Welonki ryby - cena, rozmnażanie, jakie wymagania ma złota rybka?

list Kategoria: Akwarystyka Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 54
Welonki ryby - cena, rozmnażanie, jakie wymagania ma złota rybka?

Welonki ryby to piękny i dostojny gatunek rybek akwariowych. Niewielu przyszłych hodowców jednak wie, jakie warunki im stworzyć, aby rybki czuły się komfortowo. W tym artykule przeczytasz m.in. o wymaganiach, rozmnażaniu, cenie i innych aspektach hodowli welonek.

Trochę historii i pochodzenie.

Welon (inaczej Karaś ozdobny) zwany też złotą rybką nie występuje w naturze w formie dzikiej. Hodowla tych rybek rozpoczęła się w Chinach ok. VII wieku, a następnie w Japoni i Wietnamie. Złota rybka może mierzyć nawet 30 cm długości, jednak w warunkach akwariowych przeważnie ma 10-20 cm. Rybki te, przy odpowiednich warunkach żyją ponad 10 lat.

Ryby welonki odmiany

Istnieje wiele odmian barwnych welonów (od szarego, przez białego i czarnego do złotego). Co ważne, cena rybki w znacznym stopniu jest uzależniona od odmiany, którą dana rybka reprezentuje. Ryby te bez względu na ich odmianę osiągają ok. 10 - 20cm w akwarium. Najbardziej popularne odmiany to:

 • shubunkin
 • welon tygrysi
 • teleskop
 • kometa
 • ryba jojo
 • teleskop czarny
 • lwia główka
 • grazer
 • oranda
 • pyzatek
 • ranchu
 • Blach moor
 • calico
 • Fantail
 • Ryukin
 • Veiltail

Welonki ryby akwariowe

Welonki – z jakimi rybami czują się najlepiej?

Złota rybka należy do stadnych rybek, najlepiej czuje się wśród ryb tego samego gatunku. Oprócz nich dobrymi towarzyszami dla welonek są mieczyki, zbrojniki, danio i neonki.

Oświetlenie, a ubarwienie rybek

Kolor rybki może się zmienić na szary, gdy zostawimy rybkę w ciemności. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Różne fale świetlne dają różne ubarwienie rybek.

Warunki hodowli złotych rybek - welonki temperatura wody

Bez większego problemu rybki te można hodować w domowym zaciszu. Złote rybki łatwo przystosowują się do nowych warunków. Należą do rybek lubiących niższą temperaturę (18-24°C). Nie lubią jednak zbyt dużych skoków temperatury. Zbiornik powinien mieć min. 80L, jednak im większy zbiornik tym rybka będzie się lepiej czuła. Z racji, że welony bardzo szybko brudzą wodę w zbiorniku, w akwarium powinien być zamontowany mocniejszy filtr (najlepiej kubełkowy) niż dla zwykłych rybek.

Rybki welonki akwarium - podstawowe wyposażenie dla Welonek:

 • Akwarium - im większe, tym rybka będzie lepiej się czuła
 • Filtr z napowietrzaczem
 • Termometr
 • Testy do sprawdzania parametrów pH np. JBL(odpowiednie pH: 6-7,5 pH)
 • Bakterie (bardzo wydajne są SEACHEM Stability)
 • Uzdatniacz wody (np. SEACHEM PRIME)
 • Pokarm dedykowany welonom z witaminami i mikroelementami
 • Ozdoby do akwarium (np. czaszka) i rośliny (przeważnie wybierane są sztuczne, ponieważ żywe ozdoby rybki mogą potraktować jak pokarm)
 • Podłoże – najlepiej kamienie. (np. ŻWIR NATURALNY WIELOBARWNY z firmy AQUAEL). Najczęściej dobiera się je pod kontrast do koloru danej rybki. Welony chętnie przekopują podłoże

Rybki welonki akwarium

Pokarm dla welonek

Welonki ryby są wszystkożerne. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele pokarmów dedykowanych złotym rybkom (np. TROPICAL Goldfish Color). Można również podawać, a zwłaszcza młodym osobnikom zielony plankton i larwy solowca. Co ważne dieta rybek powinna być bogata w odpowiednie składniki, dlatego dobrym wyborem często okazują się pokarmy dedykowane danemu gatunkowi rybek. Pokarmy te mają odpowiednio zbilansowany skład.

Welonki rozmnażanie

Okres rozrodczy przypada na wiosnę. Warto podnieść wtedy temperaturę. Podobnie jak wszystkie ryby karpiowate, tak i tu welony składają ikrę. Na czas tarła warto umieścić większą ilość roślin pływających w zbiorniku (np. kabombę). Jajeczka przyczepiają się do roślinek w zbiorniku. Po upływie 48-72 godzin, maluchy wykluwają się, przypominając rzęskę z dwoma oczkami. Po ok. 7 dniach narybek zaczyna przypominać welonkę. Złota rybka nabiera koloru nieco później.

Ale uwaga! Żeby młode nie zostały zjedzone przez dorosłe osobniki, warto odłowić rodziców i inne rybki.

Ryby welonki cena

Należą one do najpopularniejszych gatunków ryb akwariowych, w związku z tym ich cena nie jest zbyt wygórowana, a co istotne dostępne są w wielu sklepach zoologicznych. Najważniejszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas kupna rybki jest wybór odpowiedniej hodowli lub sklepu zoologicznego, w którym ją kupimy. Musimy zadbać, aby rybka pochodziła od dobrego i sprawdzonego hodowcy, warto jest zwrócić uwagę na opinie na temat danego sklepu zoologicznego przed zdecydowaniem się na zakup rybki.

Złota rybka - welonki cena

Ryby welonki cena wynosi ok. 20 złotych. Warto jednak pamiętać, że jest ona zależna od wielu czynników, do których należą między innymi odmiana, którą rybka reprezentuje, wiek i inne cechy rybki.

Złota rybka - najczęściej zadawane pytania:

Jak często podmienia się wodę u welonek?

W związku z tym, że ryby te stosunkowo szybko zanieczyszczają wodę w zbiorniku, właściciel tych rybek musi podmieniać wodę znacznie częściej niż w przypadku innych ryb akwariowych. Podmiana wody najlepiej powinna odbywać się raz na tydzień - min. 25% zbiornika.

Dlaczego welonom tak szybko brudzi się woda?

Welonki ryby nie mają żołądka, dlatego cały pokarm dostaje się od razu do jelit. Zbyt duża ilość pokarmu sprawia, że rybka nie jest w stanie przetrawić tyle białka, zaczynają wydzielać się toksyny, które uwalniają się wraz z odchodami.

Czy można przekarmić welony?

Złota rybka nie powinna być przekarmiana. Powinno się ją karmić maksymalnie 3 razy na dobę podając tyle pokarmu, aby zjadła go w ciągu 1-2 minut. Jeśli będziemy karmić rybkę 1 raz dziennie bardzo obficie, może to doprowadzić do pęknięcia jelita rybki i w efekcie do zgonu rybki.

Czy można głaskać welonki ryby?

Nie można ich dotykać. Może to spowodować uszkodzenie ich błony ochronnej, a w efekcie zakażenie i różne choroby.

Czy można nauczyć złote rybki karmienia z ręki?

Tak. Można nauczyć rybki przypływania do dłoni. W zanurzonych palcach najlepiej trzymać pokarm w postaci kulek.

Czy złotą rybkę można trzymać w kuli?

Nie. Mimo stereotypów, trzymanie welonek w kuli może spowodować u rybek stres. Utrzymujący się taki stan spowoduje skrócenie długości życia rybki.

Czy welonki ryby zimują?

Tak. Gdy temperatura wody spada poniżej 9°C złota rybka zapada w sen zimowy. Rybka na ten czas przestaje jeść.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień