiej nie przesadzać. Powód jest prosty: są to produkty bardzo tuczące, a ich nadmiar spowoduje, że chomik będzie przybierał aż nadto na wadze. Gałązki drzew owocowych i drzew liściastych również urozmaicą tym gryzoniom dietę i dadzą dobrą zabawę. W sklepach zoologicznych jest bardzo dużo przekąsek dla gryzoni: dropsy (np. z firmy Vitapol lub TRIXIE), lody w wafelku, hamburgery, kolby.Dodam kolejny raz, że z ilością przysmaków (jak i orzechów) lepiej nie przesadzać. Świeże owoce i warzywa są również wskazane gdyż są dobrym źródłem witamin, minerałów i dostarczają płynów.

Rozmnażanie

Rozpoznanie płci u chomików jest dość proste - patrzymy na odległość otworu odbytowego od ujścia dróg moczowych. U samców odległość ta jest większa niż u samic. Samce osiągają dojrzałość płciową już po 60 dniach a samice po 30 dniach życia (choć aby zaszły w ciążę powinny być starsze). Zaloty chomików przypominają walkę. Zaczynają się ganiać i szarpać, a na końcu wąchać i wylizywać.

Gdy samica będzie czuła, że będzie matką, przegania samca, aby w spokoju urodzić i odchować potomstwo. Ciąża trwa u chomika syryjskiego twa 16-20 dni, a w miocie może być do 4 młodych. Maluchy rodzą się łyse i ślepe. Może się zdarzyć, że samica zje młode, ale następuje to tylko i wyłącznie jako naturalna selekcja, gdy młode posiada wady genetyczne, aby dać szansę na życie dla zdrowych i silnych osobników. Młode rosną jak na drożdżach i już po 15 dniach otwierają oczy, a po 3 tygodniach wychodzą z gniazda.

Chomik syryjski ile żyje?

Długość życia tego chomika według ogólnie podawanych norm wynosi osiemnaście do dwudziestu czterech miesięcy, choć bardzo często zdarza się, że żyją o wiele dłużej o kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, a nawet 7 lat przy bardzo dobrej opiece.

Chomik syryjski cenaChomik syryjski cena

Zakup samego chomika nie jest dużym wydatkiem i nie powinien przekroczyć 50zł, ale zdarzają się hodowle, które za swoje chomiki chcą trochę więcej pieniędzy. Tak dla zasady przeciętna cena za takiego chomika mieści się w przedziale 25 do 50zł. Można go kupić zarówno w sklepach zoologicznych jak i bezpośrednio u hodowców.

Podsumowanie

Podsumowując artykuł, a może raczej krótki poradnik hodowlany można prawie z pewnością stwierdzić, że opieka nad zwierzęciem jakim jest ten chomik nie jest uciążliwa, a wręcz może być przyjemnością. Warto kupić chomika dziecku i nauczyć odpowiedzialności za powierzone mu zwierzę. Można wybrać odpowiedniego chomika z licznej grupy rodzajów długowłosego lub krótkowłosego w szerokiej gamie kolorów. Klatka również nie jest dużym wydatkiem (porównując z innymi gatunkami zwierząt) i można już kupić klatkę niedrogi zestaw renomowanej firmy. Popularny jest zarówno chomik syryjski biały i czarny. Wybór koloru to kwestia tylko i wyłącznie gustu. Mam nadzieję, że przybliżyłam w tym artykule podstawowe zasady hodowli chomików syryjskich.  

Bibliografia: miesięcznik zooBiznes nr1/2014, miesięcznik ZooBranża nr9 wrzesień 2018, własne doświadczenia.

Tags: gryzonie
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień