Patyczaki - co jedzą Cena Terrarium i Hodowla

list Kategoria: Terrarystyka Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 10271
Patyczaki - co jedzą Cena Terrarium i Hodowla

Coraz większa ilość młodych osób zaczynająca przygodę z terrarystyką od hodowli patyczaków. Czym są i jak je hodować? Postaram się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące tych owadów.

Odmiany patyczaków

Patyczak to owad z rzędu straszyków (Phasmatodea, Phasmida). Te stworzenia przypominają z wyglądu gałązki drzewa lub krzewu. Nie są one zbyt ruchliwe. Warto je trzymać w ilości kilku osobników jednego gatunku. Nie są agresywne i często hodowane w warunkach domowych.

Istnieje wiele odmian patyczaków:

 • patyczak rogaty (Medauroidea extradentata)
 • patyczak wietnamski (Ramulus artemis Saussure),
 • patyczak indyjski (Carausius morosus),
 • patyczak skrzydlaty (Sipyloidea sipylus)
 • patyczak peruwiański (Oreophoetes peruana),
 • patyczak galijski (Clonopsis gallica),
 • phasma gigas

Najczęściej wybierany jest patyczak rogaty. Jest łatwy w utrzymaniu, jednak bardzo żarłoczny. Wymienione odmiany różnią się wielkością, ubarwieniem, niektóre z nich posiadają skrzydła i mogą latać.

Patyczak cena

Co jedzą patyczaki hodowla w domu

Owady te nie lubią różnorodności – bardzo dobrym rozwiązaniem jest karmienie go przez całe życie jednym rodzajem rośliny. Warto jest pożywienie hodować samemu lub zamrozić pokarm, by był dostępny cały rok. Jednak żywienie patyczaków w znacznym stopniu uzależnione jest od odmiany owada, poniżej zobaczysz, co jedzą najpopularniejsze z nich.

Patyczak rogaty — to roślinożerca, który zadowoli się wieloma liśćmi i łodygami. Najlepsze będą liście jeżyn, malin, truskawki, poziomki, dzikiej róży, dębu, leszczyny, bazylia.

Patyczak indyjski — żywi się liśćmi wielu roślin np.: jeżyn, malin, róży, truskawek, poziomek, trzykrotki, mogą jeść również natkę pietruszki lub sałatę.

Co jedzą patyczaki skrzydlate? Najbardziej odpowiadają im liście jeżyn i malin, liśćmi buku, leszczyny, róży, dębu. Ewentualnie można karmić je liśćmi melisy lub trzykrotki.

Patyczak wietnamski — Najlepszy pokarm dla tego rodzaju owadów to liście jeżyny i maliny oraz liście dębu i truskawki.

Patyczak peruwiański — Ta odmiana patyczaka zjada tylko paprotkę,

Patyczak galijski — Upodobały sobie liście jeżyny, maliny, róży (o ile nie była opryskiwana) truskawki, poziomki oraz porzeczki.

Co jedzą patyczaki Phasma gigas? — ten patyczak upodobał sobie liście eukaliptusa.

co jedzą patyczaki

Patyczak cena

Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za patyczaka jest uzależniona od wielu czynników, jednak najbardziej znaczącym jest odmiana patyczaka. Im bardziej popularna i łatwiej dostępna odmiana, tym tańsza. Największym zainteresowaniem wśród hodowców cieszy się odmiana rogata, za jednego osobnika tej odmiany zapłacimy ok. 5 zł. Jednak jeśli zdecydujemy się na inną odmianę, warto wiedzieć, że jej cena nie powinna przekroczyć 12 zł. Patyczak cena wynosi od 3 do 12 zł.

Patyczak jak wygląda

Patyczaki terrarium

Dobierając terrarium dla takiego owada trzeba wziąć pod uwagę odmianę i ilość osobników w stadzie. Jego wielkość powinna być trzy razy większa od wielkości jednego dorosłego osobnika danej odmiany. Wybierając terrarium dla patyczaków powinniśmy zwrócić uwagę na wentylację. Terrarium może być szklane (np. Paludarium 30x30x60 cm, EXO TERRA Terrarium szklane SMALL 45x45x45cm, EXO TERRA Terrarium szklane MINI 30x30x45cm) lub plastikowe (np. Patyczaki terrarium Faunarium M,  Faunarium L). Warto też zabezpieczyć terrarium (jeśli jest plastikowe) drobną siatką (moskitierą), aby owad nie uciekł. Jako podłoże warto zastosować torf, torf pomieszany z piaskiem, włóknina kokosowa (np. TRIXIE 76152) z dodatkiem kory lub ręczniki papierowe (w przypadku małych osobników). W sklepach zoologicznych są również dostępne mieszanki podłoża, takie jak np. EXO TERRA Podłoże dwuwarstwowe do terrarium Tropical Forest Floor.

patyczaki terrarium

Patyczaki terrarium - wilgotność

Ważne jest, aby podłoże użyte do terrarium utrzymywały dużą wilgoć. Warto też podłoże spryskiwać od czasu do czasu wodą za pomocą spryskiwacza. Najlepiej jest to robić wieczorem. Do ustalania poziomu wilgotności potrzebny jest higrometr analogowy lub higrometr elektroniczny. U patyczaka indyjskiego wilgotność powinna być na poziomie 70%-80%. Innym sposobem na utrzymanie dobrej wilgotności jest umieszczenie żywej rośliny doniczkowej w terrarium. Jednak terrarium z dobrą wentylacją spowoduje, że nie będą wytwarzać się bakterie i grzyby. Patyczaki terrarium temperatura — powinna wynosić 20–25°C. Są one mało wrażliwe na zmiany temperatury – wytrzymują różnicę do 15°C. Termometr również może być potrzebny do kontroli temperatury. Urządzając terrarium dla patyczaków nie należy zapomnieć o cieniutkich gałęziach (np. korzeń Red Moor Wood), o kryjówkach (np. Miska na wodę z kryjówką, ceramiczny domek, tuby korkowe) i roślinności (może być sztuczna), np. Silk Abuliton.

Patyczak

Ile żyją patyczaki?

Owady te są jednymi z najpospolitszych owadów występujących w Azji. Średnia długość życia owada patyczaka w naturze wynosi ok. pół roku, a w hodowli zazwyczaj dożywają one 10 - 12 miesięcy. Wartości te mogą delikatnie różnić się w zależności od odmiany, którą dany patyczak reprezentuje. Samice owadów patyczaków zazwyczaj żyją nawet kilka miesięcy dłużej niż samce. Niektóre owady mogą żyć nawet półtora roku.

patyczaki hodowla

Podsumowanie

Na zakończenie kilka wskazówek pomocnych przy hodowli patyczaków w domu. Patyczaki hodowla — wskazówki:

 • Odpowiednia wilgotność powietrza terrarium wpływa na prawidłowe linienie owada oraz rozwój jego potomstwa.
 • Pożywienie dla patyczaków musi być świeże i czyste
 • Przed sezonem zimowym najlepiej jest zamrozić liście roślin podawanych patyczakom, a które nie są dostępne zimą.
 • Towarzystwo innych patyczaków w terrarium wpływa również na komfort i długość życia tych owadów.
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień