Jeż pigmejski — terrarium długość życia pielęgnacja i hodowla

list Kategoria: Terrarystyka Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 2081
Jeż pigmejski — terrarium długość życia pielęgnacja i hodowla

Jeże Pigmejskie Afrykańskie stają się coraz bardziej popularne jako zwierzęta domowe. Wielu hodowców decyduje się na nie z uwagi na fakt, że nie powodują alergii. Niestety, nie wszyscy opiekunowie wiedzą, jak prawidłowo opiekować się jeżami.

Pochodzenie

Jeż Pigmejski Afrykański to krzyżówka dwóch odmian: jeża białobrzuchego i jeża algierskiego. Dzięki takiej kombinacji istnieje wiele odmian kolorystycznych tych zwierząt. Pochodzi on z Afryki.

Wielkość i długość życia

Jeże pigmejskie nie są gryzoniami, lecz niewielkimi ssakami z rodziny jeżowatych. W niewoli zwykle żyją od 4 do 6 lat, ale w bardzo dobrych warunkach mogą dożyć nawet 10 lat. Długość ich ciała wynosi od 15 do 25 cm.

Hodowla

Jeże Pigmejskie są zwierzętami terytorialnymi i, podobnie jak chomiki, powinny być trzymane osobno. Są aktywne nocą i potrzebują specjalnego karmienia i opieki. Te ssaki są zwierzętami nocnymi.

Jeż pigmejski terrarium

Jeż pigmejski terrarium

Jeże, wbrew pozorom, potrzebują bardzo dużo ruchu. Najlepiej jest trzymać je w terrarium o minimalnych wymiarach 120x40x35 cm. Chociaż zajmują mniej miejsca, należy zapewnić im wybieg (np. Trixie TX-6247), aby mogły pobiegać przez kilka godzin. Można również zbudować specjalny wybieg z domkiem i kołowrotkiem.

Wyposażenie domu dla jeża

Terrarium to dla jeża wielki plac zabaw. Przy urządzaniu pomieszczenia dla zwierzęcia należy pamiętać o ich bezpieczeństwie. Wśród akcesoriów, które warto umieścić na "placu zabaw", znajdują się: domek, kuweta, miska z wodą (np. ZOLUX 206614, 206612, 206613), miska na jedzenie (np. ZOLUX 206103) i duży kołowrotek o minimalnej średnicy 28 cm. O kołowrotku wspominam więcej w punkcie zabawki.

Jeż pigmejski terrarium - temperatura

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w terrarium jest kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji zwierząt. Temperatura ta powinna wynosić pomiędzy 22 a 28 stopni Celsjusza. Do podgrzewania można zastosować specjalną lampę grzewczą czerwonej barwy (np. EX-1412), która nie zakłóca nocnego trybu życia zwierzęcia. Inną opcją jest zastosowanie żarówki granatowej (EX-0590), która dodatkowo imituje światło księżyca, ale jednocześnie ogrzewa terrarium.

Aby uniknąć przegrzania zwierzęcia, warto połączyć lampę grzewczą z termostatem, np. EX-4543 lub EX-4611. Dzięki temu temperatura będzie utrzymywana na stałym poziomie, co przyniesie korzyści w postaci oszczędności energii. Do kontrolowania temperatury polecamy użycie termometru elektronicznego (TX-76112) lub analogowego (EX-4659). Aby utrzymać stałą temperaturę, można zastosować kamień grzewczy, np. EX-0026.

Podłoże dla jeża

Podłoże dla jeża

Jeż pigmejski potrzebuje odpowiedniego podłoża, na którym będzie mieszkał. Można użyć odpylonych trocin (np. JK-34008), drobnego żwirku kukurydzianego (ZOLUX 212210) lub ściółki konopnej (ZOLUX 212312). Podłoże powinno być sprzątane co półtora tygodnia, ale maksymalnie co dwa tygodnie.

Kuweta

Aby jeż mógł załatwiać swoje potrzeby w domu, potrzebna jest odpowiednia kuweta. Nie trzeba się obawiać, że wydzielać będzie on przykry zapach. Jeża można nauczyć korzystania z kuwety. Przy wyborze kuwety należy pamiętać, aby nie miała ostrych krawędzi i była wystarczająco duża (np. TX-40396).

Zabawki

Jeże uwielbiają bawić się różnymi zabawkami, takimi jak tunele i kołowrotki. W przypadku kołowrotka ważne jest, aby nie był metalowy i nie posiadał szczebelek, które mogą połamać łapki jeża. Najlepiej wybrać kołowrotek plastikowy lub drewniany, o średnicy minimum 28 cm. Większość hodowców daje dyski do biegania (np. TX-60812).

Bieganie w kołowrotku powinno zaspokoić potrzebę ruchu u jeża, nawet kilka godzin wieczorem. Aby zapewnić jeżowi miękkość pod łapkami, warto dać mu legowisko z wełny lub bawełny (np. TX-62702, TX-62701) lub miękkie poduszeczki. Można również zrobić gniazdko z bawełny (Jeż pigmejski terrarium - ZOLUX 206401, 206400). Jako towarzysza dla jeża można dać mu maskotkę przypominającą jeża (ZOLUX 480096).

Jeże uwielbiają też bawić się małymi piłeczkami z wikliny (TX-61822) lub miękkimi piłeczkami dla kotów. Można także dać jeżowi tzw. kule - smakule (TX-6275). Do trenowania i zaspokajania instynktu łowieckiego, warto dać jeżowi interaktywne zabawki dla małych psów (np. Solitaire) i kotów. Domek również powinien być odpowiedniej wielkości dla jeża (np. TX-62153).

Pielęgnacja jeży

Jeż pigmejski

Jeże można kąpać w specjalnym szamponie dla tych zwierząt, ale należy to robić z umiarem, ponieważ kąpiel może je bardzo zestresować. W trakcie kąpieli można delikatnie użyć miękkiej szczoteczki, na przykład szczotki RodyCare dla królików o numerze 203026. Należy ją używać ostrożnie, przesuwając ją zgodnie z kierunkiem włosia, czyli raczej "z igłą". Futro na brzuchu można umyć delikatnie ręką. Woda do kąpieli powinna być ciepła.

Jeża można kąpać w wannie, co daje mu okazję do spaceru i zabawy w ciepłej wodzie. W trakcie kąpieli jeż pigmejski może kilka razy wykonać potrzebę fizjologiczną, podobnie jak agama brodata lub żółw stepowy. Po kąpieli jeża należy spłukać ciepłą, płynącą wodą, unikając zamoczenia uszu i oczu maluszka. Aby uniknąć grzybicy, należy dobrze wysuszyć jeża suszarką, używając lekko ciepłego strumienia powietrza.

Po kąpieli pazurki jeża stają się miękkie, co stanowi dobry moment do przycięcia ich przy użyciu małych nożyczek dla gryzoni, na przykład ZOLUX 550017. Niektórzy hodowcy przycinają pazurki już w trakcie kąpieli, ponieważ jeż wtedy nie może się zwinąć w kulkę.

Żywienie i suplementacja dla jeży

Jeśli przynosisz jeża do domu, warto wiedzieć, jakiego pokarmu był on przyzwyczajony wcześniej. Nagła zmiana diety może spowodować wymioty i biegunkę, podobnie jak u psów i kotów. Dlatego, aby zmienić podawaną karmę, należy mieszać starą i nową karmę, stopniowo zwiększając ilość nowej karmy i zmniejszając ilość starej. Proces ten powinien trwać około pięciu tygodni.

pigmejski jeż co je

Jeże nie lubią zimnego pożywienia i mogą dostać biegunki, dlatego warto wyjąć jedzenie z lodówki wcześniej. Należy unikać podawania mleka, wołowiny, zimnych lub zamrożonych produktów, twardych marchwi w całości (ale startą lub gotowaną można podawać), papryki, cebuli, kukurydzy, ananasa, winogron, suszonych owoców, kapusty, masła orzechowego, orzechów, produktów mlecznych, czekolady, cukierków i przypraw.

W naturze jeże żywią się insektami, ale opiekunowie mogą urozmaicać ich dietę. Z pokarmów gotowych można podawać: Brit mini light dla psa, Josera Leger, Alfa Apirit Multiprotein, Royal Canin babycat i kitten, Happy Cat Kitten, Animonda Kitten drobiowy (tacka), suszone larwy mącznika (ZK-077). W sklepach zoologicznych są dostępne różne gotowe rodzaje gotowych karm dedykowanych jeżom: Garden&Fun Pokarm dla jeży, TROPIFIT ATELERIX pokarm dla miniaturowych jeży, Vitakraft menu Karma dla jeży, Dajana Karma dla jeży Country Mix.

Oprócz gotowych karm jeż pigmejski może jeść również jedzenie mięsne, takie jak: owady (świerszcze domowe, świerszczowate, koniki polne — np. TROPICAL Crickets), karaluchy, a także sporadycznie mącznik młynarek (np. ZK-077), drewnojad (larwy), barciak (motylica), mięso gotowane (kurczak, indyk, królik), małe myszy, jaja ptaków, drobne gady i ślimaki. Można również podawać (sporadycznie) gotowane jajka, biały ser oraz jogurt naturalny.

Jeże pigmejskie są stworzeniami mięsożernymi, ale można im podawać warzywa i owoce w niewielkich ilościach jako dodatek do pokarmu mięsnego. Mogą to być na przykład: jabłka, gruszki, banany, kiwi, maliny, truskawki, jagody, wiśnie, brzoskwinie, śliwki, melony, winogrona bez skórki, fasola, rzodkiew,  szparagi gotowane, ugotowaną marchew, zielony groszek i szpinak.

Problemy zdrowotne jeży

choroby jeży

Quilling – jest to okres zmiany igieł u jeża, który może wpłynąć także na jego zachowanie. Podczas quillingu mogą wystąpić wyliniałe miejsca, przez co jeże często drapią się. Jeśli jeż jest oswojony, można go kąpać w ciepłej wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek, co złagodzi podrażnienia skóry. Czas trwania quillingu wynosi około miesiąca (+/- tydzień). W tym czasie jeż będzie szukał ciemnego schronienia.

Jeż może doznać naciągnięcia mięśni nóg, zwichnięcia lub podgryzienia kończyn. Gdy zdarzy się to, należy jak najszybciej usunąć wszystkie zabawki i domek z klatki. Warto pozostawić miseczkę z jedzeniem i wodą, a także kilka bawełnianych szmatek do spania (bez sterczących nitek). W takiej sytuacji warto również podawać witaminę D3 i A w kroplach – przyspieszy to regenerację chorej łapki. Ważne jest również, aby podawać jeżowi pokarm wysokobiałkowy, taki jak robaki. Po około 2-3 tygodniach, kiedy jeż pigmejski już powinien być zdrowy, można mu znowu dać zabawki.

Inne problemy jeży pigmejskich

Hibernacja (wychłodzenie)

Gdy jeż jest wychłodzony, ma zimne łapki i brzuszek, a także może zacząć się trząść. Wystarczy go ogrzać w dłoniach lub położyć go sobie na brzuchu, aby mu pomóc. Temperatura w terrarium, w którym mieszka jeż, nie powinna spaść poniżej 22°C.

Przegrzanie

Gdy temperatura w terrarium przekracza 28 stopni Celsjusza, jeż może stać się ospały i unikać przebywania w domku. W takiej sytuacji należy obniżyć temperaturę w terrarium.

Zaparcia

Tak jak większość zwierząt, jeże również czasami borykają się z zaparciami. Jeż może mieć wzdęty brzuch i unikać korzystania z kuwety. Wystarczy wykąpać jeża w ciepłej wodzie.

Stres

Gdy jeż jest zestresowany, zaczyna uciekać, może mieć biegunkę lub nawet wymiotować. Najlepiej unikać sytuacji stresowych, które mogą szkodzić zdrowiu jeża.

Alergia

Problemy z oddychaniem to najczęstsze objawy alergii, na przykład na olej z drzewa. W przypadku podejrzenia alergii u jeża należy skonsultować się z weterynarzem.

Czkawka

Czkawka jest bardzo niebezpieczna dla jeża. Jeśli jeż zaczyna czkać, należy jak najszybciej podsunąć mu miskę z wodą. Następnie trzeba trzymać głowę jeża na dłoni, a resztę ciała na przedramieniu i lekko kołysać malucha w górę i w dół. Długotrwała czkawka może prowadzić do śmierci jeża.

Włosy na łapkach

Zdarza się, że jeże mają długie włoski na łapkach. Należy regularnie je usuwać, ponieważ mogą one uciskać nerwy i powodować zaburzenia krążenia. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do martwicy kończyny.

Utrata zębów

Jest to naturalny proces, a nowe zęby odrosną w zastępstwie starych.

Krwawienie

Przeważnie powstaje po bieganiu w nieodpowiednim kołowrotku. Wystarczy usunąć przyczynę, a ranę delikatnie przemyć.

Wyłupiaste, zamglone oczy

Potrzebna jest wizyta u weterynarza

Rany w nosie

Może to być spowodowane trzymaniem go w metalowej klatce bez kołowrotka. Rany te zwykle szybko się goją, ale jeśli stan rany się pogarsza lub infekcja się rozwija, należy skonsultować się z weterynarzem.

Sucha i łuszcząca skóra

Może być wynikiem alergii. W takim przypadku można ograniczyć kąpiele jeża i podawać mu oleje spożywcze, smarując łapki olejem. Jeśli objawy nie ustępują, należy skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne.

Wrośnięty kolec

Jest rzadkim problemem, który można rozwiązać przez usunięcie wadliwego kolca lub poprzez skonsultowanie się z weterynarzem.

Łysy „irokez” na środku czoła

Jest to normalne zjawisko.

Żółty odcień skóry

Zbyt duża ilość marchewki lub dyni. Jeśli takich produktów się nie podaje, oznacza to problem z wątrobą i potrzbna jest pilna wizyta u weterynarza.

Poszarpane końcówki uszu

Albo jeż został pogryziony przez inne jeże, albo jest to problem grzybiczy, wówczas potrzebna jest wizyta u weterynarza.

Wydzielina z uszu

Rzadko występuje. Może być to problem grzybiczy i potrzebna wizyta u weterynarza.

Podsumowanie

Jeże pigmejskie

Jeże pigmejskie afrykańskie są zwierzętami terytorialnymi i powinny być trzymane osobno. Są aktywne nocą i potrzebują specjalnego karmienia i opieki. Z tego artykułu dowiedziałeś się m.in jak zapewnić jeżom pigmejskim afrykańskim odpowiednie warunki życia, w tym wielkość domu, wyposażenie, temperaturę w terrarium, podłoże oraz kuwetę.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień