Szczur domowy - przyjaciel czy szkodnik?

list Kategoria: Gryzonie Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 2878
Szczur domowy - przyjaciel czy szkodnik?

Chciałbym poruszyć temat hodowli szczurów, ponieważ często spotykam się z odrazą ludzi do tych jakże przemiłych i inteligentnych szczurów domowych. Oczywiście nie będę namawiał do trzymania w domu szczura, bo to nie jest zwierzak dla każdego, raczej powiedziałbym że jedynie osoby otwarte na potrzeby szczurka będą dla niego odpowiednimi opiekunami. Jak już wcześniej wspominałem szczury to bardzo inteligentne zwierzęta, potrafią się wiele nauczyć, są wspaniałymi kompanami zabawy ale i są jednymi z bardziej wymagającymi gryzoniami pod względem pielęgnacji.

Wiele osób na samą myśl o zaprzyjaźnieniu się ze szczurem wzdryga się kojarząc go z ogromnymi szczurami szkodnikami, roznoszącymi zarazki i żyjącymi w kanałach stworzeniami z wyłupiastymi oczami. Oczywiście nic bardziej mylnego, pewnie gdyby zmienić nazwę szczura domowego na bardziej przyjazną okazało by się nagle, że jest wielu wielbicieli tych gryzoni.

Szczur hodowlany w klatce

Kupując szczura trzeba być pewnym, że właśnie takiego zwierzaka wybieramy, znać jego zalety i wady, bo jak każda istota posiada jedne i drugie. Szczur hodowlany jest gryzoniem i potrafi zniszczyć wiele przedmiotów w domu, popodgryza rogi mebli, zniszczy książki i wszystko co znajdzie na swojej drodze nadające się do gryzienia. Dlatego też należy zadbać o szczęście pupila i o dobro właściciela, zapewnić mu warunki do zabawy, poświęcać czas i wypuszczać na spacery. Żywienie szczura musi być odpowiednio zbilansowane, jego dieta nie może być monotonna. Klatka dla szczura hodowlanego musi być sporych rozmiarów.

Niektórzy nawet twierdzą, że jedyną wadą posiadania szczura w domu jest fakt, że zbyt krótko żyje, a my się do niego przywiązaliśmy. Szczury hodowlane, żyją krócej w porównaniu do swoich dzikich braci, a mianowicie dożywają 2- 3lat, tylko niektórzy szczęściarze mogą się nim cieszyć około czterech lat. Szczury hodowlane dość często zapadają na choroby nowotworowe, co również skraca ich życie do około 1,5 -2lat. Są to bardzo delikatne zwierzęta i trzeba się nastawić na to, że trzeba będzie często odwiedzać weterynarza.

Szczur w domu to wspaniały kompan na co dzień, który zaskakuje inteligencją.

Nie ważne jakiego szczurka się wybierze czy to będzie szczur albinos, biały szczur, mały czy duży szczur, dumbo itd. to na pewno wiele złych przyzwyczajeń można mu wybaczyć, rekompensuje to przywiązaniem i oddaniem swemu właścicielowi.

Na temat hodowli i przyjaźni ze szczurami hodowlanymi można by było napisać książkę, jedno jest pewne, są to niezwykle ciekawe zwierzęta.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień