Klatka dla chomika

list In: Gryzonie On:

Klatka dla chomika – Warto dobrze zastanowić się nad jej wyborem, ponieważ będzie ona domem dla naszego pupila. Pamiętajmy, by dobrać klatkę do gatunku chomika, którego zamierzamy trzymać. Te zaś różnią się od siebie rozmiarami.

Klatka dla chomika – Jaki typ?

Chomiki bywają czasami trzymane w akwariach. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Szklany zbiorniki ma słabą wentylację, przez co wewnątrz gromadzą się gazy, będące produktami rozkładu moczu. Akwarium jest również ciężkie, co utrudnia jego czyszczenie – istnieje duże ryzyko pęknięcia.

Lepszym wyborem będzie klatka dla chomika wykonana z metalu i tworzywa. Może to być na przykład klatka o plastikowym dnie i górze z drucianych prętów. Jest ona lekka, przewiewna i łatwa w czyszczeniu. Mniej przydatna będzie klatka w formie pudełka z tworzywa, z metalową kratką na górze, pełniącą rolę drzwi – jak akwarium cechuje się ona słabą wentylacją.

Klatka dla chomika – Jaka wielkość?

Klatka dla chomika nie powinna być zbyt mała – wbrew pozorom zwierzątka te są bardzo ruchliwe, tyle że są aktywne o zmierzchu i w nocy. Im większy gatunek chomika, tym więcej przestrzeni potrzebuje, chociaż najmniejszy z nich, chomik Roborowskiego jest jednocześnie najbardziej ruchliwy, a przy tym można go trzymać w grupach, więc potrzebuje tyle miejsca, co jego znacznie więksi pobratymcy.

Dobrym rozwiązaniem jest piętrowa klatka dla chomika – umożliwia ona zwiększenie przestrzeni życiowej gryzonia, a zajmuje w mieszkaniu tyle miejsca, co klatka parterowa. Chomiki doskonale potrafią wspinać się po drabinkach, nie będą miały więc problemu z dostaniem się na wyższe piętra, które powinny być jednolite – piętra wykonane z metalowych prętów nie są wygodne dla gryzoni.

Klatka dla chomika – Jak odległość między prętami?

Najważniejszą cechą, którą musi posiadać klatka dla chomika to odpowiednia odległość między prętami. Te małe gryzonie są mistrzami ucieczek i potrafią przeciskać się przez bardzo wąskie szczeliny. A trudno złapać zwierzątko, któremu uda się uciec. W przypadku największego gatunku, czyli chomika syryjskiego, odległość między prętami nie powinna przekraczać 1, 5 cm, w przypadku równie popularnego chomika dżungarskiego – 1 cm, a przypadku chomika Roborowskiego – 0, 5 cm.

Idealna klatka dla chomika powinna być również zaopatrzona w duże drzwiczki. Wygodny dostęp do wnętrza umożliwia bezproblemowe wyjmowania pupila oraz wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych - powinniśmy mieć łatwy dostęp do znajdujących się w klatce misek, poidła czy kuwety dla chomika.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień