Psy dla alergików - najpopularniejsze hipoalergiczne rasy

list Kategoria: Psy Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 920
Psy dla alergików - najpopularniejsze hipoalergiczne rasy

Wiele ludzi chciałoby mieć swojego ukochanego psa. Ze względu na alergię, nie mogą sobie jednak na to pozwolić. Czy zatem pies z włosami może nadawać się jako towarzysz dla alergików?

Włosy a sierść

Włosy wyrastające z mieszka włosowego u psów wyrastają ze skóry właściwej. Z jednego mieszka włosowego wyrasta 5 pierwotnych i 20 wtórnych włosów. Włosy wtórne tworzą tzw. podszerstek u psa, który składa się z bardzo miękkich i krótkich włosów. Pokrywa włosowa (tworząca się z włosów pierwotnych), daje psu odpowiednie umaszczenie. Za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała psa odpowiada podszerstek.

Psy dla alergików pod względem ilości sierści można podzielić na:

  • Psy z „podwójną warstwą sierści- z podszerstkiem i z warstwą włosów okrywowych.
  • Psy w jedną warstwą sierści – mają tylko warstwę okrywową, bez podszerstka – mówi się, że są to psy z włosem
  • Psy bezwłose — psy pozbawione pokrywy włosowej lub mającej ich niewiele, np. nagi pies meksykański, amerykański terrier bezwłosy, grzywacz chiński.

Sierści u psów może być: szorstkowłosa, gładka, pofałdowana, zakręcona, sfilcowana. Długości mogą być różne.

psy dla alergików

Czy psy z włosami (bez podszerstka) linieją?

Każdy włos z czasem wypada. W przypadku psów z włosem wypadanie te nie jest aż tak widoczne jak u psów z podszerstkiem. Wypadające włosy są mało widoczne lub niezauważalne przez właściciela. Jeśli chodzi o pielęgnację, podobnie jak u ludzi – o włos trzeba zadbać, rozczesując ją, aby nie tworzyły się kołtuny. Mycie, odżywianie i podcinanie włosów jest konieczne. Czy pies z jedną pokrywą włosową nadaje się dla alergików? Prawda czy mit? Spora część osób uważa, że psy dla alergików z włosami (z jedną pokrywą włosową) nadaje się dla osób z alergią na psa. Niestety, jest to mit. A dlaczego? Człowiek może być uczulony na:

  • białko znajdujące się w ślinie w naskórku,
  • w surowicy znajdującej się w sierści lub moczu.

Alergia jest uciążliwa. Dlatego biorąc psa do domu trzeba dobrze zastanowić się, czy któryś z domowników nie jest uczulony na psa. Jeśli wiadomo, że ktoś ma uczulenie, warto u lekarza sprecyzować jeszcze dogłębniej przyczyny. Poniżej poznasz najmniej uczulające psy dla alergików.

Pies dla alergika - Yorkshire terier

Pies dla alergika - Yorkshire terier

Według wzorca FCI pies tej rasy powinien mieć wielkość od 15 do 25 cm, natomiast jego waga nie powinna przekraczać 3 kg. Zwierzęta tej rasy są uważane za psy długowłose, o gładkiej i prostej sierści. Ma najczęściej kolory: płowo-niebieski, płowo-złoty. Czworonóg ten nie ma podszerstka, jednak jego sierść rośnie mu przez całe życie. Wymaga wizyt u psiego fryzjera, częstego mycia, odżywiania i czesania sierści. Zakupując psa tej rasy trzeba uważać na to, skąd bierze się takiego malucha. Większość psów pochodzi z pseudohodowli, gdzie psy są trzymane w złych warunkach lub krzyżowane jest rodzeństwo – zazwyczaj są to psy bez certyfikatu, z wadami wrodzonymi, które z czasem mogą dać o sobie znać. Niegdyś te psy były używane do polowań na gryzonie. Dziś są uznawane za pieski do towarzystwa. Zazwyczaj są bardzo wesołe, towarzyskie i skore do zabawy. Ich charakter nieznacznie się zmienił. Potrafią być bardzo zadziorne i uparte. Lubią towarzystwo ludzi, mogą mieć „kompleks Napoleona” – wielki pies w małym ciele. Aby piesek spalił nadmiar energii, warto dać mu zabawki, takie jak np. Piłka na pasku (TX-32851), Piłka Denta Fun (TX-3289), Dysk, sznur dla psa. Takie zabawki powinny zaspokoić naturalne instynkty łowcze. Lubią wtulać się w miękkie legowisko (np. Łóżko Puppy, LEGOWISKO JASKINIA TX-36282). Pokarm dla takiego psa powinien być dostosowany do jego potrzeb. Jednym z polecanych przez weterynarzy karm są Royal Canin Yorkshire Terrier, Farmina N&D Dog PUMPKIN Adult Mini Jagnięcina, dynia i borówka amerykańska lub Farmina N&D Dog dziczyzna, dynia i jabłko, Acana Classic Red, Brit Care Sensitive Venison & Potato, Brit Care Mini Grain Free Yorkshire.

Maltańczyk

Pies maltańczyk dla alergików

Maltańczyki są niewielkimi pieskami. Przeważnie powinny mieć 20-25cm wysokości i ważyć ok. 4kg. Jest to pełen energii, bardzo ruchliwy, wesoły piesek, przyjazny wobec ludzi i zwierząt. Maltańczyki to inteligentne i wrażliwe pieski; wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem. Nie jest tak energiczny jak Yorkshire terier Jego włos jest długi, prosty, śnieżnobiały, pozbawiony podszerstka. Ten pies dla alergika wymaga dość częstych wizyt u groom era (psiego fryzjera). Wymaga również częstych kąpieli oraz wyczesywania sierści. Informacje na temat pielęgnacji i opieki mad takim pieskiem można przeczytać na stronie https://zoodiscus.pl/blog/pies-maltanczyk-cena-usposobienie-i-pielegnacja-sprawdz-ile-zyja-b48.html

Shih tzu

shih-tzu - hipoalergiczne psy

Podobnie jak Yorkshire terier, rasa shih tzu należą do psów małej rasy. Waga ich powinna być w granicach 4,5-8kg. Są bardzo towarzyskie, skore do zabawy, bardzo lubiące towarzystwo człowieka. Są nieraz uparte i niezależne. Jego pyszczek jest szeroki i krótki, uszy zwisające, ogonek podniesiony. Shih tzu mają piękną nietypową sierść — dwuwarstwową , która złożona jest z długich i gęstych włosów okrywowych oraz umiarkowanie obfitego podszerstka. Piesek ten wymaga regularnego podcinania i pielęgnacji. Psy tej rasy występować mogą we wszystkich umaszczeniach. Problemy trawienne u tych psów i alergie pokarmowe sprawiają, że opiekun powinien wybierać karmy monobiałkowe (np. BRIT MONO PROTEIN TURKEY) bazujące na jednym rodzaju mięsa. Warto dostosować karmę specjalnie dla tej rasy. Najbardziej polecane karmy to: Royal Canin Shih tzu, Farmina N&D Dog PUMPKIN Adult Mini Jagnięcina, dynia i borówka amerykańska lub dziczyzna, dynia i jabłko, Acana Classic Red, Brit Care Sensitive Venison & Potato.

Bolończyk

pies bolończyk

Jest niewielkim psem o łagodnym usposobieniu. Mierzy 25-40cm wysokości i wadze 2,5-4kg. Ma ubarwienie białe, od czubka głowy do końcówki ogona. Bardzo mocno przywiązuje się do właściciela. Jest psem do towarzystwa, lubiącym krótkie spacery. Jego sierść powinna byś często czesana grubą szczotką (np. Szczotka ZOLUX 550001) lub grzebieniem (np. ZOLUX 470827). Można do strzyżenia użyć maszynki do strzyżenia psów (np. Maszynka Andis Typ TR1250). Podobnie jak u maltańczyków i yorkshire terier, muszą mieś wycierane oczy z powodu powstających zacieków. Karma powinna być bezzbożowa, najlepiej przeznaczona dla psów o białej sierści (np. NP WHITE DOGS ADULT SMALL BREED WITH SALMON, NP WHITE DOGS ADULT SMALL BREED WITH LAMB).

Lhasa apso

Lhasa apso

Jest psem o długiej, gęstej, sztywnej sierści. Kolor sierści przeważnie jest: złoty, piaskowy, miodowy, ciemnoszary, łupkowy, dymny, łaciaty, bywa też czarny, biały lub brązowawy. Ma delikatny podszerstek, jednak włos okrywowy powinien być przycinany, aby nie krępował ruchów malucha. Bardzo dobrze nadadzą się nożyczki z zaokrąglonym czubkiem (ZOLUX 470835). Lhasa apso jest niewielkim psem o wysokości ok. 25cm i wadze 5-7kg. Jest wesołym pieskiem, stanowczym i upartym, lecz nieufnym wobec obcych. Podobnie jak bolończykom, i tym pieskom trzeba wycierać oczy z zacieków. Powinno się go systematycznie rozczesywać, podcinając sierść, aby nie przeszkadzała i poruszaniu się. Konieczne jest też przycinania sierści w okolice spodu łapek. Jego sierść potrzebuje częstej pielęgnacji (używania szamponu dla shih tzu oraz odżywki ułatwiającej rozczesywanie (np. CHAMP-RICHER Spray Rozczesujący). Wśród pokarmów polecane są karmy monoproteinowe (np. Karma mokra Brit Mono Protein Lamb jagnięcina) i takie, które usuwają zacieki (np. NP WHITE DOGS ADULT SMALL BREED WITH SALMON, NP WHITE DOGS ADULT SMALL BREED WITH LAMB).

West Highland White Terrier

West Highland White Terrier

Był to pies służący do polowań na małe gryzonie. Ten pies dla alergika potrafi się dostosować do prawie każdych warunków. Obecnie służy jako pies do towarzystwa. Jest bardzo towarzyski, ale i zadziorny. Potrafi chodzić za opiekunem krok w krok, ale nie jest bardzo nachalny. Podobnie jak u maltańczyków i innych wcześniej wymienionych psów, i ten potrzebuje odpowiednio dobranych kosmetyków do białej sierści. Ich włos prawie w ogóle nie wypada. Karma również taka sama, jak przy maltańczykach.

Nagi pies peruwiański

Nagi pies peruwiański

Ten pies dla alergika z charakteru przypomina Harta – lubi długie spacery, jest energiczny i zawsze chętny do zabawy. Ten pies należy do ras bardzo inteligentnych, szybko się uczy, jest przy tym też uparty. Nie lubi hałasu i nerwowej atmosfery. Rasa ta występuje w kilku odmianach: mały (w kłębie 25-40cm i wadze 4-8kg) , średni (w kłębie 40-50cm i wadze 8-12kg) i duży (w kłębie 50-65cm i wadze 12-25kg). Pies ten nie posiada sierści, za wyjątkiem kilku włosków na łapach, uszach i ewentualnie na czubku głowy; jest przy tym bardzo wrażliwy na promienie słoneczne. Pielęgnacja polega na kąpieli w szamponie, który regeneruje skórę (np. COMFY Herbal intense, NATURAL REVITAL REGENERUJĄCO-ODŻYWCZY), smarowaniu olejkami i kremem z filtrem UV (przy spacerach na słońcu).

Bichon frise

Bichon frise

Jest to pies dla alergika białej rasy, o niewielkich rozmiarach 23-28 cm i ważą około 3-6 kilogramów. Jego sierść jest kręcona i bardzo puchata. Piesek ten jest bardzo towarzyski, chętny do zabaw i psot. Bardzo dobrze dogaduje się z innymi psami, zwierzętami oraz dziećmi. Podobnie jak maltańczyki, yorki i Shih tzu – i ten maluch ma problemy ze łzawieniem oczu. Warto dlatego używać płynów do oczu dla psów (np. Dr Seidel Płyn do przemywania oczu, Vet Expert tonik do usuwania zacieków). Jego sierść powinna być codziennie czesana. Co kilka miesięcy piesek powinien pójść do psiego fryzjera. Są to doskonałe psy dla alergików. Z powodu często tworzących się kamieni w przewodzie moczowym, warto podawać karmę dla ras białych (np. NP WHITE DOGS ADULT SMALL BREED WITH SALMON, NP WHITE DOGS ADULT SMALL BREED WITH LAMB) oraz karmę zapobiegającą powstawaniu kamieni (np. Happy Dog SANO).

Podsumowanie

Wybierając psa odpowiedniej rasy, warto wcześniej zrobić testy alergiczne oraz upewnić się, czy dany piesek nie pochodzi z pseudohodowli (gdzie mogą być mieszane geny oraz inne alergeny). Nie każdy pies dla alergika jednak pasuje do danej osoby. Opisane przeze mnie rasy mogą odbiegać charakterem od stereotypu danej rasy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień