Kawia domowa – Świnka morska skinny Peruwianka Rozetka Ile żyje cena

list Kategoria: Gryzonie Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 3355
Kawia domowa – Świnka morska skinny Peruwianka Rozetka Ile żyje cena

Świnka morska abisyńska, rozetka, peruwianka lub skinny – to tylko kilka popularnych odmian kawii domowej. Kawia domowa (cavia) może stać się doskonałym przyjacielem i zarazem, domownikiem. Należy pamiętać, że przyjmując kawię domowa do siebie, stajemy się odpowiedzialni za jej życie. Ta reguła dotyczy nie tylko świnki morskiej, ale każdego zwierzęcia, które zostało udomowione.

Wiele osób myśli, że potrafi rozpoznać zachowania świnki morskiej, oczywiście nie wątpimy w to, ale mimo to postanowiliśmy napisać ten artykuł, może komuś się przydadzą wskazówki praktyka. Postaram się jak najprościej opisać zachowania świnek morskich.

Świnka morska cena

Świnki morskie nie są bardzo drogimi zwierzętami domowymi. Należy jednak wziąć pod uwagę wszystkie koszty związane z ich posiadaniem. Jeśli tak jak wiele osób wyszukamy frazę typu „Kawia domowa cena” prawdopodobnie dowiemy się tylko ile kosztuje jedna świnka, ale nie możemy zapomnieć o innych kosztach, które będziemy musieli ponieść już po jej zakupie. Poniżej zobaczysz listę najważniejszych wydatków związanych z posiadaniem świnki morskiej.

  • Świnka morska cena  
  • Żywienie
  • Klatka
  • Wizyty u weterynarza

Pierwszym i zarazem najważniejszym wydatkiem jest oczywiście zakup kawii domowej. Cena świnki morskiej jest zależna od kilku czynników takich jak: miejsce, w którym kupimy zwierzę oraz odmiana kawii. Do najpopularniejszych odmian należą między innymi : kawia skinny, peruwianka, rozetka i abisyńska. Niezależnie od wyżej wspomnianych czynników możemy stwierdzić, że świnka morska cena wynosi ok. 100zł.

Wiele osób zastanawia się gdzie kupić świnkę morską – nie bez powodu, jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na cenę zwierzęcia, ale również wybór ten jest niezwykle ważny z innych względów. Jeśli zdecydujemy się na zakup świnki morskiej od prywatnych, nieznanych nam sprzedawców korzystając z portali aukcyjnych typu olx może okazać się, że świnka żyła w złych warunkach i jest zaniedbana.

świnka morska cena 


Jeśli zdecydujemy się na kupno świnki morskiej w sklepie zoologicznym lub w hodowli, będziemy mieli pewność, że warunki, w których żyła kawia były dobre, a w związku z tym świnka jest zdrowa zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym.

Drugim, ważnym aspektem wpływającym na ostateczną cenę świnki morskiej jest jej odmiana. Przykładowo, odmiana skinny może okazać się droższym zwierzęciem niż rozetka. O dokładnych cenach świnek morskich przeczytasz w kolejnych punktach. Dowiesz się między innymi tego, ile kosztuje świnka morska rozetka, peruwianka, skinny i abisyńska.

Gdy już kupimy świnkę morską, kolejnym wydatkiem będzie między innymi zakup klatki. Jest to koszt rzędu 100 – 200zł. Oprócz tego decydując się na kupno kawii domowej musimy zagwarantować jej odpowiednie żywienie. Idealna dieta dla świnki morskiej powinna opierać się na wysokiej jakości karmie stworzonej z myślą o świnkach morskich. Na żywienie świnki morskiej przyjdzie nam zapłacić maksymalnie 50zł na miesiąc.

Świnka morska cena – ile kosztują wizyty u weterynarza

Długość życia świnki morskiej wynosi w zależności od odmiany, od 5 do 8 lat. Należy jednak pamiętać, że dobrze prowadzone osobniki mogą żyć nawet o kilka lat dłużej. W tym celu oprócz zapewnienia śwince odpowiedniej diety, powinniśmy kontrolować jej stan zdrowia poprzez szybkie reagowanie na występujące niepokojące objawy. Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, powinniśmy udać się z świnką do weterynarza. Koszt jednej wizyty to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Świnka morska skinny cena, ile żyje i jak wygląda kawia bez sierści

Odmiana skinny cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony zarówno początkujących jak i doświadczonych hodowców. Przykuwa uwagę swoim niezwykłym wyglądem. Swoją popularność zawdzięczą dość niespotykanej cesze – braku włosów. Dzięki temu nie sprawia dużych problemów w pielęgnacji. Niestety, brak sierści niesie ze sobą również pewne wady, z pewnością jest nią fakt, że świnki morskie skinny mają tendencję do szybkiego przeziębiania się. Wymiary i waga jej ciała nie różni się znacząco od innych kawii, Kawia domowa rasy skinny waży ok. 1kg.

Świnka morska skinny cena wynosi ok. 400zł. Warto jednak pamiętać, że bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na końcową cenę kawii jest miejsce, w którym zdecydujemy się zakupić świnkę. Musimy dokonać wyboru pomiędzy dwiema opcjami – portale ogłoszeniowe takie jak olx oraz sklepy zoologiczne i hodowle. Według mnie, powinniśmy odrzucić tą pierwszą opcję z jednej, prostej przyczyny, zwierzę na sprzedaż może tam wystawić każdy, a w związku z tym nie wiemy czy świnką opiekowano się w odpowiedni sposób. A jeśli kupimy świnkę w hodowli lub sprawdzonym sklepie zoologicznym będziemy pewni, że kupiona świnka będzie zdrowa i zadbana.

ile kosztuje świnka morska skinny

Wiele osób zadaje sobie pytanie ile żyją świnki morskie skinny. Długość życia zwierzęcia jest jednym z najważniejszych aspektów, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas szukania odpowiedniego zwierzaka dla siebie. Niestety, kolejną z wad braku sierści jest krótszy czas życia kawii rasy skinny – żyją one ok. 6 lat. Świnki te są w większym stopniu narażone na m.in. choroby serca, górnej części układu oddechowego oraz choroby skóry. W związku z tym, powinniśmy zagwarantować śwince jak najlepszą dietę, aby wzmocnić jej układ odpornościowy.

Ile kosztuje Świnka morska peruwianka cena, ile żyje i jak wygląda

Można powiedzieć, że kawia peruwianka jest przeciwieństwem wcześniej wspomnianej kawii skinny, ma ona bardzo długie włosy. Z tego powodu nie jest tak popularna jak rasy krótkowłose czy bezwłose, jest ona bardziej wymagająca jeśli chodzi o pielęgnację. Jednak jak każda kawia jest ona niezwykle towarzyskim i przyjaznym zwierzęciem, szybko nawiązują więź nie tylko z właścicielem, ale również z innymi, bliskimi ludźmi.

Świnka morska peruwianka cena wynosi ok. 150zł. Warto zaznaczyć, że jest to tylko część kosztów, które będziemy musieli ponieść decydując się na zakup świnki morskiej. Listę reszty wydatków zobaczyłeś w punkcie kawia domowa cena. Wśród nich znajdziemy klatkę, powinna ona mieć wymiary przynajmniej 100x50cm (długość x szerokość). Koszt klatki to przynajmniej 100zł, a dobrej jakości klatki możemy znaleźć w cenie poniżej 200zł.

ile żyje świnka morska peruwianka cena

Jeśli porównamy ze sobą świnkę morską peruwiankę oraz skinny zobaczymy wiele różnic, do najistotniejszych należą przykładowo cena i wygląd. Oprócz tego, niezwykle istotną różnicą jest długość ich życia. Przypomnijmy, że kawia domowa skinny ze względu na brak sierści żyje ok. 6 lat, a średnia długość życia peruwianki osiąga ok. 7 – 8 lat. Warto wiedzieć, że poprzez dobre prowadzenie, możemy wydłużyć długość życia kawii nawet o kilka lat.

Abisyńska świnka morska rozetka cena Ile żyje Jak wygląda

Rozetka należy do najpopularniejszych odmian świnek morskich. W przeciwieństwie do wyżej opisanej Peruwianki, jest ona kawią krótkowłosą, co korzystnie wpływa na komfort i łatwość pielęgnacji zwierzęcia. Wiele osób zastanawia się ile ważą świnki morskie rozetki – średnia masa ciała zwierząt tej rasy nie odbiega znacząco od wagi innych przedstawicieli kawii domowej. Prawidłowa masa ciała w przypadku świnki morskiej rozetki oscyluje w okolicach 1kg.

Świnka morska rozetka cena wynosi ok. 100 – 200zł. Jednak informacja ta nie daje nam pełnego obrazu tego, ile będzie nas kosztować posiadanie świnki morskiej rozetki. Oprócz samej kawii, będziemy musieli zakupić między innymi klatkę i akcesoria. Nie możemy jednak zapominać o kosztach nie jednorazowych takich jak wyżywienie czy kontrolowanie stanu zdrowia świnki morskiej rozetki. Koszt miesięcznego żywienia papugi nie powinien przekroczyć 50 zł.

jak wygląda świnka morska rozetka cena

Zaraz po cenie, drugim i niezwykle ważnym aspektem, na który powinniśmy zwracać uwagę podczas szukania odpowiedniego zwierzaka dla siebie jest jego długość życia. Niezależnie od tego, ile wynosi średnia długość życia danego gatunku, decyzja o jego kupnie powinna być bardzo dobrze przemyślana i nie może być pochopna. Możliwe, że zadajesz sobie pytanie: ile żyją świnki morskie rozetki, świnki te żyją 6-8 lat, ale tak jak w przypadku innych zwierząt dobrze prowadzone mogą żyć kilka lat dłużej.

Świnka morska peruwianka i inne – co oznaczają zachowania kawii domowych

Opis zachowań świnek morskich zacznę od tego, że zachowania świnek marskich różnią się w zależności, czy w domu jest jedna, czy więcej świnek morskich, i oczywiście czy są to chłopcy czy dziewczynki. Świnki morskie, kawie domowe są stadnymi zwierzętami, jednak są również wyjątki od tej reguły. Zdarzają się świnki morskie, które nie chcą zaakceptować obecności innej świnki lub gdy zwierzak jest długo sam – bardzo ciężko jest dopasować charakterem nowego osobnika, aby nie było walki.

kawia domowa

Kawia domowa podskakuje i kręci głową.

Oznacza to tyle, że jest bardzo zadowolona i w tym temacie nie ma co się więcej rozpisywać.

Świnka morska rozetka gryzie kraty

Takiego zachowania może być kilka powodów:

  • nasza świnka się nudzi i trzeba sprowadzić jej towarzysza tej samej płci; gdy jest stadko (min. 2 osobniki) – chcą jeść lub pragną zwrócić uwagę i wyjść z klatki.
  • drapanie klatki może też być oznaką braków minerałów – wystarczy zawiesić na klatce sól dla gryzoni.

Nie można jednak pozwalać na takie zachowanie naszych świnek morskich, ponieważ mogą sobie uszkodzić, a nawet złamać zęby czy po prostu zniekształcić zgryz. Jeśli jednak, mimo dania zajęcia śwince morskiej (w postaci zabawki drewnianej, domku drewnianego, sianka), będzie dalej gryźć kraty – można ewentualnie posmarować kraty np. cytryną, co powinno skutecznie ją do tego zniechęcić.

Świnka morska peruwianka “kręci tyłeczkiem”

Takie zachowania można zaobserwować, gdy posiadamy więcej niż jednego osobnika kawi domowej. Kręcenie tyłeczkiem oznacza pokazanie dominacji i zaloty. Takie zachowania można zaobserwować zarówno gdy stadko składa się z samych samic (jedna z samic przejmuje rolę samca), jak i z samców. Rzadko, ale może się zdarzyć, że takie zachowanie jest zapowiedzią do bójki. Trzeba wówczas uważnie obserwować wszystkie świnki (zwłaszcza, gdy pojawia się nowy osobnik).

Kawia domowa szczęka zębami

Jest to sytuacja, gdy do jednej świnki morskiej dołącza się drugą. Oznacza to bardzo duże niezadowolenie i ostrzeżenie “uwaga- będę gryźć”. Jeśli dojdzie do bójki, gdzie poleje się krew – trzeba oddzielić jak najszybciej agresywną świnkę.

świnka morska abisyńska cena

Świnka morska abisyńska zamiera w bezruchu

Takie zachowanie świnki morskiej oznacza, że odczuwa ona zagrożenie (nieraz też ucieka do domku). Zazwyczaj takie zachowania występują w pierwszych dniach pobytu w nowym domu i pierwsze brania na ręce. Z czasem te zachowania powinny ustąpić. Wówczas zaciekawienie i chęć pieszczot weźmie górę nad strachem.

„Gwałcenie się”

Jest to sytuacja, gdy są min. 2 kawie domowe. Przeważnie można to zaobserwować, gdy jest samiec z samiczką. ale zdarza się to również gdy są świnki tej samej płci, jest to również pokazanie swojej dominacji.

Świnka morska abisyńska się liże

 Na temat tego zachowania świnki morskiej jest kilka teorii, dotyczą one zachowań gdy:

  • świnka liże futerko – po prostu się myje
  • gdy liże ściany – oznacza to że brakuje jej wapna
  • gdy świnka nas liże – może być to spowodowane brakiem minerałów (potrzebna jest sól dla gryzoni), może w ten sposób świnka pokazywać pragnienie. Liżąc nas (według niektórych teorii) świnka może oznaczać podziękowanie i okazywać czułość.

Gdy kawia domowa piszczy

Jest to wołanie o jedzenie. Jednak czym innym jest głośne piszczenie naszej świnki morskiej, a czym innym popiskiwanie. Rozmowa dwóch lub więcej świnek odbywa się poprzez ciche popiskiwanie i nawoływanie się w ten sposób. Gdy świnka jest sama – w ten sposób może sygnalizować prośbę o zainteresowanie się nią.

świnka morska

Podsumowanie – świnka morska abisyńska, peruwianka, skinny i inne

Każda kawia jest inna i ma inne potrzeby. Jednak opisane tutaj zachowania powinny pomóc w zrozumieniu świnek morskich. Musimy rozróżnić kiedy są głodne, czy są zadowolone, czy może coś dolega naszej śwince morskiej itd. Trzeba pamiętać, że tak jak każdy opiekun świnek jest inny, tak i świnki próbują się z nami porozumiewać na różne sposoby. Poznanie i zaspokojenie potrzeb tego małego stworzonka, jakim jest świnka morska abisyńska lub inna, stanowi podstawę przyjaźni człowieka ze kawią domową.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień