Jak oswoić papugę - oswajanie papug falistych

list Kategoria: Ptaki Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 3415
Jak oswoić papugę - oswajanie papug falistych

Wielu właścicieli papug, takich jak nimfy, papużki faliste czy papużki nierozłączki, chciałoby mieć oswojonego przyjaciela. Nie jest to jednak proste zadanie. Jak oswoić papugę? Wielu zadaje sobie to pytanie. Każdy ptak na początku jest nieufny, a jego oswajanie jest czasochłonne. W tym artykule podam kilka wskazówek, jak oswoić papugę w domu.
Przed zakupem ptaka należy w pierwszej kolejności zadać sobie kilka pytań:

  1. Jakiego gatunku chce mieć papugę?
  2. Czy ma to być samiec czy samiczka?
  3. Czy ma to być ptak wychowany z woliery czy chowany w warunkach domowych, w obecności ludzi (takie ptaki najczęściej są dostępne w sklepach zoologicznych)?
  4. Ile miejsca chce dać ptakowi - tzn. jak dużą klatkę chce się dać ptakowi (klatka musi być na tyle duża, aby ptak swobodnie mógł rozpostrzeć skrzydła i aby jego ogon nie dotykał dna klatki)?
  5. Czego nowy opiekun będzie oczekiwał od ptaka w późniejszym czasie?

Jak oswoić papugę - od czego zacząć.

Jeśli jest już wybrany ptak i klatka dla niego, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Oto kilka wskazówek:

  1. Po wpuszczeniu ptaka do "nowego domu" (klatki), daj ptakowi czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji - nie kręć się wokół klatki, można jedynie mówić do ptaka (najlepiej krótkimi słowami, używając często jego imienia)
  2. Gdy już przyjdzie czas, że ptak będzie czuł się swobodnie w swojej klatce i nie bał się momentu podawania mu pokarmu, można przejść do następnego poziomu - oswajanie z ręką. Można zbliżać rękę podczas karmienia ptaka lub też trzymać jakiś przysmak w ręku. Ptaki przeważnie są ciekawskie i prędzej czy później zbliżą się do smakołyka. Zwierzak powinien kojarzyć rękę z czymś pozytywnym.
  3. Jeśli już ptak pozwoli zbliżyć rękę do siebie, można wówczas próbować głaskać ptaka po klatce piersiowej lub/i po szyi i okolicach głowy.
  4. Jeśli ptak sam zacznie domagać się pieszczot, i zacznie sam wchodzić na palec - nie wyciągamy go; zostawiamy klatkę otwartą, niech sam zdecyduje czy chce wyjść czy jeszcze nie. Jednak, gdy ptak wyleci z klatki może odbijać się od niektórych rzeczy - nie należy wtedy wpadać w panikę, bo zniechęcimy wtedy ptaka - sam powinien znaleźć wejście do klatki.
  5. Gdy już przyjdzie czas, że papuga będzie czuła się swobodnie poza klatką i będzie miała orientację w terenie (nie będzie się już odbijała od różnych przedmiotów), sama na wołanie jej imienia zacznie zbliżać się do nas. Papuga sama zdecyduje czy jest tuż na to gotowa, nie należy jej popędzać i zbliżać ręki do niej.

Oswajanie papug falistych

Mam nadzieję, że przekazaliśmy nieco wiedzy "w pigułce" o tym jak oswoić papugę.

Każdy ptak jest inny i każdy ptak w inny sposób reaguje na jakiekolwiek zmiany. Niezależnie od tego skąd pochodzi, jak się zachowuje - zawsze trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie spuszczać z oka celu, do którego dążymy, co chcemy osiągnąć w relacji opiekun- ptak.

Tags: ptaki papuga
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień