Domowy Wąż zbożowy cena Terrarium Hodowla Odmiany albinos i blizzard

list Kategoria: Terrarystyka Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 8033
Domowy Wąż zbożowy cena Terrarium Hodowla Odmiany albinos i blizzard

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z tarrarystyką, a dokładniej z hodowlą węży, przeważnie zaczyna od węża zbożowego. Nic w tym dziwnego – wąż ten jest bardzo aktywny i ciekawski, niejadowity i dobrze reaguje na rękę człowieka. Jest łagodnie usposobiony, a jego rozmiary są niewielkie. W tym artykule postaram się przybliżyć temat węża zbożowego.

Cechy charakterystyczne i informacje

Ten wąż domowy w naturze występuje na terenach Stanów Zjednoczonych, od Meksyku aż do Luizjany. Żyje w różnych środowiskach – od bagien, przez lasy dębowe (gdzie rejony bywają suche), aż do terenów stepowych. Bywa, że można go spotkać na terenach zamieszkałych przez ludzi.

Ciało węża jest smukłe, głowa jest delikatnie zaokrąglona. Na głowie znajduje się wzór przypominający grot strzały. Oczy są złociste z okrągłymi źrenicami. Ubarwienie węża jest zróżnicowane, podstawowe barwy węża to: od białego, przez szary pomarańczowy, aż do ciemnoczerwonego. Niezależnie od ubarwienia, na grzbiecie wąż ten ma plamy w regularnym ułożeniu.

Kształty plam są różne, ale zawsze charakterystyczne dla poszczególnego węża (kształt okręgów, trójkąta i wielu innych). Długość węża sięga 130-180cm, a waga wynosi zazwyczaj ok. 800-1000g. Istnieje wiele odmian, przykładowo albinos, blizzard i snow. Długość ich życia w warunkach domowych sięga nawet do 21 lat.

Wąż zbożowy – odmiany barwne

Dzięki selektywnej hodowli węże zbożowe wyhodowane w niewoli występują w różnych kolorach i wzorach. Istnieją nawet różne rodzaje wzorów, takie jak plamy, paski, siodła i wiele innych. Węże zbożowe występują w prawie 1000 odmianach, w związku z tym, poniżej przedstawimy tylko najpopularniejsze z nich. Część bez problemu możemy zakupić w Polsce, a chcąc zakupić inne będziemy zmuszeni do importowania ich zza granicy.

Wąż zbożowy odmiany

- classic (5 odmian terytorialnych) - caramel, albinos
- amelanistic - ghost
- anerythristic - gold dust
- blizzard - hypomelanistic
- bloodred - lavender
- butter - sunkissed

Każda z wymienionych odmian powyżej może występować w wersji motley lub stripe. Poprzez krzyżowanie różnych odmian tych węży, powstają coraz to nowsze umaszczenia. O cenie niektórych z nich przeczytałeś w jednym z poprzednich punktów.

wąż zbożowy odmiany

wąż zbożowy odmiany

Wąż zbożowy cena

Jest on coraz częściej wybierany jako wąż domowy, wyróżnia go przykładowo szeroka gama odmian barwnych oraz łatwość w hodowli. Jednak na jego popularność z pewnością ma wpływ stosunkowo niska cena, która zależna jest od koloru, wzoru i wieku węża. Jednak poza samym kupnem węża przyjdzie nam zapłacić za między innymi terrarium i jego wyposażenie, żywienie, akcesoria oraz wizyty u weterynarza.

Wąż zbożowy – cena wynosi ok. 100 – 300zł. Jednak jak wspomniałam wcześniej, jest ona zależna w głównej mierze od odmiany, która dany wąż reprezentuje, do najpopularniejszych odmian barwnych należą albinos, blizzard, classic, bloodred, black i snow. Każda z nich to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przykładowo odmianę classic można kupić nawet w cenie niższej niż 100zł, a odmiany bloodred i black to najczęściej koszt ponad 400zł.

wąż zbożowy cena

wąż zbożowy cena

Jakie terrarium dla węża zbożowego

Nie należy on do dużych gatunków, ale nie zmienia to faktu, że terrarium powinno być odpowiedniej wielkości. W jego wyborze lub budowie warto jest kierować się regułą według której szerokość powinna wynieść ok. 30% długości węża, a długość ok. 60-70%.

Jeśli planuje się rozmnażanie węża wówczas samicę warto jest  trzymać w terrarium o 20cm dłuższym. Najlepiej jest, aby każdy wąż miał swoje własne terrarium. W związku z tym, wymiary terrarium dla węża zbożowego powinny wynieść około 80x50x50cm (długość x szerokość x głębokość).

Wąż zbożowy terrarium – zabezpieczenie

Węże zbożowe (a zwłaszcza młode) są mistrzami ucieczek. Wykorzystują nawet najmniejszą szparę i uciekają z terrarium. Aby zabezpieczyć węża przed samowolnym wychodzeniem z terrarium najlepiej zamontować zamek do terrarium. Na rynku znajduje się duża gama zamknięć, jedno z tańszych zabezpieczeń oferuje TRIXIE (TX 76224). Niektóre terraria z firmy ExoTerra posiadają zamki oraz otwory do zapięcia na kłódkę lub karabińczyk.

Jakie terrarium dla węża zbożowego

Jakie terrarium dla węża zbożowego  

Wąż zbożowy terrarium – Oświetlenie

Węże tej odmiany nie potrzebują lampy UV. Potrzebują natomiast lampy dającej światło i ciepło. Dobrze sprawdzają się żarówki z firmy ExoTerra DayLight Baskimg Spot 25W, 50W, 75W, 100W. Wybór lampy będzie uzależniony od odległości na jakiej będzie lampa w stosunku do podłoża.

Warto jest umieścić na żarówce osłonkę (np. TRIXIE 76129), która zabezpieczy ją przed wężem, który może się wokół niej owinąć, a w konsekwencji ją stłuc. Kolejną istotną zaletą osłonki jest to, że wąż się nie oparzy o żarówkę. Czas świecenia żarówki powinien wynosić ok.12 godzin, dlatego warto zamontować automatyczny wyłącznik światła, aby zapewnić stałe godziny świecenia.

wąż zbożowy terrarium

wąż zbożowy terrarium

Ogrzewanie i temperatura

Węże są gadami, więc potrzebują miejsca w terrarium, w którym mogłyby się ogrzać. Urządzając terrarium dla węża zbożowego, dobrze jest stworzyć strefę ciepła i strefę chłodu. Oprócz lampy warto jest umieścić w terrarium kabel grzewczy, kamień grzewczy lub matę grzewczą. Matę i kabel grzewczy warto jest przysypać cienką warstwą podłoża lub położyć płytkę ceramiczną na górę – wszystko po to, aby nasz wąż domowy się nie oparzył. Warto pamiętać, aby podłoże było nagrzane miejscowo.

Wąż zbożowy terrarium – ogrzewanieMata grzewcza powinna więc być o co najmniej połowę mniejsza od wielkości dna terrarium. Jeśli wybierze się kabel grzewczy – warto umieścić go nie tylko dookoła terrarium, ale i skupić w jednym miejscu. Temperatura w terrarium  powinna wynosić 24-28°C, natomiast w strefie ciepła najlepiej 29-30°C.  

Aby mieć pewność, że temperatura w terrarium (i w strefie ciepła i zimna) jest odpowiednia, warto jest ją kontrolować za pomocą termometru terrarystycznego. Mate grzewczą, kabel grzewczy lub kamień grzewczy warto podłączyć do termoregulatora, który będzie regulował długością grzania oraz będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę w terrarium dla węża zbożowego.

Wilgotność powietrza w terrarium

Aby stworzyć idealne warunki dla węża, oprócz doboru odpowiedniego podłoża, dekoracji i ogrzewania np. za pomocą lampy, warto jest zadbać o odpowiednią zawartość pary wodnej w powietrzu.

Idealna wilgotność powietrza dla węża zbożowego mieści się w przedziale od 50% do 70%, dlatego warto jest zakupić hydrometr, który pomoże nam w utrzymaniu odpowiedniej zawartości pary wodnej w powietrzu, dodatkowo, warto od czasu do czasu spryskać terrarium letnią wodą. Warto wiedzieć, że miska z wodą również wpływa na wilgotność powietrza.

Podłoże i dekoracja terrarium

Warto jest wybierać podłoże dostosowane do danego węża. Dla węży, które żyją w naturze na terenach leśnych (lasy sosnowe lub dębów) ,  dobry zestaw podłoża proponuje ExoTerra: Bambo Forest Floor (PT3141) i Equatorial Forest Floor (PT3142).  Niektórzy używają drewienek bukowych lub włókien kokosowych. Dobrze sprawdza się też podłoże Chipsi Snake Lignocel lub ExoTerra Snake Bedding.

Warto umieścić w terrarium fragmenty korzeni i sztucznych liści, aby wąż mógł się po nich wspinać. Dobrze sprawdzają się liany Exoterra, Dophin i ReptiZoo
W terrarium warto umieścić zbiornik (miskę) z wodą. Spełnia ona kilka funkcji, jedna z nich to utrzymywanie wilgotności w terrarium. Druga – wąż przed zmianą bylinki lubi się namoczyć, dlatego też pojemnik z wodą powinien być na tyle duży i głęboki, aby wąż mógł po zwinięciu cały się w nim zanurzyć. 

Ile żyje Wąż zbożowy – hodowla i rozmnażanie

W naturze okres godowy zaczyna się wraz z nadejściem wiosny. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 18-24 miesięcy. Łączone węże powinny być w podobnej wielkości. Powód jest bardzo prosty – większy wąż domowy przypadkowo może zjeść mniejszego. Po 8 tygodniach od kopulacji samica składa jaja, dorosła samica potrafi złożyć nawet 30 sztuk.

Temperatura w terrarium powinna wynosić 27-28°C, a wilgotność 80%-90%. Zimowanie węży jest wskazane jeśli chce się podjąć rozmnażania tych gadów. Temperatura przy zimowaniu powinna wynosić 12-15°C, a wilgotność między 70, a 80%, Okres zimowania dla węża powinien trwać około 2-3 miesiące. Długość życia węża w warunkach domowych sięga nawet do 21 lat. 

Ile żyje wąż zbożowy – hodowla gadów

Ile żyje wąż zbożowy – hodowla gadów

Co je wąż zbożowy – popularny wąż domowy

W naturze żywi się gryzoniami, ptakami i małymi kręgowcami. Oczywiście pokarm musi być dostosowany do wielkości węża, a częstotliwość karmienia zależy od kilku czynników:

  • – od płci, 
  • – od wieku węża
  • – od kondycji węża

W wielu sklepach zoologicznych dostępne są żywe lub mrożone myszki, szczurki oraz ich oseski. Mrożony pokarm zawsze trzeba podgrzać.  

Młode osobniki karmi się 2 razy na tydzień, dorosłe samice – 1 raz na tydzień, natomiast samce 1 raz na dwa tygodnie. Wiele osób, które zaczynają swoją przygodę z terrarystyką, podczas karmienia robi duży błąd – podawanie wężowi małej ilości pokarmu kilka razy w tygodniu. Dla węża lepiej jest karmić go jedną myszą (którą spokojnie będzie trawić) niż kilkoma małymi i często. 

Wąż domowy

Wąż domowy 

Wąż zbożowy albinos – cena i wygląd

Jest on niezwykle popularną odmianą węża zbożowego. Albinos nie posiada w skórze barwnika (melotaniny), przez co wszystkie ciemniejsze plamy i akcenty zmieniają kolor na jaśniejszy, zazwyczaj biały. Odmiana ta znana jest również jako amelanistyczna. Co ważne, krzyżowanie albinosów z innymi odmianami i cechami jest możliwe, w związku z czym istnieje wiele możliwych kombinacji, takich jak snow czy blizzard.

Wąż zbożowy albinos – cena i wygląd

Wąż zbożowy albinos nie należy do bardzo rzadkich gatunków, a w związku z tym ich cena nie jest wygórowana. A dodatkowo, nie ma problemu z ich dostępnością w sklepach zoologicznych i terrarystycznych. Cena węża zbożowego albinosa wynosi, w zależności od odmiany ok. 300zł. Za najtańszą (amelanistic) przyjdzie nam zapłacić 200zł, ale w związku z dodatkowymi cechami, cena ta może być znacząco wyższa. Więcej o cenie tego węża domowego przeczytałeś w poprzednich punktów

Wąż zbożowy snow – wygląd i hodowla

Jak wiele odmian węża zbożowego, również i odmiana snow powstała z połączenia dwóch innych węży. Narodził się on ze skrzyżowania gatunków amelanistic oraz anerythristic. Młode osobniki posiadają białe i różowe plamy. W ubarwieniu dorosłych osobników tego gatunku dominuje kolor biały lub delikatnie beżowy, różowy lub żółty. Wokół szyi i gardła możemy zaobserwować żółte zabarwienie.

Wąż zbożowy snow

Wąż zbożowy snow

Odmiana ta jest doskonałym rozwiązaniem gdy chodzi o węża domowego dla rozpoczynających swoją przygodę z hodowaniem węży. Jest na ogół posłuszny, stosunkowo łatwy w pielęgnacji i nie staje się bardzo duży. Dodatkowo, w przeciwieństwie do np. pytona królewskiego, wąż ten nie należy do węży długowiecznych, ale nie można powiedzieć, że średnia długość życia tego gatunku jest niska. Może on dożyć nawet 10 lat, ale średnio węże te żyją od około 6 do 8 lat.

Wąż zbożowy blizzard – wygląd

wąż zbożowy blizzardPodobnie jak inne węże, również i odmiana blizzard powstała ze skrzyżowania dwóch innych odmian zbożowników – amelanistic i Charcoal. Odmiana ta charakteryzuje się całkowicie białym ubarwieniem z ledwo widocznym wzorem. Dodatkowo, pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę patrząc na węża blizzarda, są jego krwisto czerwone oczy. Blizzard jest podobny do odmiany Opal, która różni się delikatnie różowym ubarwieniem.

wąż zbożowy blizzard

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Podczas szukania odpowiedniego zwierzęcia dla siebie, często zadajemy wiele pytań. Poniżej odpowiemy na te najczęściej zadawane. A jeśli masz jakieś inne pytania, chętnie na nie odpowiemy na naszym profilu na facebook.

Ile żyje?

Gatunek ten dobrze prowadzony może żyć nawet do 10 lat. Zazwyczaj jednak, długość życia tego węża wynosi ok. od 6 do 8 lat.

Wąż zbożowy czy jest jadowity?

Powiedzmy sobie jasno, że każdy wąż może ukąsić ponieważ musi dopaść swoją ofiarę. Jednak są odmiany węży (do których należy wąż zbożowy), których ugryzienie nie szkodzi ludziom. Wąż zbożowy jest stosunkowo łagodny i nawet jeśli zdarzy się ukąszenie, to oprócz niewielkiego śladu nic się nie stanie. Żaden gatunek węża, który możemy kupić w sklepie i trzymać w domu nie może być jadowity.

Gdzie kupić?

Węża tego można zakupić w sklepach zoologicznych oraz terrarystycznych. Jednak dostępność węży jest zależna w głównej mierze od ich odmiany - niektóre są dostępne od ręki, a inne trzeba sprowadzać zza granicy.

Ile kosztuje?

Ceny tego węża rozpoczynają się od ok. 50-100zł w przypadku najtańszych odmian. Inne odmiany kosztują przynajmniej kilkaset złotych.

Wąż zbożowy - hodowla w domu

Wąż ten jest jednym z popularniejszych wśród innych gadów domowych. Aby trzymać go w domu wystarczy terrarium, i podstawowa wiedza o gadach.

Wąż czy agama brodata?

Agama brodata również jest bardzo interesującym gadem. Podobnie jak wyżej opisany wąż, jest niezwykle dobrym wyborem dla początkujących hodowców, a więcej o tej jaszczurce przeczytasz w artykule agama brodata.

Wąż zbożowy albinos czy snow

Odmiany te różnią się w głównej mierze wyglądem, a w związku z tym odpowiedź jest bardzo prosta - ta która bardziej Ci się podoba.

Co je?

Węże tej odmiany żywią się między innymi mrożonymi lub żywymi myszkami, szczurami lub ich oseskami. Częstotliwość podawania żywienia jest zależna od płci, wieku i kondycji węża. Co oczywiste, ilość pokarmu musi być zależna od wielkości węża.

Wąż zbożowy czy jest jadowity

Wąż zbożowy czy jest jadowity

Podsumowanie

Wyżej opisany gatunek jest dobrym wyborem zarówno dla początkujących jak i doświadczonych hodowców gadów. Na plus wpływa między innymi stosunkowo niska cena i łatwa hodowla. Jednak wymagają one kilku rzeczy takich jak terrarium, które powinno być urządzone tak, aby jak najlepiej odwzorowało naturalne warunki życia węża.

Bibliografia: ZooBranża nr4 listopad-grudzień 2015, strona internetowa terrarium.pl

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień