Wyprawka dla królika Klatka Zabawki Domek Kuweta Paśnik Co je królik

list Kategoria: Gryzonie Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 1349
Wyprawka dla królika Klatka Zabawki Domek Kuweta Paśnik Co je królik

Nie znam osoby, która nie chciałaby mieć pod opieką małego puszystego króliczka. Wystarczy spojrzeć na te cudne zwierzaki i od razu każdy się w nich zakochuje. Jednak zanim “zaadoptuje” się króliczka należy mieć odpowiednią dozę wiedzy na jego temat. Należy wiedzieć jakie ma wymagania bytowe, dopytać specjalistów o jego żywienie, aby był zdrowy i szczęśliwy, bo przecież na tym najbardziej nam zależy. Więc każda decyzja o przyjęciu jakiegokolwiek zwierzaka do domu , do rodziny musi być szczegółowo przemyślana. W tym artykule postaram się przekazać Wam trochę wiedzy na temat hodowli królików, takie podstawowe informacje o żywieniu, rodzajach królików, możliwości wyposażania klatki oraz o higienie.

Króliki odmiany

Osobiście jeżeli kazano by mi podzielić króliczki na odmiany, to powiedziałabym że jest jedna odmiana królika, a mianowicie słodka i puszysta. Jednak na rynku można kupić wiele odmian króliczków, a najpopularniejsze z nich to:

Królik gładkowłosy

Mają krótkie i przylegające do ciała futerko. Jest to jeden z najczęściej wybieranych królików z powodu łatwej pielęgnacji sierści, a wśród królików miniaturowych gładkowłosych wyróżniamy jeszcze:

królik himalajski

Waży ok. 2kg. Ma charakterystycznie wydłużone ciało i białą sierść. Ogon, uszy i łapki uszatka mają kolor czarny; przy pyszczku i nosie są również czarne plamki, charakterystyczną cechą tej odmiany są różowe oczy. Króliki te mają stosunkowo długi tułów. Czasami zdarzają się kolory czekoladowe i liliowe. Długość życia tej odmiany zazwyczaj wynosi ok. 7 lat, jednak dobrze prowadzone mogą żyć nawet kilka lat dłużej.

królik holenderski

Jest wiele odmian barwnych, jednak w tej rasie ważny jest układ barw na ciele. Przednia część tułowia ma kolor biały, końcówki łapek również mają kolor biały tworząc „skarpetki”. Okolice pyszczka również mają kolor biały. Reszta ciała królika – uszy, okolice oczu, ogonek, łapki, tylna część tułowia są koloru czarnego, szarego, brunatnego, itp. uszatek ma wagę ok. 2,5kg. Króliczki te są bardzo wesołe, towarzyskie i szybko przywiązują się do człowieka.

Królik holenderski

Królik Tan

Pierwsze króliki tej rasy zostały wyhodowane już pod koniec XIX wieku. Jest to królik o bardzo charakterystycznym ubarwieniu – czarną ma głowę oraz grzbiet i górę ogonka. Ma rudy „podpalany” pasek po bokach, pod ogonkiem, obrzeża policzek i szyi, mają również rudawe odcienie w okolicach oczu i środkowej części uszu, ich długość paska wynosi ok. 5cm. Dolna część koloru futerka jest jasno-ruda do kremowej. Królik tan waży ok. 1100 – 1300kg.

Królik Hotot

Rasę tę charakteryzuje okrągła głowa i zaokrąglone krótkie uszy. Sierść jest gładka ale bardzo sztywna. Króliki te mają kolor biały, jednak mają okrągłe obwódki wokół oczu. Króliki tej rasy są bardzo energiczne. Nadają się do starszych dzieci oraz osób dorosłych. Potrzebują dużej klatki oraz dużej ilości zabawy. Są ciekawe świata. Bardzo lubią być brane na ręce i lubią głaskanie. Długość życia królików tej rasy wynosi zazwyczaj od 5 do 10 lat.

Królik Hotot

Królik Hermelin

Króliki te możemy spotkać również pod nazwą królik Polish. Ma gęste i delikatne futerko, długość włosów osiąga ok. 2cm. Jest koloru śnieżno-białego. Masa ciała jest w granicach 1-1,3kg. Ma dość szeroką głowę, krótkie uszy, łapki oraz tułów. Oczy są wypukłe i duże, mogą być czarne oraz niebieskie. Króliki rasy Hermelin żyją ok. 5 – at.

Królik Rex miniaturka

Króliczek ten przypomina „zwykłego królika Rexa”, jednak przypomina go tylko z wyglądu – jego futerko jest bardzo miękkie. Ciemny tułów wraz z głową, białe, białe elementy pod brzuchem i białe skarpetki są charakterystyczne dla tej odmiany. Uszy ma koloru tułowia (brązowego opalanego). Są to króliki bardzo ciekawskie i przyjazne. Bardzo szybko przywiązują się do opiekuna. Lubią poznawać nowe tereny.

Królik Angorka

Rasa ta charakteryzuje się długim futerkiem na głowie i na tułowiu. Masa ich ciała jest w granicach ok. 1,5kg. Ubarwienie jest zróżnicowane. Z daleka wygląda jak kulka sierści ze sterczącymi uszami.. Króliki tej rasy wymagają regularnego i częstego czesania, w przeciwnym razie powstają kołtuny, które utrudniają królikowi poruszanie się, kołtuny te są ciężkie do rozczesania. Do pielęgnacji tej sierści przyda się kilka rodzajów szczotek do rozczesywania i usuwania skołtunionej sierści. Przy pielęgnacji sierści uszatka warto pamiętać o wyczesaniu sierści okolic odbytu, ogonka ( kołtuny mogą spowodować problem z wypróżnianiem się uszatka) oraz pod brodą. Czasami warto podcinać ich sierść. Są to bardzo wesołe i żywiołowe króliki, wymagające jednak bardzo delikatnego jedzenia (polecam pokarm Versele-Laga Complete Cuni Sensitive oraz Puur Cuni Sensitive).

Królik angorka

Królik baranek

“Baranki” są królikami sympatycznymi, nadającymi się dla małych dzieci. Ich wygląd jest bardzo zabawny – ich uszy zwisają do ziemi, a gdy biegają, ich uszy podskakują. Kolory standardowe to: brązowy i brązowy z akcentami opalanego brązu (lub szarego). Są królikami dość dużymi. Masa ich ciała jest w granicach 1,5-2,4kg. Uszatki te mają tendencję do tycia, więc nie należy przesadzać z ilością jedzenia.

Królik Lewek

Ich charakterystyczną cechą jest bujna i długa grzywa przypominająca lwią grzywę. Mają dość małą głowę i krótkie uszy. Podobnie jak angory – potrzebują częstej pielęgnacji futerka (w szczególności pod brodą). Masa ich ciała sięga 1,1-1,6kg. Grzywa może pojawić się dopiero w wieku 4-6 miesięcy życia uszatka.

Karzełek Teddy

Jest to królik o najmniejszej wadze 0,8 do 1,7kg. Ogonek jest mocno osadzony, sierść bardzo gęsta i długa, ze zróżnicowaną kolorystyką sierści. W przeciwieństwie do królików angorek – nie wymagają aż tak dużej pielęgnacji futerka i jego przycinania.

Na rynku dostępnych jest wiele , różnego rodzaju krzyżówek tych ras jak np. baranek teddy, karzełek połączony z barankiem, itp.

Jaka klatka dla królika

Dobór odpowiedniej klatki jest kluczowy. Im większa klatka tym lepiej dla królika i więcej jest możliwości dodania różnych akcesoriów (w tym m.in. zabawek i legowiska). Najważniejsze jest aby umożliwić królikowi swobodne rozciągnięcie się i poruszanie w klatce. Zbyt mała klatka (np. 60cm) może spowodować u królika stres i poczucie uwięzienia. Głębokie dno klatki powinno ograniczyć ewentualne wysypywanie się ściółki podczas poruszania się w klatce uszatka.

Klatka dla królika

Pręty klatki powinny być metalowe (najlepiej ocynkowane), ponieważ część królików może mieć ochotę na gryzienie krat. Ogryzione pręty klatki źle wyglądają, a ponadto farba odpryśnięta z krat i połknięta przez królika może spowodować jego zatrucie. Wybierając klatkę warto wybrać taką z wejściem z przodu lub z dwoma wejściami (z przodu i od góry), które proponuje firma INTER-ZOO. Innym dobrym wyborem będzie klatka firmy ZOLUX.

Wyjście z przodu ułatwia samodzielne wychodzenie królika z klatki. Drzwiczki od góry ułatwiają dostęp do królika w klatce i jej zawartości bez większej obawy o ucieczkę uszatego z klatki. Jeśli nowy opiekun uszatka wybierze opcję klatki z wejściem od przodu, proponuję klatkę COMFY BANNY SMART 2 lub klatka dla królika BANNY SMART 3 – te klatki mają cały przód otwierany dzięki czemu jest dostęp do uszatka oraz do innych akcesoriów na całej powierzchni.

Jakie poidełko dla królika wybrać

Wybór poidełka również nie jest rzeczą bez znaczenia, najlepiej wybrać kulkowe. W sklepach zoologicznych są dostępne poidełka zaczepiane na drucik, oraz na inne zaczepy. Pojemność poidełka należy tak dobrać, aby w upalne dni nie zabrakło wody uszatkowi. Większość butelek jest mocowana na zewnątrz klatki, a tylko „dzióbek” , oparty o jeden ze szczebelek klatki jest doprowadzony do środka klatki. Króliki mają to do siebie, że nieraz są niecierpliwe w piciu po kropelce i szarpią butelką – w efekcie butelki albo zaczynają przeciekać albo spadają.

Poidełko dla królika

Według mojego doświadczenia najlepiej sprawdzają się poidełka przykręcane z firmy ZOLUX, np. poidło dla królika 250ml ZOLUX. Są to specyficzne poidełka, które mogą być przykręcane od zewnątrz lub od środka klatki, są usztywniane i zabezpieczone przed obracaniem się, a ponadto mają u góry nakrętkę aby można było napełnić butelkę bez zdejmowania poidełka. Przykładowe poidełko: Trixie Poidełko dla królika

Miska dla królika

Większość królików ma tendencję do wysypywania jedzenia i dla zabawy podrzuca miskę z jedzeniem. Dobrym rozwiązaniem jest miska przyczepiana do klatki firmy ZOLUX (np. NEO 300ml – ref. 206 695). Jeśli opiekun uszatka stwierdzi, że taka miska nie pasuje do wystroju klatki, proponuję wówczas wybrać ciężkie ceramiczne miski. Jeśli królik lubi wysypywać pokarm z miski podczas jedzenia, dobrą alternatywą są miski z zawiniętymi brzegami do wewnątrz, aby uniknąć tego rodzaju problemu (np. miska dla królika ZOLUX 206 106).

Paśnik dla królika do klatki

Część klientów, którzy kupują klatkę dla królika pyta mnie o paśnik – co to jest i do czego służy. Otóż- paśnik służy do wkładania do niego siana, aby zwierzę nie deptało po nim i nie sikało na niego (czego efektem jest szybko śmierdzące podłoże). Większość klatek dla królików ma w zestawie paśniki, dobrym przykładem takiej klatki jest klatka dla królika ZOLUX Classic. Mamy do wyboru paśniki zewnętrzne i wewnętrzne.

Zewnętrzny paśnik dla królika montuje się na zewnątrz klatki w taki sposób, aby królik mógł przez kraty wyciągać sobie siano. Przykładowy paśnik zewnętrzny firmy Trixie. Są to przeważnie paśniki plastikowe lub drewniane jednolite (tzn. bez dziurek przez które siano by wypadało). Są również paśniki wewnętrzne, które zawiesza się w środku klatki. Paśniki te posiadają szpary umożliwiające wyciąganie siana przez uszatego.

Wśród paśników wewnętrznych polecam paśnik dla królika na siano/marchew ZOLUX oraz ZOLUX ref. 206 871. Jeśli opiekunowie uszatych pupili uznają, że zbyt dużo jest siana wysypanego poza paśnik, zazwyczaj wtedy proponuję paśnik w kształcie kuli (np. TRIXIE Karmnik kulisty i ZOLUX 206 869). Zaletą tego rodzaju paśnika jest fakt, że można go powiesić w dowolnym miejscu klatki oraz na dowolną wysokość.

Jakie legowisko dla królika wybrać

Króliki jak i świnki morskie, lubią mieć miękko pod łapkami, dlatego warto jest zakupić matę dla królika. Spora część osób wybiera legowiska dla gryzoni z firmy TRIXIE (TX-62703 lub TX-62702). Są to legowiska miękkie, z dodatkiem tzw. futerka w środku. Bardzo dobrze się sprawdzają przy gryzoniach, które nie mają tendencji do zjadania różnych rzeczy. Jednak gdy trafi się królika, który rozszarpuje legowisko na strzępy, proponuję dać mu legowisko dla małych psów lub kotów, a które jest bardziej odporne na zadrapania i gryzienie przez zwierzaka.

Legowisko dla królika

Jakie zabawki dla królika domowego

Ważną częścią wyposażenia klatki dla królika są zabawki. I tu również wiele firm prześciga się w pomysłach na nowe zabawki dla uszatych przyjaciół. Dobrym przykładem jest tunel z firmy ZOLUX z serii EHOP (205159) zrobiony z liści kukurydzy. Króliki uwielbiają wchodzić do „norki” i się tam chować. Ta zabawka została stworzona z naturalnego tworzywa, więc nawet jeśli królik postanowi ją schrupać, nic mu się nie stanie.

Są też inne zabawki dla królika z serii EHOP, jak np. marchewki, jabłka, kule).
Firma TRIXIE oferuje również dużą gamę zabawek w asortymencie, np.: zestaw ciężarków (TX-6195), kulka drewniana z otworami (TX- 6185), do których można wkładać różnego rodzaju przysmaki (np. marchewkę), drewniana piłeczka z dzwoneczkiem w środku (TX- 6187), a nawet uchwyt na owoce i warzywa (TX-61030) i wiele innych zabawek i akcesoriów dla gryzoni i królików.

Kuweta dla królika z kratką do klatki

Króliki są czystymi zwierzakami. Przeważnie załatwiają swoje potrzeby w rogu klatki. Z tego też powodu na rynku pojawiły się różnego rodzaju kuwety narożne dla królików. Jednymi z najpopularniejszych kuwet są kuwety narożne zaczepiane o róg klatki drucikami; są również kuwety z kratką w środku, która to kuweta jest zaczepiana do klatki na karabińczykach. Ja dla królika przeważnie proponuję produkt kuweta dla królika firmy ZOLUX (np.206551), która jest w dwóch rozmiarach (w zależności dla jakiego królika ma być przeznaczona) i w różnych kolorach. Jednymi z najważniejszych cech tego typu kuwet są:

 • króliki nieraz dla zabawy lubią podrzucać różne przedmioty – ten rodzaj kuwety jest przykręcany, co zabezpiecza przed wysypywaniem żwirku przez królika;
 • kuweta posiada wyjmowaną kratkę, która może być użyta na kilka sposobów: 1- świeży żwirek można dać na kratkę, a po skorzystaniu z kuwety przez królika, wilgotny żwirek rozsypuje się spadając pod kratkę, a na górze pozostaje nadal suchy i czysty żwirek; 2- można pod kratkę dać żwirek dla królika, w wyniku czego królik korzystając z kuwety będzie miał czyste łapki i okolice ogonka; 3 – znajdującą kratkę można oczywiście wyjąć i nie dawać jej, jeśli królik nie będzie chciał korzystać z kuwety z kratką.

Kuweta dla królika

Nauczenie załatwiania potrzeb do kuwety przeważnie nie jest problematyczne. Wystarczy zrobić kilka kroków:

 • Po przyniesieniu królika do domu i umieszczeniu go w klatce, należy przyuważyć które miejsce uszaty wybierze sobie do załatwiania swoich potrzeb.
 • Po 2-3 dniach załatwiania się królika w tym samym miejscu, należy ten mokry żwirek umieścić w kuwecie z dodatkiem świeżego, a kuwetę dać w to miejsce gdzie uszaty załatwiał swoje potrzeby.
 • Przez pierwsze 2-3 tygodnie czyszczenia kuwety proponuję nie myć jej, tylko wycierać ręcznikiem papierowym, z prostego powodu: gdy zmyje się zapach królika, uszaty może przestać korzystać z kuwety.
 • Gdy uszaty bez problemu korzysta ze sprzętu, jakim jest kuweta dla królika (po około miesiącu), można usunąć żwirek z reszty powierzchni klatki. Żwirek można dawać tylko do kuwety, a na resztę powierzchni klatki można dać legowisko lub po prostu pozostawić pustą klatkę.

Podłoże – jaka ściółka dla królika

Ten temat nie należy do łatwych, ponieważ niektóre króliki oraz ich opiekunowie mogą być uczuleni na niektóre podłoża. Dlatego też przedstawię najczęściej wybierane podłoża dla królików. Jednym z najczęściej wybieranym podłożem są żwirki drewniane. Żwirek dla królika drewniany nadaje się zarówno do kotów jak i do gryzoni, królików oraz ptaków. Przeważnie jest w formie wałeczków lub kuleczek różnej grubości. Zazwyczaj jest tworzony na bazie drewnianych trocin czy wiórów drewnianych. W zależności od ich właściwości – zbrylają się lub rozsypują po kontakcie z wilgocią.

Istnieje wielu producentów oferujących drewniane żwirki dla gryzoni. Dobrym przykładem są:

Firma COMFY, która ostatnimi czasy wypuściła na rynek nowe żwirki:

 • Pinokio (zielony) – ma kształt wałeczek; jest w 100%: naturalny, biodegradowalny, produkowany wyłącznie z naturalnego drewna sosnowo-świerkowego. Skutecznie neutralizuje przykre zapachy. Nie przykleja się do łapek, można wyrzucania do toalety
 • Pinokio (czerwony) zbrylający – ma kształt wałeczek; jest w 100%: naturalny, biodegradowalny, produkowany wyłącznie z naturalnego drewna sosnowo-świerkowego. Skutecznie neutralizuje przykre zapachy. Nie przykleja się do łapek, Nie pyli, doskonale się zbryla (łączy ciecz w wygodne do usunięcia bryłki) i jest w pełni bezpieczny dla zwierząt.

Ściółka dla królika

 • Pinokio (niebieski) drobny – żwirek dla królika w postaci kruszonu – drobniejszy od peletu; Drobniejszy od peletu i wyjątkowo lekki, idealnie sprawdzi się dla małych kotków. jest w 100%: naturalny, biodegradowalny, produkowany wyłącznie z naturalnego drewna sosnowo-świerkowego. Skutecznie neutralizuje przykre zapachy. Nie przykleja się do łapek, Nie pyli, doskonale się zbryla (łączy ciecz w wygodne do usunięcia bryłki) i jest w pełni bezpieczny dla zwierząt.
 • Pinokio (niebieski) rumiankowy – ściółka dla królika w postaci wałeczków; Żwirek o zapachu rumiankowym, jest w 100%: naturalny, biodegradowalny, produkowany wyłącznie z naturalnego drewna sosnowo-świerkowego. Skutecznie neutralizuje przykre zapachy. Nie przykleja się do łapek, można wyrzucania do toalety
 • Pinokio (szary) SILVER GUARD – w postaci wałeczków; dzięki obecności jonów srebra działa antybakteryjnie, jest w 100%: naturalny, biodegradowalny, produkowany wyłącznie z naturalnego drewna sosnowo-świerkowego. Skutecznie neutralizuje przykre zapachy. Nie przykleja się do łapek, można wyrzucania do toalety

Firma Cat’s Best również oferuje żwirki, które nadają się dla gryzoni i królików:

 • Original – żwirek dla królika w formie drobnego granulatu; zbrylający i pochłaniający zapachy. Naturalnie i aktywnie zwalcza zapachy. Możliwość wyrzucania do toalety
 • Smart Pellets – miękkie wałeczki drewniane; zapobiega przywieraniu do futra i łap, a tym samym wyraźnie zmniejsza ilość ściółki, która może być wyniesiona na zewnątrz kuwety i klatki. Możliwość wyrzucania do toalety.
 • Sensitive – ściółka dla królika w formie drobnego granulatu; mocno się zbryla i ma działanie antybakteryjne bez użycia środków chemicznych. Został stworzony specjalnie dla delikatnych łapek zwierząt, ze względu na swoją delikatną ziarnistość. Można wyrzucania do toalety.
 • Universal – wałeczki drewniane; niezbrylający żwirek dla małych zwierząt.

Żwirek kukurydziany

Jest tworzony ze zmielonej kukurydzy również nadaje się dla królików i gryzoni. Oczywiście technologia tworzenia żwirku oraz jego właściwości dają różne możliwości zastosowania. Przeważnie mają kształt drobnych kuleczek, które nie mają ostrych krawędzi (nie ranią łapek). Ten kształt oraz wielkość i delikatność sprawia, że często jest wybierany zarówno przez właścicieli kotów oraz chomików i innych gryzoni oraz gadów.

Wśród najpopularniejszych żwirków są:

 • Benek Super CORNCat – z firmy BENEK. Naturalny żwirek zbrylający się dla kotów i innych zwierząt domowych. Wyprodukowany w 100% z naturalnych, roślinnych produktów (kukurydza). Może być utylizowany w toalecie (zachowuje się jak papier toaletowy). Szybko wchłania wilgoć i tworzy niewielkie bryłki. Skutecznie neutralizuje zapachy.
 • CORNELIUS HERBAL – z firmy COMFY.; naturalny i chłonny – zbrylający żwirek dla kotów wykonany w 100% z kukurydzy. Aromat ziół powoduje, że jeszcze skuteczniej maskuje przykre zapachy z kuwety.
 • CORNELIUS NATURAL – z firmy COMFY; naturalny i chłonny – zbrylający żwirek, który został wykonany w 100% z kukurydzy. Można utylizować w toalecie

Jaki Domek dla królika wybrać

Część opiekunów uszatków daje im domek – i słusznie. Dobór domku jest jednak kłopotliwą sprawą, ponieważ królik dorosły może być dość duży. Ja przeważnie proponuję mostek drewniany RODYPLAY firmy ZOLUX lub TRIXIE (TX-62153). Zaletą tego mostku jest fakt, że może posłużyć jako domek, jako półeczka lub podest na wejście. Na zewnątrz klatki można dać namiot z firmy TRIXIE ( TX-62683, TX-62154). Ten domek dla królika można wykorzystać również na podwórku w okresie letnim.

Kojec i szelki dla królika

Gdy robi się ciepło, coraz więcej czasu spędza się na podwórku. Można ten czas spędzić również z uszatymi przyjaciółmi. Jednym ze sposobów wychodzenia na zewnątrz z królikiem są szelki. Jest to dobre rozwiązanie w mieście, gdzie nie ma możliwości puszczania królików luzem. Warto pamiętać, aby szelki dobrać do danego królika – długowłosego i krótkowłosego, oraz do jego wielkości. Jednymi z najpopularniejszych szelek są Szelki dla królika firmy ZOLUX, firma ta oferuje różne rozmiary szelek dla królików i mniejszych psów i kotów.

Kojec dla królika

Jeśli ktoś ma możliwość puszczania królika w ogrodzie, warto zabezpieczyć ogrodzenie wkopaną siatką, ponieważ króliki lubią robić podkopy i mogą uciec. Można też rozłożyć w ogrodzie specjalne ogrodzenie – kojec dla królika z firmy TRIXIE (TX-6242). Jest to ogrodzenie z drzwiczkami oraz siatką od góry. Siatka ta spełnia kilka funkcji – zabezpiecza naszych uszatych przyjaciół przed innymi zwierzętami (np. kotami), zapewnia też półcień oraz nie pozwala królikom przeskoczyć przez ogrodzenie.

Jaki Kojec dla królika wybrać

Jeśli opiekun uszatego zdecyduje się na inne ogrodzenie, trzeba zapewnić im cień, np. w postaci namiotu (o którym była mowa w części: domki dla królików). Zostawiając królika na dworze dłużej niż 30 min. nie wolno zapomnieć o zostawieniu mu wody do picia.

Co jedzą króliki

Króliki są zwierzętami typowo roślinożernymi. Potrzebują pokarmu niskobiałkowego i niskotłuszczowego. Jeśli zastanawiasz się co je królik, odpowiedź poznasz poniżej.

Żywienie królika – Siano i suszone warzywa, zioła oraz owoce

Siano jest bardzo dobrym źródłem błonnika. Jest też jedną z podstawowych elementów diety uszatego. Siano sprawia, że królikowi poprawia się trawienie. Dlatego też podczas występowania biegunki u królika zaleca się podawanie tylko i wyłącznie siana. Dobrej jakości siano powinno składać się z wielu rodzajów roślin i być dostępne przez cały czas. Dodatek ziół suszonych również pozytywnie działa na trawienie, na odporność, pomagają zwalczać choroby, itd.

Co jedzą króliki

Wśród ziół polecanych przez hodowców królików jest:

 • tymotka – pozytywnie wpływa na sierść, skórę oraz poprawia trawienie
 • pokrzywa – działa moczopędnie, dobrze wpływa na trawienie oraz na funkcjonowanie żołądka, trzustki i wątroby; dostarcza organizmowi mikro- i makroelementów, w tym żelazo.
 • babka lancetowata – ma działanie przeciwzapalne i łagodzące, wpływa na sierść oraz skórę; jest również zalecana przy przeziębieniu i innych problemach z oddychaniem
 • mniszek lekarski – liście zawierają dużą ilość magnezu, wspierają układ moczowy, obniżają ciśnienie krwi; stymuluje działanie wątroby
 • melisa – działa uspokajająco, łagodzi problemy trawienne (w tym wzdęcia i zapobiega zaparciom); pomaga zwalczać infekcje wirusowe i bakteryjne.
 • liście brzozy brodawkowatej – działają osłonowo na żołądek i jelita; zwalczają infekcje bakteryjne i wirusowe; wspomagają pracę nerek i wątroby.
 • liście czarnej porzeczki – działają przeciwzapalnie; działają osłonowo na jelita
 • liście malin – podawane są przeważnie na problemy trawienne; działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo
 • kwiat malwy – pozytywnie działa na układ krwionośny, wspiera wzrok oraz wspomaga pracę żołądka.
 • nagietek – ma działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.
 • krwawnik – zawiera dużą ilość witamin i składników mineralnych (m.in. wit. A, C, K)
 • mięta – działa przeciwbakteryjnie, obniża ciśnienie krwi, działa moczopędnie i oczyszcza organizmowi
 • skrzyp polny – pobudza układ odpornościowy, wpływa na budowę kośćca, pokrywy włosowej, pomaga w gojeniu ran
 • liście poziomki – mają działanie przeciwbiegunkowe i bakteriobójcze oraz moczopędne

co je królik

Wśród warzyw i owoców suszonych najczęściej podawanych są:

 • jabłko – zawiera witaminy z grupy B, C, wspomaga układ odpornościowy, działa pozytywnie na sierść i skórę.
 • żurawina – ma działanie przeciwzapalne, wspiera układ moczowy.
  -porzeczka – ma działanie przeciwzapalne, wspomaga leczenie infekcji
 • pietruszka – wspomaga wydzielanie śliny oraz soków trawiennych, ułatwia przyswajanie pokarmu, chroni układ pokarmowy, bogata jest w żelazo, potas, magnez, mikro- i makroelementy
  -marchew zawieram witaminę A, wpływa na wzrok, skórę, wspiera odporność królików
 • czerwony burak- zawiera witaminy z grupy B, C, poprawia przyswajalność tlenu, utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
 • cykoria (korzeń) – działa jak naturalny prebiotyk
 • korzeń selera – pobudza trawienie, obniża ciśnienie krwi, oczyszcza organizm oraz ma działanie moczopędne
  -topinambur (suszony słonecznik bulwiasty) – zaleca się przy cukrzycy, wspomaga wątrobę i oczyszcza organizm z toksyn
 • brokuły suszone (różyczki) – są bogatym źródłem witaminy A i C, polecane są przy cukrzycy i anemii
 • pasternak – ma działanie moczopędne i odtruwające.

Co je królik – Pokarm właściwy

Siano pokrywa 35% dobowego zapotrzebowania na energię, jednak nie zawiera wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Granulaty jako podstawowa pasza są skoncentrowanym źródłem energii, składników mineralnych i witamin. Tego rodzaju pasza gwarantuje, że królik otrzyma wszystkie składniki odżywcze, których to uszaty przyjaciel potrzebuje. Na rynku są różne karmy, które nadają się dla juniorów, dla dorosłych królików i dla tych „wrażliwych” ( tzn. dla królików z wrażliwym przewodem pokarmowym – jest to pokarm delikatniejszy od pozostałych).

Najczęściej wybierane są pokarmy z dodatkiem dużej ilości ziół, które wprowadziła firma Biofeed (dla juniorów i dorosłych) oraz PUUR (z serii Whitte Molen: muesli Rabbit junior, muesli Rabbit adult, muesli Rabbit sensitive, Pauze Snack- dla wszystkich gryzoni, w tym i dla królików). Jeśli królik zbyt dużo zostawia karmy, wówczas proponuję wprowadzić karmę jednolitą. Królik będzie zjadał pokarm i dostawał to, czego potrzebuje, nie zawsze to na co on ma ochotę.

Wśród takiego rodzaju karmy dla królików najpopularniejsze są: Versele-Laga Complete (rabbit junior, rabbit adult, rabbit sensitive), Biofeed Royal One (rabbit junior, rabbit adult) oraz Brit Animals (rabbit junior, rabbit adult). Wielu hodowców podaje swoim pupilom tego rodzaju karmy naprzemiennie z różnych firm i ma to swoje powody – w razie jakby nie było jednego rodzaju karmy, królik będzie mógł zjadać inny pokarm bez problemu.

Co jedzą króliki domowe - żywienie królika

Co jedzą króliki – Świeże warzywa i owoce

Świeże warzywa i owoce są bardzo lubiane przez większość królików. Warto wprowadzać je do ich diety, jednak świeże pokarmy należy podawać powoli w niewielkich ilościach. Ponadto trzeba pamiętać o najważniejszej zasadzie: NIE PODAWAĆ KRÓLIKOWI NIC ŚWIEŻEGO W PIERWSZE 6 MIESIĘCY ŻYCIA !!! Młode króliki mają bardzo wrażliwy żołądek oraz jelita, po podaniu świeżego pokarmu uszatek może dostać biegunki, odwodnić się, a w efekcie może to się skończyć tragicznie dla uszatego maluszka. Jest jeszcze jeden powód, aby nie podawać nić świeżego królikom w tym okresie – króliki rosną większe niż to pierwotnie wskazuje ich genetyka.

Wprowadzając świeże produkty najlepiej jest wprowadzić jeden rodzaj warzywa w ilości jednej łyżki stołowej przez ok. 3 dni, obserwując jak reaguje uszaty na nowy pokarm. Jeśli nie ma miękkich odchodów lub innych niepokojących objawów, można zwiększyć ilość warzyw. Miękkie odchody oraz biegunka mogą świadczyć o zaatakowaniu przewodu pokarmowego uszatego przez kokcydię (kokcydioza), które są jedną z głównych przyczyn śmierci królików.

Dorosły królik może dostawać 3-6 różnych rodzajów warzyw. Jedno z warzyw powinno zawierać witaminę A, np. buraki, brokuły, korzeń marchwi, liście mniszka lekarskiego, cykorię, rzeżuchę. Inne pokarmy polecane dla uszatych to: szpinak, natka i korzeń pietruszki, jarmuż, mięta, koniczyna, babka lancetowata i szerokolistna, seler naciowy i liście, świeże zielone kiełki. Warzywa przed podaniem należy umyć. Z ilością świeżych owoców trzeba uważać, ponieważ zawierają cukry (głównie fruktozę), co może prowadzić do cukrzycy i otyłości oraz biegunek. Świeże owoce mogą również wywołać wzdęcia. Jest to jednak sprawa indywidualna dla każdego królika.

Podawanie od czasu do czasu niewielkiej ilości owoców jest jednak wskazane, ponieważ są bardzo dobrym źródłem witamin i minerałów oraz płynów. Przeważnie proponuję podawanie owoców jako nagrody. Jeśli owoc zawiera pestki i nasiona – należy je usunąć, ponieważ niektóre z nich zawierają toksyny.

Ananasy i papaja pomogą w rozkładaniu cząstek pokarmu i działają odkłaczająco.
Banan ma działanie prebiotyczne – hamuje wzrost bakterii chorobotwórczych u królików.
Gałązki i gryzaki (np. z Herbal Pets) pomagają ścierać zęby, które rosną uszatym przez całe życie. Bezpieczne drzewa to: wierzba, jesion, brzoza, klon, jałowiec, topola, jabłoń, grusza, leszczyna, głóg.


Suplementacja
Suplementy są również ważne w diecie królika. Wapno i sól dla gryzoni (nie kuchenna), oraz witaminy w postaci klocków lub granulatu podawane regularnie uzupełniają niedobory niektórych składników. Nie można zapomnieć o wodzie, która powinna być dostępna przez cały czas.

Mam nadzieję, że przeczytaliście uważnie ten artykuł, weźmiecie pod uwagę wskazówki, które w nim umieściłam oraz pomogłam wam w podjęciu świadomej decyzji o zakupie królika.

Bibliografia:
ZooBranża nr.3(27) marzec 2018
ZooBranża nr.9(12) wrzesień 2016
ZooBranża nr 7-8(31) lipiec-sierpień 2018
ZooBranża nr.4(4) listopad-grudzień 2015
ZooBranża nr.3(37) marzec 2019
ZooBranża nr.1-2 (36) styczeń-luty 2019
Zolux- katalog
TRIXIE – katalog
www.comfypet.pl
Własne doświadczenia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień