Kraby akwariowe - Krab Red Devil, Mangrowe, Wampiry, Pantery i inne

list Kategoria: Terrarystyka Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 11119
Kraby akwariowe - Krab Red Devil, Mangrowe, Wampiry, Pantery i inne

Kraby słodkowodne to wodno-lądowe skorupiaki, które są cenione przez miłośników stworzeń wodnych i terrarystycznych. Przed wyborem odpowiedniego gatunku warto zastanowić się nad zachowaniem kraba i jego potrzebami, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Postaram się przybliżyć ten temat i pomóc w wyborze odpowiedniego gatunku.

Słodkowodne kraby akwariowe

Kraby to wbrew pozorom bardzo zwinne skorupiaki. Potrafią bardzo szybko biegać w różnych kierunkach. Większość krabów żyje w warunkach morskich. Są jednak takie, które prowadzą wodno – lądowy tryb życia; niektóre odmiany żyją w wodach słodkowodnych. Nie wszystkie kraby nadają się do trzymania z rybami, niektóre odmiany są agresywne i polują na ryby i inne stworzenia. Wybierając towarzystwo dla kraba w postaci ryb, warto jest wybierać ryby szybkie, które nie dadzą pochwycić się przez szczypce kraba. Przygotowując zbiornik dla kraba, warto pamiętać, że kraby akwariowe są mistrzami ucieczek. Warto więc zabezpieczyć terrarium zamkiem (TX-76224) lub w inny sposób pokrywą (jeśli jest to zbiornik w postaci akwarium)

Budowa krabów

Krab posiada twardy pancerz, który chroni go przed atakami drapieżników. Posiada parę bardzo mocnych szczypiec (nieraz są różnej wielkości) oraz kilka par odnóży. Przed pancerzem ma otwór gębowy oraz czułki z oczami.

Odmiany krabów

1. Krab tęczowy (Cardisoma armatum)

Krab tęczowy (Cardisoma armatum)

Ma bardzo kolorowe ubarwienie, które to zawdzięcza bardzo urozmaiconemu pożywieniu. W naturze osiąga wielkość do 20 cm, ale w warunkach hodowlanych przeważnie osiągają ok. 10 cm (rozmiary samego pancerza). Zamieszkują Morze Południowe i Karaibskie, choć czasami można go spotkać u wybrzeży Afryki. Należy do krabów wodno- lądowych. Trzymając takiego kraba należy więc zapewnić mu część wodną i lądową z kryjówkami. Krab ten jest stworzeniem, które nie potrzebuje jednak dużego akwarium.

Dla jednego osobnika powinien wystarczyć zbiornik 40x40cm. Są stworzeniami silnie terytorialnymi. Jeśli ktoś chce trzymać więcej niż jednego osobnika, warto zapewnić im o wiele więcej miejsca w terrarium, jak również zwiększyć ilość kryjówek (np. EXO TERRA Jaskinia dla gadów). Ograniczy to ryzyko walk pomiędzy osobnikami. Najlepiej wówczas stworzyć harem. Krab tęczowy jest wszystkożerny, a więc trzymanie go w zbiorniku z innymi stworzeniami, np. rybami jest ryzykowne – krab może na nie polować. Ryby powolne oraz weloniaste najszybciej padają łupem kraba.

Kraby tęczowe posiadają zdolność autotomii – gdy czują się zagrożone, odrzuca fragment odnóża jako wabik, a sam ucieka. Odrzucony fragment odrasta po zmianie wylinki.

Żywienie: mięso z kurczaka, dżdżownice, mrożone larwy ochotki, krewetki, mrożone karmy dla ryb, owoce i warzywa.

2. Krab Pantera (Parathelphusa pantherina)

Krab Pantera (Parathelphusa pantherina)

Te kraby akwariowe posiadają ciekawy nakrapiany wzór na całym ciele, który przypomina umaszczenie pantery. Żyją ok. 8-10 lat. Są to stworzenia typowo wodne, więc mogą być trzymane w zwykłym akwarium. Razem z odnóżami wielkość kraba nie przekracza 10 cm.

Można go też trzymać z innymi rybami, jednak (podobnie jak u kraba tęczowego) ryby powolne oraz chore przeważnie padają łupem kraba. Nie rozmnażają się one w niewoli, pochodzą z odłowów. Najlepiej jest trzymać je pojedynczo lub w haremach (2-3 samice i jeden samiec). Kraby akwariowe potrzebują różnych kryjówek (np. ZOLUX Dekoracja do akwarium pień KIPOUSS L, Zolux Dekoracja do akwarium skała koral).

Żywienie: pokarm mięsny, pokarm dla rybek, granulat dla krabów, mrożony i żywy pokarm dla rybek, rybki, rośliny akwariowe.

3. Kraby wampiry yellow

Krab wampir yellow

Nazwa pochodzi od charakterystycznego ubarwienia kraba, a zwłaszcza dotyczy to świecących żółtych oczu, które na tle ciemnego pancerza wyglądają dość demonicznie. Ten krab nie jest agresywny – w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku jest bardzo towarzyski. Kraby te lubią przesiadywać w grupach blisko siebie. W warunkach hodowlanych osiągają do ok. 4-5cm. Najlepsze będzie dla niego małe terrarium (EXO TERRA Terrarium szklane SMALL, 45x45x45cm, Diversa Terrarium 30x30x20) lub faunarium (Box hodowlany M). Kraby wampiry yellow prowadzą raczej lądowy tryb życia. Podłoże w terrarium powinno być na wzór zalanej dżungli (podmokłe tereny z gałęziami i liśćmi). Można użyć torfu (np. EXO TERRA Podłoże Plantation Soil), liści, kory (EXO TERRA Podłoże dwuwarstwowe do terrarium Equatorial Forest Floor).

Krab wampir bardzo lubi się wspinać. Lubi również przesiadywać wśród liści, na gałęziach, nawet na dużych wysokościach.

Kraby wampiry yellow żywienie: pokarm dla rybek (np. larwy ochotnika lub komarów), sardynki, śledzie, tuńczyka, rybki akwariowe, dżdżownice, mączniaki, krewetki, świerszcze, ślimaki, warzywa oraz glony.

4. Kraby red Devil (czerwony diabeł) -Geosesarama sp. Vampire

Krab red Devil (czerwony diabeł) - Geosesarama sp. Vampire

Podobnie jak u kraba wampira yellow, tak i tutaj nazwę swą zawdzięczają swojemu ubarwieniu. Zazwyczaj jest czarny, ma jednak bardzo intensywnie czerwone szczypce oraz górę karapaksu (skorupę). Ma również jaskrawe oczy. Jest niewielki, mierzy ok. 2 cm. Prowadzi lądowy tryb życia. Wystarczy mu wilgotne podłoże (np. Podłoże do terrarium, torf kokosowy 4L) oraz kilka kryjówek (np. ZOLUX – 352174). Podobnie jak kraby wampir yellow, kraby red devil żyją w stadach. Ich średnia długość życia wynosi ok. 3-4 lata. Można trzymać je w małym terrarium ((EXO TERRA Terrarium szklane SMALL, 45x45x45cm, Diversa Terrarium 30x30x20) lub faunarium (Box hodowlany M).

Żywienie kraba red devil: pokarm dla rybek (np. larwy ochotnika lub komarów), sardynki, śledzie, tuńczyka, rybki akwariowe, dżdżownice, mączniaki, krewetki, świerszcze, ślimaki. Oprócz tego, kraby red devil mogą jeść warzywa oraz glony.

5. Kraby mangrowe (Sesarma Medei)

Krab ten żyje w nadmorskich lasach. Kraby te nie rozmnażają się w niewoli, są odławiane. Jest wiele odmian krabów mangrowych. Część z nich wymaga wody o średnim, a inne o dużym zasoleniu. Są też takie, dla których zasolenie wody nie ma znaczenia – dostosowują się do życia w słodkiej wodzie. Zakupując takiego kraba do końca nie będzie wiadomo, co do parametrów wody dla danego kraba. Gdy woda będzie nieodpowiednia, kraby mangrowe mogą być osłabione, płochliwe i mogą przestać jeść.

Krab mangrowy (Sesarma Medei)

6. Mikrokrab (Limnopilos naiyanetri)

Jest to wodny skorupiak, który nadaje się do typowego słodkowodnego akwarium. Ma niewielki pancerz, ale za to długie odnóża. Ten maleńki krab (1 cm) źle się czuje w obecności dużych ryb – może być przez nich pożarty. Jest dość płochliwy. Jako towarzystwo, warto go trzymać z małymi rybkami, np. gupikami Endlera, neonami simulans, bystrzyki Amandy, rozbory galaxy. Mikrokrab może być trzymany również z krewetkami. Są aktywne w dzień i w nocy. Kraby te lubią się chować w roślinach, pod korzeniami, w szczelinach skalnych (np. ZOLUX 352177, 354106). Można je trzymać w ilości kilku osobników. Dobrze się czują w nanoakwariach (np. AQUAEL SHRIMP SET SMART DAY&NIGHT 20).

Żywienie: pokarmy suche (mięsne i roślinne), mrożonki, padliną, przebywający przy dnie narybek, ikry oraz malutkie krewetki.

7. Potamonautes orbitospinus (potocznie zwany Krabem Malawii)

Żyje w Jeziorze Malawii. Krab ten ma niebieski kolor. Wielkość karapaksu u dorosłego kraba wynosi ok. 7cm, a wielkość całego kraba może sięgać do 20cm. Może być trzymany z pyszczakami. Jest bardzo spokojny w stosunku do tych szybkich ryb. Krab może zainteresować się chorymi lub padniętymi osobnikami. Są agresywne w stosunku do swojego gatunku. W naturze krab ten czasami wychodzi na ląd, jednak nie na długo (dopóki jest wilgotny). Dobrze się czują w dużym zbiorniku min. 120l (np. JUWEL AKWARIUM LIDO 120 LED) z piaszczystym podłożem (np. AQUAEL PIASEK KWARCOWY 0,1-0,3 MM) i skałami, między którymi może się chować. Można użyć też ozdób ceramicznych, typu: Zolux Dekoracja do akwarium skała koral.

Żywienie: są mięsożercami- zjadają padlinę, ślimaki, stynki, krewetki, filety rybne. Można go karmić pensetą (np. EXO TERRA EX-0750)

8. Platythelphusa armata

Jest to krab wodny zamieszkujący jeziora Tanganika. Karapaks kolorystycznie przypomina kamienie o różnych odcieniach beżu i białych odnóżach. Krab ten ma charakterystyczne kolce na przedzie karapaksu i na szczypcach. Wielkość pancerza kraba dorosłego mierzy ok. 2 cm, a całego kraba do 16 cm. Kraby te powinny być trzymane osobno. Powinny być trzymane w dużych zbiornikach ok. 200 l (np. AKWARIUM RIO 240 LED BIAŁY JUWEL), na podłożu piaszczysto – kamienistym (np. AQUAEL PIASEK KWARCOWY ŚREDNI 0,4-1,2 MM, ŻWIR DOLOMITOWY 2-4 MM). Warto również dać otoczaki różnej wielkości i/lub ozdoby ceramiczne np. ZOLUX Skała Stratus M.

Żywienie: są mięsożercami- zjadają padlinę, ślimaki, stynki, krewetki, filety rybne. Można go karmić pęsetą (np. EXO TERRA EX-0750)

Zmiana wylinki u krabów

Kryjówka dla kraba służy jako miejsce do odpoczynku, schronienia oraz miejsce na regenerację. Zazwyczaj tam kraby akwariowe przechodzą wylinkę, tzn. zmieniają pancerz. Jest to bardzo wrażliwy okres – każdy krab przed zmianą pancerza zazwyczaj przestaje jeść i staje się apatyczny. Pancerz zaczyna pękać i krab wydostaje się na zewnątrz. Wówczas nowy pancerz kraba jest miękki i wrażliwy na uszkodzenia; twardnieje po ok. 1-3 dniach. W tym czasie nie należy dotykać kraba ani go przenosić. Stary pancerz najlepiej jest zostawić w zbiorniku, gdyż posłuży on jako dodatkowe źródło pożywienia dla kraba.

Podsumowanie

kraby

Zanim przyszły opiekun kraba zdecyduje się na wzięcie go pod swoje skrzydła, powinien zastanowić się, czy da radę zapewnić krabowi dobre warunki życia oraz, czy nie będzie konfliktów międzygatunkowych i partnerskich w zbiorniku.

Krab czerwony diabeł

Krab wampir yellow

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień