Kawia domowa - świnka morska (Cavia), poznaj jej zachowania

list Kategoria: Gryzonie Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 1563
Kawia domowa - świnka morska (Cavia), poznaj jej zachowania

Świnka morska, (kawia domowa) praktyczne wskazówki, co warto wiedzieć by być dobrym opiekunem.

Świnka morska, kawia domowa (cavia) może stać się doskonałym przyjacielem i zarazem, domownikiem. Należy pamiętać, że przyjmując kawię domowa do siebie, stajemy się odpowiedzialni za jej życie. Ta reguła dotyczy nie tylko świnki morskiej, ale każdego zwierzęcia, które zostało udomowione. Wiele osób myśli, że potrafi rozpoznać zachowania świnki morskiej, oczywiście nie wątpimy w to, ale mimo to postanowiliśmy napisać ten artykuł, może komuś się przydadzą wskazówki praktyka. Postaram się jak najprościej opisać zachowania świnek morskich.

Zacznę od tego, że zachowania świnek marskich różnią się w zależności, czy w domu jest jedna, czy więcej świnek morskich, i oczywiście czy są to chłopcy czy dziewczynki. Świnki morskie, kawie domowe są stadnymi zwierzętami, jednak są również wyjątki od tej reguły. Zdarzają się świnki morskie, które nie chcą zaakceptować obecności innej świnki lub gdy zwierzak jest długo sam - bardzo ciężko jest dopasować charakterem nowego osobnika, aby nie było walki.

Kawia domowa podskakuje i kręci głową.

Oznacza ty tyle, że jest bardzo zadowolona i w tym temacie nie ma co się więcej rozpisywać.

Świnka morska gryzie kraty

Takiego zachowania może być kilka powodów:

  • nasza kawia domowa się nudzi i trzeba sprowadzić jej towarzysza tej samej płci; gdy jest stadko (min. 2 osobniki) - chcą jeść lub pragną zwrócić uwagę i wyjść z klatki.
  • drapanie klatki może też być oznaką braków minerałów - wystarczy zawiesić na klatce sól dla gryzoni.

Nie można jednak pozwalać na takie zachowanie naszych świnek morskich, ponieważ mogą sobie uszkodzić, a nawet złamać zęby czy po prostu zniekształcić zgryz. Jeśli jednak, mimo dania zajęcia śwince morskiej (w postaci zabawki drewnianej, domku drewnianego, sianka), będzie dalej gryźć kraty - można ewentualnie posmarować kraty np. cytryną, co powinno skutecznie ją do tego zniechęcić.

Świnka morska "kręci tyłeczkiem"

Takie zachowania można zaobserwować, gdy posiadamy więcej niż jednego osobnika kawi domowej. Kręcenie tyłeczkiem oznacza pokazanie dominacji i zaloty. Takie zachowania można zaobserwować zarówno gdy stadko składa się z samych samic (jedna z samic przejmuje rolę samca), jak i z samców. Rzadko, ale może się zdarzyć, że takie zachowanie jest zapowiedzią do bójki. Trzeba wówczas uważnie obserwować wszystkie świnki (zwłaszcza, gdy pojawia się nowy osobnik).

Zachowania domowych świnek morskich kawia

Kawia domowa szczęka zębami

Jest to sytuacja, gdy do jednej świnki morskiej dołącza się drugą. Oznacza to bardzo duże niezadowolenie i ostrzeżenie "uwaga- będę gryźć". Jeśli dojdzie do bójki, gdzie poleje się krew - trzeba oddzielić jak najszybciej agresywną świnkę.

„Gwałcenie się”

Jest to sytuacja, gdy są min. 2 kawie domowe. Przeważnie można to zaobserwować, gdy jest samiec z samiczką. ale zdarza się to również gdy są świnki tej samej płci, jest to również pokazanie swojej dominacji.

Kawia domowa zamiera w bezruchu

Takie zachowanie świnki morskiej oznacza, że odczuwa ona zagrożenie (nieraz też ucieka do domku). Zazwyczaj takie zachowania występują w pierwszych dniach pobytu w nowym domu i pierwsze brania na ręce. Z czasem te zachowania powinny ustąpić. Wówczas zaciekawienie i chęć pieszczot weźmie górę nad strachem.

Świnka morska się liże

 Na temat tego zachowania świnki morskiej jest kilka teorii, dotyczą one zachowań gdy:

  • świnka liże futerko - po prostu się myje
  • gdy liże ściany - oznacza to że brakuje jej wapna
  • gdy świnka morska nas liże - może być to spowodowane brakiem minerałów (potrzebna jest sól dla gryzoni), może w ten sposób świnka pokazywać pragnienie. Liżąc nas (według niektórych teorii) świnka może oznaczać podziękowanie i okazywać czułość.

Gdy kawia domowa piszczy

 Jest to wołanie o jedzenie. Jednak czym innym jest głośne piszczenie naszej świnki morskiej, a czym innym popiskiwanie. Rozmowa dwóch lub więcej świnek odbywa się poprzez ciche popiskiwanie i nawoływanie się w ten sposób. Gdy świnka jest sama - w ten sposób może sygnalizować prośbę o zainteresowanie się nią.


Każda kawia domowa jest inna i ma inne potrzeby. Jednak opisane tutaj zachowania powinny pomóc w zrozumieniu świnek morskich. Musimy rozróżnić kiedy są głodne, czy są zadowolone, czy może coś dolega naszej śwince morskiej itd. Trzeba pamiętać, że tak jak każdy opiekun świnek jest inny, tak i świnki próbują się z nami porozumiewać na różne sposoby. Poznanie i zaspokojenie potrzeb tego małego stworzonka, jakim jest świnka morska, stanowi podstawę przyjaźni człowieka ze świnką morską.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień