Pies maltańczyk Cena Usposobienie i Pielęgnacja - Sprawdź ile żyją

list Kategoria: Psy Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 2239
Pies maltańczyk Cena Usposobienie i Pielęgnacja - Sprawdź ile żyją

Maltańczyki, które mają coraz więcej miłośników, są uważane ogólnie za bezproblemowe i z pozoru łatwe do trzymania w domu. Czy aby na pewno? W tym artykule postaram się przybliżyć charakter tej rasy psów oraz zagadnienie opieki nad tym czworonogiem.

Trochę historii

Maltańczyki należą do jednych z najstarszych ras. Uważa się, że pojawiły się już w starożytnym Egipcie i Rzymie ok. 3 tysięcy lat temu. Niegdyś służyły one do polowań na szkodniki i gryzonie.  Nazwa - Maltańczyk pochodzi od Malty, która niegdyś była uważana za ojczyznę tej razy psów. W XVI wieku trafiły na dwór w Londynie w Anglii. Spowodowało to rozpowszechnienie tej rasy jako psy do towarzystwa. Patrzono nie tylko na wygląd, ale i na charakter psa. W szybkim czasie stały się ulubieńcem elit. W XIX wieku (w Polsce w 1900r) zaczęto pokazywać je na wystawach psów rasowych, co skutkowało jeszcze większym upowszechnieniem tej rasy, również w klasie średniej.

Pies maltańczyk cena

Cena jest jednym z najważniejszych aspektów, na które zwracamy uwagę podczas szukania odpowiedniego psa dla siebie. Jednak jest ona zależna od wielu czynników, do których z pewnością należy hodowla, w której go kupimy. Podczas wyboru odpowiedniej hodowli powinniśmy zwrócić uwagę na opinię na jej temat w internecie. Warto również pamiętać, aby nie kierować się przede wszystkim ceną maltańczyka. Oczywiście jest to ważny czynnik, ale czasami lepiej jest zapłacić za psa troszkę więcej, a w zamian mieć pewność, że żył on w odpowiednich warunkach.

Pies Maltańczyk cena

Maltańczyk cena - wynosi ok. 2000zł. Warto pamiętać, że koszty związane z opieką nad psem nie kończą się na samym jego kupnie. Jednymi z najważniejszych wydatków są: zabawki, legowisko, smycz i inne akcesoria, szampony, szczotki, grzebienie itp. Wyżej wymienione przedmioty nie są wydatkami cyklicznymi, większość z nich kupimy raz na dłuższy czas.

Dodatkowo nie możemy zapomnieć o zapewnieniu maltańczykowi najlepszej jakości pokarmu. Jest to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Dieta psa powinna być zróżnicowana, powinny w niej pojawić składniki takie jak m.in. mięso, ryż oraz warzywa. Reasumując, maltańczyk cena wynosi od 1500 do 3000zł, warto jednak pamiętać, że kwota ta może różnić się w związku z wyżej wymienionymi czynnikami.

Wychowanie i szkolenie

Maltańczyki bardzo lubią uczyć się nowych sztuczek. Wychowanie pieska tej rasy powinno być delikatne ale konsekwentne. Ta rasa psów jest bardzo inteligentna, nieraz okazuje się, że to one nas szkolą, a nie my ich. Nie można pozwolić aby pies "wszedł nam na głowę". Pieski te doskonale radzą sobie na zawodach sportowych, gdzie liczy się spryt, myślenie oraz kondycja psa.

Maltańczyk usposobienie i zachowanie

Maltańczyk usposobienie i zachowanie

Jest niewielkiej budowy psem wielkości 20-25cm i wadze 3-4 kg. Pieski te żyją 13-20 lat. Należą do bardzo wesołych i niezwykle przyjacielskich psów. Źle znoszą samotność i bardzo mocno przywiązują się do opiekunów. Pozostawiony na dłuższy czas samotnie pies może zacząć sprawiać problemy. Potrzebują one nie tyle co głaskania i przytulania, co samej obecności i bliskości opiekuna. Źle reagują na krzyki i hałas - są bardzo delikatne na tym punkcie. Maltańczyk usposobienie - jest to stosunkowa towarzyska rasa, źle znoszą samotność.

Choć nie są to duże psy, uwielbiają biegać i się bawić. Są to pieski bardzo aktywne uwielbiające pieszczoty. Przeważnie są nieufne wobec obcych, choć rzadko bywają agresywne. Pieski te nie nadają się dla małych dzieci. Nadają się natomiast do dzieci starszych - są cierpliwe i skłonne do zabaw. Towarzystwo kotów, psów lub innych zwierząt pozytywnie wpływa na tego pieska. Pies maltańczyk usposobienie podsumowanie - rasa ta cechuje się wyjątkowo wysoką inteligencją i spokojem.

Jest to rasa o niewielkich problemach zdrowotnych, o ile piesek był wzięty z odpowiedniej i dobrej hodowli. Przeważnie problemy pojawiają się ze stawami, oczami i nosem. Psy tej rasy są narażone na otyłość. Dlatego też trzeba uważać na ilość i jakość podawanego pokarmu. Jeśli zastanawiasz się ile żyją maltańczyki, koniecznie przeczytaj jeden z kolejnych punktów.

Pokarm

Maltańczyk pokarm

Jak wcześniej wspomniałam, otyłość często dotyka tę rasę psów. Bardzo ważna jest więc obserwacja pieska. Przeważnie psy tej rasy są uczulone na kurczaka oraz zboża. Dobrze jest tolerowana mokra karma Dolina Noteci (np. Królik z Jeleniem 100g) dla ras małych. Wśród suchych karm nadających się dla tej rasy popularna jest NATURES PROTECTION. Jako jedna z nielicznych firm wprowadziła karmę dedykowaną białej rasie - głównie maltańczykom. Jest to karma bezzbożowa i nie zawierająca kurczaka. Ponadto podawanie tej karmy przez dłuższy czas spowoduje zniwelowanie zacieków w okolicach oczu. Karmę tę można podawać już od pierwszych miesięcy życia pieska. Seria ta zawiera: Starter (dla szczeniaków do miesiąca -  łosoś + kryl), Junior ( dla psów w wieku 3-12 m-ca -  łosoś + kryl lub biale ryby + kryl), Adult (z łososiem, ryby białe + kryl lub jagnięcina). O cenie żywienia maltańczyka przeczytałeś w punkcie pies maltańczyk cena.

Ile żyją maltańczyki

Długość życia maltańczyków jest zależna od wielu czynników, przykładowo jakość żywienia, pielęgnacja maltańczyka, opieka, podatność na choroby oraz hodowla, w której go kupiliśmy. Oprócz tego, niezwykle istotnym czynnikiem jest podatność maltańczyka na choroby, co prawda jest to rasa o stosunkowo małych problemach zdrowotnych, powinniśmy znać najczęściej występujące choroby. Przykładowe choroby występujące u maltańczyków: Zespół drżenia białych WSDS, PRA, Hipoglikemia oraz Alergie.

Ile żyją maltańczyki

Jeśli zastanawiasz się ile żyją maltańczyki, poniżej poznasz odpowiedź na to pytanie. Otóż długość życia wynosi ok. 13 lat. Warto pamiętać, że dobrze prowadzone psy mogą żyć do kilku lat dłużej, dlatego warto jest zadbać o odpowiednie żywienie, pielęgnację oraz opiekę.

Jak wcześniej wspominałam, maltańczyki mają zacieki, które warto usuwać nie tylko ze względów estetycznych, ale również i ze względów higienicznych.  Na rynku jest wiele produktów do oczyszczania oczu i usuwania zacieków. Coraz więcej osób wybiera Dr Seidel Płyn do przemywania oczu dla psów i kotów 75 ml. Skutecznie usuwa wydzielinę z oczu oraz nawilża okolice oczu. często jest też wybierany płyn Over Zoo Eye Liquid 125ml, który pomaga również przy podrażnionych i zaczerwienionych oczu.

Pielęgnacja maltańczyka - szampony i odżywki. Maltańczyki, podobnie jak yorki i psy rasy Shih tzu, potrzebują specjalnie dostosowanego dla nich szamponu i odżywki. Bardzo ważne jest po umyciu psa nawilżenie jego skóry i sierści. Bardzo ważne jest używanie kosmetyków z jednej firmy. Przykładowo: Odżywka dla psów o białej i jasnej sierści firmy Over Zoo + Szampon dla psów o białej i jasnej sierściChamp-Richer Szampon BIAŁA SIERŚĆ + Champ-richer Odżywka biała sierść. Stosując szampon oraz odżywkę z jednej firmy trzeba podkreślić, że odżywka bardzo dobrze uzupełnia działanie szamponu.

Szampony do białej lub jasnej sierści (nie dedykowane maltańczykom) np. Over Zoo Szampon kokosowy 200ml powinny być stosowane sporadycznie. Stosując przez dłuższy czas mogą spowodować podrażnienia skóry.  Z doświadczenia własnego oraz z rozmowy wieloma osobami mogę śmiało stwierdzić, że lepiej wydać trochę więcej na dobrej jakości szampon i odżywkę, niż po niedługim czasie wydawać pieniądze u weterynarza, ponieważ pies się drapie, ma łupież, rany, ropnie lub traci sierść.

Pielęgnacja maltańczyka - jak często go kąpać?

Wiele osób pyta mnie jak często kąpać psa? Maltańczyka powinno kąpać się minimum raz na miesiąc, ale nie częściej niż 1 raz na tydzień. Zbyt częste kąpiele mogą osłabić barierę ochronną skóry pieska.

Maltańczyk - jak często kąpać

Bardziej niż kąpieli, psy maltańczyki potrzebują wyczesywania sierści. Powinna być to czynność codzienna, zwłaszcza przy sierści min. 7 cm. Jeśli pies jest bardzo aktywny, sierść będzie bardzo szybko się plątać. Dobrym sposobem jest  podawanie gryzaka-smakołyku w czasie wyczesywania. Na początku warto użyć odżywki ułatwiającej rozczesywanie (np. Over Zoo Odżywka ułatwiająca rozczesywanie). Nie należy używać jej w okolicach oczu , ale tam gdzie piesek lubi być czesany i głaskany. Aby wyczesać pieska pod pyszczkiem, dobrze jest trzymać gryzak w taki sposób, aby piesek sam chciał podnieść głowę. Przy czesaniu nie można zapomnieć o uszach. Najlepiej jest odwinąć uszy i delikatnie wyczesać te okolice. Łapki są bardzo wrażliwe na czesanie.

Pielęgnacja maltańczyka w okolicach oczu - najlepiej najpierw usunąć wacikiem zacieki oraz "śpiochy". Na kolejny wacik nanieść płyn do czyszczenia oczu, a następnie wysuszyć te miejsce. Specjalnym grzebieniem do pyszczka (np. CROCI Grzebień GLAMGEL dwustronny lub skorzystać z zestawu Zestaw 2 szczotek + grzebień RodyCare) wyczesać okolice wąsików i okolice oczu, najpierw grubszymi potem cieńszymi igłami.

Ogonek warto rozczesywać gdy pies leży na łóżku lub podłodze. Paszki są bardzo narażone na kołtunienie sierści. Kołtuny wyczesuje się podtrzymując włos przy skórze (zmniejszając tym samym efekt ciągnięcia przy czesaniu) i grzebieniem o szerokim rozstawie zębów, a potem grzebieniem o wąskich zębach rozczesuje się sierść.

Pielęgnacja maltańczyka

Podczas czesania warto używać komendy leżeć i siad. Do wyczesywania tułowia warto użyć najpierw miękkiej szczotki typu ZOLUX ANAH Szczotka z podwójnym włosiem, potem miękkie zgrzebło z kuleczkami, a następnie grzebień. Najpierw grzebień z szerokimi zębami (np. CROCI Grzebień GLAMGEL) a potem z drobnymi ( np. ZOLUX ANAH Gęsty grzebień dla zwierząt).

Aby zrobić kucyk na głowie, wystarczy wziąć włosy znad czoła i wyczesywać w górę, a następnie nałożyć gumkę, np. z kokardką. Można użyć spinki. Aby spinka nie spadała, najlepiej związać włosy gumką, następnie nałożyć spinkę a potem jeszcze jedną gumkę.

Podczas każdej pielęgnacji sierści i wyczesywania nie można zapomnieć o głaskaniu i chwaleniu pieska za cierpliwość, jak wspomniałam w punkcie pies maltańczyk usposobienie, psy te są zazwyczaj spokojne. Można od czasu do czasu korzystać z usług psiego fryzjera, jednak taka wizyta jest kosztowna.

Podsumowanie

Pies Maltańczyk podsumowanie

Wady - źle znoszą samotność; bardzo dużo czasu trzeba poświęcić na codzienną pielęgnację.

Zalety - jest wesoły, bardzo towarzyski; dobrze toleruje obecność innych zwierząt. Nadają się zarówno do domów z ogródkiem oraz do małych mieszkań. Są dobrym kompanem podróży. Więcej o ich charakterze i usposobieniu przeczytałeś w punkcie maltańczyk usposobienie.

Zanim więc zakupi się psa tej rasy, warto zastanowić się, czy damy radę poświęcić mu tyle uwagi, ile potrzebuje.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień