Jack Russell Terrier - pies o żywiołowym charakterze

list Kategoria: Psy Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 345
Jack Russell Terrier - pies o żywiołowym charakterze

Wielu przyszłych właścicieli zastanawia się nad wyborem rasy psa. Nie jest to łatwy wybór. W tym artykule postaram się przybliżyć jedną z ras: Jack Russell Terrier.

   A więc zaczynając opis rasy Jack Russell Terrier należałoby wspomnieć o jej pochodzeniu. Rasa ta pochodzi z Devon w Anglii. Tam pastor Iddesleigh John Russell (przez przyjaciół nazywany Jackiem) znalazł psa (a właściwie suczkę) niezwykłej budowy, o silnym temperamencie i skorym do zabaw. Okazało się w szybkim czasie, że psy tej rasy doskonale polują na myszy i szczury, oraz wchodzą do różnych nor i szczelin w poszukiwaniu zdobyczy. Były przy tym nieustępliwe i zadziorne. Z czasem okazały się też doskonałymi psami do towarzystwa, którym trzeba poświęcić dużo uwagi i dawać coraz to nowsze zadania.

Pies rasy Jack Russell Terrier nie jest odpowiednim pupilem dla każdego. Biorąc do domu takiego psa o słodkim pyszczku i pięknych brązowych oczach, trzeba pamiętać, że psy tej rasy codziennie potrzebują bardzo dużo ruch. Są to prawdziwe wulkany energii, jednocześnie bywają uparte i zawsze czujne; gdy spuści się terriera z oka choć na chwilkę, na pewno zdąży coś nabroić. Nowi właściciele tej rasy powinni zastanowić się i przeanalizować ile czasu mogą poświęcić swojemu psu, a potrzebuje go naprawdę dużo. Jack Russell Terrier wymaga dużo cierpliwości szczególnie na samym początku. Psy tej rasy chcą brać udział we wszystkim co się dzieje - nie znoszą nudy. Potrafią być słodkie, zabawne i jednocześnie psotne. Przyszli właściciele powinni nauczyć się od samego początku panowania nad tym słodziakiem, w przeciwnym razie Jack Russell Terrier nie posłucha żadnego nakazu i zakazu.

jack russell terrier charakter

Wskazówki dla właścicieli psa rasy Jack Russell Terrier:

 • Charakter - Uparty, nie lubi nudy
 • Aktywność - bardzo wysoka - jest bardzo zwinny i lubi nowe wyzwania
 • Do towarzystwa - nadaje się jako pies towarzyszący, jednak właściciele muszą mu poświęcić dużo uwagi
 • Dla dzieci - nadaje się do dzieci w starszym wieku, bardzo aktywnych, jednak nie nadaje się do domu z małymi dziećmi (psy tej rasy nie lubią niedelikatnej zabawy)
 • Inne zwierzęta - w stosunku do psów innych ras może być wrogo nastawiony, lubi towarzystwo psów tej samej rasy. Nie poleca się trzymania takiego psa z innymi małymi zwierzętami ze względu na ich instynkt łowiecki.
 • Odwaga - jest odważny ponad miarę, zawsze czujny
 • Usposobienie - bardzo wesoły pies
 • Sporty -idealnie nadaje się do zawodów wyczynowych wymagających od psa skupienia, zwinności i szybkości, nie nadaje się jednak do biegania przy rowerze.
 • Mieszkanie - najlepiej dom z ogródkiem i placem do ćwiczeń. Jednak do małych mieszkań też się nadaje, ale trzeba mu zapewnić bardzo dużo ruchu.
 • Zmiana otoczenia - łatwo przystosowuje się, potrafi go rozpierać energia i może wykazać stoicki spokój i opanowanie
 • Uczenie się - przy odpowiedniej motywacji smakołykami - pies ten uczy się bardzo szybko
 • Zdrowie - psy tej rasy cieszą się dość dobrym zdrowiem - najczęściej chorują na zwichnięcie i dysplazja stawów, zanik siatkówki oka i kamień nazębny.
 • Wady - nie nadaje się dla ludzi mało-aktywnych i nie mających dużo czasu wolnego, potrafi być uparty, hałaśliwy i zadziorny.

Tak więc wybierając psa rasy Jack Russell Terrier warto zastanowić się, czy będziemy mieć odpowiednio dużo czasu i cierpliwości, by zająć się tak wymagającą rasą.

Jack-Russell - aktywny pies do towarzystwa

Tags: pies
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień