Żółw stepowy - Cena Terrarium Pielęgnacja Zimowanie żółwia domowego

list Kategoria: Terrarystyka Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 3529
Żółw stepowy - Cena Terrarium Pielęgnacja Zimowanie żółwia domowego

Żółw stepowy jest popularnym zwierzęciem domowym dla wielu osób ze względu na swoje niewielkie rozmiary i potulną naturę. Są łatwe w pielęgnacji i mogą być trzymane w małym pomieszczeniu, co czyni je idealnymi dla ludzi, którzy mieszkają w mieszkaniach lub innych małych przestrzeniach. Dowiedz się jak opiekować się żółwiem stepowym.

Kąpiel żółwia stepowego

W naturalnym środowisku poranne kąpiele w postaci wiosennych deszczów czy porannej rosy są naturalnym sposobem zastępowania żółwiowi kąpieli wodnych. Żółwie, podobnie jak wiele innych gadów, lubią się kąpać w ciepłej wodzie. Temperatura wody powinna być w granicach 30°C-35°C. Żółwie stepowe oczywiście nie umieją pływać. Najlepiej jest dać żółwia do pojemnika z ciepłą wodą. Poziom wody nie powinien być wysoki – wystarczy, aby żółw stepowy miał zanurzoną dolną część skorupy, mógł spokojnie wyjąć głowę nad powierzchnię. Podczas kąpieli warto wtedy polewać skorupę. Jeśli opiekun ma pod opieką więcej niż jednego żółwia, kąpiel najbezpieczniej robić osobno. Kąpiel powinna trwać 5-15 minut. Ciepła kąpiel nie tylko ogrzewa, ale również pobudza żółwia do aktywności. Woda użyta do kąpieli nie musi być odstana, może być nalana prosto z kranu. Jeśli jednak żółw domowy przez dłuższy czas nie jadł lub ma osłabioną odporność, warto wówczas do kąpieli użyć wody przegotowanej lub odstanej co najmniej dobę. Po kąpieli wskazane jest posmarowanie górnej skorupy żółwia specjalnym olejkiem do smarowania skorupy (TROPICAL Sanirept, JBL Schildkroten glanz). Olejek taki ochrania skorupę przed szkodliwymi warunkami, takimi jak: grzybica, bakterie. Ponadto olejek taki nawilża skorupę i zabezpiecza ją przed pękaniem. W zbyt suchym terrarium zdarza się, że skóra na łapach i szyi zaczyna się łuszczyć. Warto wówczas skórę żółwia posmarować wazeliną kosmetyczną. Można od czasu do czasu do smarowania użyć witaminy A w formie olejku. Drobne złuszczenie skóry jest naturalnym zjawiskiem.

Kąpiel żółwia stepowego

Podcinanie pazurów i dzioba

Podobnie jak ptakom i innym zwierzętom, również żółwiom stepowym dzioby i pazury rosną przez całe życie. W naturalnym środowisku żółwie stepowe ścierają sobie pazury oraz dziób o twarde kamieniste podłoże. W warunkach hodowlanych do terrarium można dać kilka płaskich kamieni. W warunkach domowych można oczywiście przycinać pazury oraz dziób obcinaczkami do pazurów. Przerost pazurów może spowodować samookaleczenie żółwia i do zwyrodnienia stawów. Przerośnięty dziób (tzw. „papuzi dziób”) może spowodować trudności w jedzeniu. Pazury oraz dziób warto przycinać i opiłować.

Żółw stepowy cena

Żółw stepowy to bardzo popularna i lubiana przez wielu hodowców żółwi. Jego cena jest nie zbytnio wygórowana, a co za tym idzie prawie każdy może sobie na niego pozwolić. Oczywiście i co zawsze podkreślam, wpływ na cenę żółwia i nie tylko ma miejsce gdzie go kupujemy. Wielkość osobnika również będzie miała wpływ na cenę i tak zakres cenowy rozpoczyna się od ok 300zł, ale średnio żółw stepowy cena wynosi ok. 600zł.

żółw stepowy cena

Zimowanie żółwia stepowego

Większość żółwi w naturalnym środowisku zimuje (tzn. zapada w sen zimowy). Kiedyś, po źle przeprowadzonej hibernacji, żółwie po prostu już się nie budziły i umierały w czasie snu. Obecnie wiedza na temat snu zimowego jest większa. Żółwie w warunkach naturalnych hibernują 10-12 tygodni. W warunkach domowych hodowcy zalecają przedłużyć okres zimowania nie dłużej niż 20 tygodni. Jeśli żółw domowy ma niedowagę lub jest w złej kondycji, mogą wymagać krótszego okresu zimowania. Najlepiej jest rozpocząć przygotowania do okresu zimowania już pod koniec sierpnia. Aby żółw stepowy przetrwał zimowanie, powinien być w dobrej kondycji i zgromadzić odpowiednio dużo tkanki tłuszczowej. Tłuszcz zapewni bowiem utrzymanie wody i witamin w okresie zimowym – utrzyma zwierzę przy życiu. Zanim zdecydujesz się na hibernację żółwia, sprawdź:

 • Oczy – powinny być bez opuchlizny, wydzieliny i widocznego zapalenia.
 • Nos – powinien być czysty, bez ociekającej wydzieliny.
 • Ogon – sprawdź, czy nie ma infekcji oraz mocno nieprzyjemny zapach z kloaki.
 • Nogi – powinny być bez guzków i opuchlizny.
 • Uszy – membrany wewnątrz uszu powinny być płaskie lub lekko wklęsłe.
 • Wnętrze jamy gębowej – dziób powinien być czysty, bez zapalenia ( nie powinien mieć koloru serowo-żółtego, w pysku, na zewnątrz koloru ciemnopurpurowego).

Jeśli jakiekolwiek objawy wystąpią lub coś zaniepokoi opiekuna, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą i nie dopuszczać do hibernacji. W naturalnym środowisku żółwie w okresie jesiennym zmniejszają ilość zjadanego pokarmu. Ostatni posiłek przed hibernacją jest trawiony przez 4-6 tygodni. Zbyt szybkie zimowanie może spowodować gnicie pożywienia w jelitach żółwia, a tym samym zatruwać go, a w efekcie zgon spowodowany infekcją. Mimo, że nie zaleca się hibernacji z pożywieniem w jelitach, jednak co do picia jest na odwrót. Powinno się zachęcać żółwie do picia przed zimowaniem, nawet, gdy już nie jedzą.

Zimowanie żółwia stepowego

Przygotowania do zimowania

Czynnikiem decydujący o sukcesie zimowania jest temperatura. Początkowo żółwia przekłada się do obszernego kartonu wyłożonego styropianem, lub ciasno upakowanego pociętego papieru (tzw. zimownikiem). Styropian i papier posłużą jako warstwa izolacyjna, która spowalnia tempo wymiany ciepła pomiędzy otoczeniem a zimownikiem. Jeśli dasz żółwia do pomieszczenia, gdzie temperatura będzie bliska 0°C, wówczas żółw stepowy zamarznie. Jeśli natomiast będzie zbyt wysoka, żółwik spali cenne zapasy tłuszczu i energii, wówczas obudzi się szybciej. Pod żadnym pozorem nie powinno się trzymać żółwia w temperaturach przekraczających maksimum 10°C ( 50 °F), minimum 0°C ( 32 °F) – jest to punkt zamarzania. Narazi się wtedy żółwia na zamarznięcie i śmierć podczas zimowania. Może wówczas dojść do urazów i ślepoty. Idealna temperatura do zimowania wynosi 5°C (40°F). Aby łatwiej kontrolować temperaturę, można kupić w sklepie ogrodniczym termometr do szklarni, który pokazuje temperaturę minimalną i maksymalną. W okresie zimowym i przy skokach temperatury, warto sprawdzać pomiar nawet co godzinę. Są również termometry, które mają wbudowany czujnik i alarm, gdy dany zakres zostaje przekroczony. Podczas zimowania bardzo ważny jest dostęp tlenu. Wielu właścicieli żółwi daje do hibernacji żółwika do plastikowego pudełka. Bardzo ważne jest zrobienie 5 cm otworów po bokach i 2 cm w pokrywie pudełka. Pokrywa utrzymuje wilgoć i chroni przed drapieżnikami Jeśli zauważysz, że żółwik zachorował lub za bardzo schudł, możesz go wybudzić poprzez powolne podnoszenie temperatury.

Zimować czy nie zimować?

Nieraz zdarza się, że z powodów zdrowotnych nie da się żółwika hibernować. Wówczas warto mu zapewnić odpowiednie warunki. Trzeba mu zapewnić ciepłe miejsce do wygrzania się, natomiast wieczorem, gdy żółw stepowy idzie spać, dać go do pomieszczenia o temp. 7°C-10°C. Rano umieścić go z powrotem do ciepłego pomieszczenia. Bardzo ważna jest w tym okresie suplementacja i podawanie wapna z witaminą D3

Żółw domowy - wybudzanie

Gdy temperatura otoczenia zaczyna przekraczać 10°C, organizm gada zaczyna się rozbudzać. Temperatura nie powinna rosnąć zbyt szybko. Po hibernacji żółwik jest osłabiony i podatny na infekcje. Wtedy warto sprawdzić stan zdrowia żółwika. Po obudzeniu się, zaoferuj maluchowi wodę. Jego nerki będą zawierały toksyny, więc będzie trzeba je jak najszybciej wypłukać – żółwik może nie mieć apetytu. W przeciągu tygodnia od wybudzenia, żółwie powinny zacząć jeść. Jeśli nie jesteście pewni czy i jak hibernować żółwia, skontaktuj się ze specjalistą. W ten sposób możesz uniknąć choroby żółwika lub nawet jego utratę.

Jak urządzić terrarium dla żółwia stepowego?

Zanim przyniesie się do domu żółwia lub inne zwierzę, trzeba najpierw zapewnić mu odpowiednie mieszkanie. Istnieje stereotyp, że żółwie lądowe mogą mieszkać w mieszkaniu, bez odpowiedniego pomieszczenia (typu terrarium), i że mogą grzać się przy kaloryferze lub przy balkonie. Jest to błędne myślenie. Mimo, że żółwie lądowe są bardzo wytrzymałe na warunki, jakie im zapewnimy, z czasem będą chorować a ich długość życia będzie się skracać. Jak wybrać odpowiednie terrarium dla żółwia stepowego, greckiego i mauretańskiego, postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

żółw stepowy terrarium

Żółw stepowy terrarium

Żółwie takie jak stepowy, grecki i mauretański, potrzebują tzw. terrarium suchego. Wybierając wielkość terrarium powinno brać się pod uwagę wielkość dorosłego osobnika. Dorosły żółw domowy powinien w takim terrarium mieć miejsce aby móc swobodnie poruszać się po min. Dobrym rozwiązaniem są terraria o podstawie prostokątu lub wymiarów w stosunku 2:1 (długość : szerokość). Dobrym przykładem terrarium dla młodego żółwia jest EXO TERRA Terrarium szklane MEDIUM, o wymiarach 60x45x45cm. Zaletą tego terrarium jest duża wentylacja u góry oraz wzdłuż drzwiczek. Podwyższony próg umożliwia danie żółwiowi odpowiednio dużej ilości ściółki, aby ten mógł się zakopać. W przypadku, gdy chcemy już urządzić terrarium dla żółwia stepowego już na lata, wielkość terrarium powinna wynosić min.90cmx45cmx45cm (np. Exo Terra Terrarium Szklane 90cmx45cmx45cm)

Żółw stepowy terrarium szklane

Żółw stepowy terrarium - miejsce

Ten żółw domowy jest gadem zmiennocieplnym. Ustawiając miejsce, w którym będzie stało terrarium, nie powinno być ono narażone na przeciągi oraz wychłodzenie (np. obok okna). Przegrzanie oraz wychłodzenie mogą spowodować choroby u żółwi.

Podłoże do terrarium dla żółwia stepowego

Podłoże dla żółwia stepowego powinno być najlepiej zbliżone do warunków naturalnych. Wielu początkujących hodowców daje drewienka bukowe, które łatwo jest wymieniać. Część hodowców wybiera mieszankę kory sosnowej z torfem lub z piaskiem (np. EXO TERRA Podłoże do terrarium Jungle Earth, EXO TERRA Podłoże dwuwarstwowe do terrarium Tropical Forest Floor, EXO TERRA Podłoże dwuwarstwowe do terrarium Equatorial Forest Floor). Ilość podłoża powinna mieć grubość min. 10cm, aby żółwik mógł się zakopać. Niezależnie jednak od wybranego podłoża, należy wymieniać podłoże co 2-3 tygodnie. Jest to uwarunkowane faktem, że w podłożu zaczynają gromadzić się bakterie chorobotwórcze.

Podłoże do terrarium dla żółwia stepowego

Żółw stepowy terrarium - oświetlenie i temperatura

Podstawowym źródłem ciepła jest lampa grzewcza. Dobrym wyborem jest żarówka matowa, która daje miejscowe nagrzewanie. Moc takiej żarówki powinna być z przedziału 60-100W. Wybór żarówki powinien być uzależniony od wielkości terrarium dla żółwia stepowego i od wysokości pomiędzy żarówką a podłożem. Przykładem jest żarówka Daylight Basking Spot R20/75W. Zbyt mocna lampa grzewcza lub zbyt długi czas nagrzewania, może spowodować przegrzanie żółwia.

Bardzo ważne jest też zamontowanie dodatkowego źródła światła, jakim jest lampa z promieniami UVB. Jest to tzw. lampa słoneczna. Daje ona promienie, które są zbliżone do promieni słonecznych, np. Żarówka UVB 100 (Repti Glo 5.0) 13W. Lampę tą należy zmieniać co ok. 6-7 miesięcy, gdyż po tym czasie może dalej świecić, ale tych promieni słonecznych już nie będzie dawać. Żarówki powinny być wkręcone w lampę z gwintem ceramicznym. Plastikowe gwinty nie wytrzymają temperatury, jaką będą dawać lampy dla żółwia.

W sklepach zoologicznych jest duży wybór lamp. Ustawiając oświetlenie w terrarium powinna być strefa ciepła i chłodu. Aby ukierunkować promienie z żarówek, coraz więcej hodowców decyduje się na zamontowanie kloszy (Reflektory). Żółw stepowy terrarium - temperatura powinna wynosić 30°C-32°C. Pomóc w ustaleniu odpowiedniej temperatury pomoże termometr terrarystyczny. W sklepach zoologicznych są dostępne różne termometry: termometr analogowy (np. EXO TERRA Termometr analogowy do terrarium), na podczerwień (np. EXO TERRA Termometr na podczerwień), cyfrowy (np. TRIXIE Termometr cyfrowy, z czujnikiem).

Termometr do terrarium żółwia stepowego

Inne akcesoria do terrarium

Bardzo ważne jest stworzenie dla żółwia odpowiedniej kryjówki. Żółwie stepowe nieraz chowają się przed drapieżnikiem i w ochronie przed mocnym gorącym słońcem. Taką kryjówką może być konar, grota zrobiona z kamieni posklejanych klejem, mostek drewniany (np. TRIXIE Mostek 51/30cm). Kryjówka powinna być umieszczona z dala od lampy grzewczej. Schronienie powinno być na tyle duże aby żółwik mógł się swobodnie obrócić i na tyle szeroki otwór, aby żółwik nie przesuwał kryjówki.

Roślinność żywa czy sztuczna w terrarium?

Danie roślin żywych do terrarium dla żółwia jest dobrym pomysłem. Utrzymują one bowiem wilgotność oraz upiększają nasze terrarium. Do sprawdzenia wilgotności przyda się wówczas hydrometr (np. Higrometr analogowy). Dając żywą roślinność trzeba zabezpieczyć jej doniczkę przed przewracaniem przez żółwia i podkopami. Natomiast wybierając roślinność, warto wybrać taką, która nie zaszkodzi żółwiowi, gdy ten będzie chciał ją zjeść. Część hodowców umieszcza w terrarium niewielki pojemnik z zasadzonymi kiełkami, rzeżuchą lub cykorią. Jest to dobre rozwiązanie. Jednak warto pamiętać, że nadmiar roślin, które żółwik zje, zaszkodzi mu. Można umieścić dla ozdoby rośliny sztuczne. W sklepach zoologicznych znajduje się szeroki wachlarz przeróżnych roślin. Można dać rośliny liściaste (np. EXO TERRA Amapallo, EXO TERRA Silk Abuliton), przyklejane do szyby lub do postawienia (np. Paproć Boston Fern). Rośliny sztuczne powinny być dane w takim miejscu, aby żółw domowy nie dał rady ich dosięgnąć i zjeść.

Rośliny w terrarium żółwia

Żółw stepowy żywienie

Żółwie te żywią się przeważnie roślinami, nie pogardzą też małymi rybkami i owadami. Zdarza się, że zjadają młode gryzonie. Żółw może żywić się roślinami takimi jak: • babka lancetowata • koniczyna • stokrotka • mniszek lekarski • rzeżucha • cykoria • kapusta pekińska • rukola • kiełki W okresie jesiennym wskazane jest podawanie świeżych ziół i suszonych w stosunku 1:3 (więcej suszonych niż świeżych). W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele pokarmów gotowych, w postaci granulatu (np. Żółw stepowy pokarm TROPICAL Biorept L, TROPICAL Reptiles Herbivore), które mogą stanowić dobre uzupełnienie diety żółwia. Oprócz granulatów są dostępne mieszanki suszonych ziół (np. Vitapol VITA HERBAL), które można podawać żółwiowi.

Żółw stepowy żywienie - przekarmienie

Nie powinno przekarmiać się żółwia. Młode żółwiki karmi się małymi porcjami codziennie, jednak starsze żółwie powinny jeść 3-4 razy w ciągu tygodnia – dużo zależy od poszczególnego osobnika. Nadmiar pożywienia może spowodować deformację skorupy i obciążenie organów wewnętrznych. Bardzo ważne jest regularne podawanie nie za dużych ilości pożywienia oraz regularne ważenie żółwika. Stopniowy wzrost wagi świadczy o dobrym trawieniu i o prawidłowym rozwoju żółwia.

żółw stepowy żywienie

Suplementacja

Jak u większości gadów, bardzo ważne jest podawanie witamin (EXO TERRA Multiwitamina) oraz wapna (EXO TERRA Calcum). Dobrym wyborem jest również Turtle Sun Terra – witaminy dla żółwi lądowych firmy JBL. Zestawy witamin dedykowane żółwiom są dostępne w większości sklepów zoologicznych. Witaminy te wspomogą żółwia w prawidłowym rozwoju.

Stan zdrowia przy zakupie

Zakupując u sprzedawcy żółwia lądowego, sami możemy ocenić stan zdrowia gada. Oto kilka zasad, które pomogą wybrać osobnika o dobrym zdrowiu:

 • Oczy żółwia powinny być szeroko otwarte i błyszczące jak perełki. Zmętnione oczy mogą wskazywać na chorobę
 • Skorupa powinna być bez śladów pęknięcia i złamania. Skorupę warto obejrzeć z góry i z dołu.
 • Skóra żółwia powinna być czysta i bez ran oraz zadrapań.
 • Nozdrza powinny być suche, a oddech cichy i regularny.
 • Zdrowy żółw porusza się sprawnie, wysoko trzymając skorupę nad ziemią.
 • Siła żółwia określa się przeprowadzając test wytrzymałości: zahacz przednie łapy żółwia o kciuk i palec wskazujący. Zdrowy i silny żółw utrzyma się i nie spadnie.

Stan zdrowia żółwia przy zakupie

Najczęstsze choroby u żółwi lądowych

Żółwie są dosyć odporne na nieodpowiednie warunki, jak i na wiele chorób. Nie znaczy to, że nie chorują. Zanim pójdzie się do weterynarza, warto dowiedzieć się, co dzieje się z naszym żółwikiem. Chore żółwie długo nie dają oznak choroby. Gdy jednak już są dostrzegalne objawy choroby, w niektórych sytuacjach może być już za późno. Najważniejsze przyczyny chorób u żółwia powodują: • nieodpowiednie warunki życia, a w szczególności brak terrarium • niewłaściwa dieta • niedobór witamin: A, E, D3, wapno, fosfor, i minerały • brak lampy UVB (lub niewymieniana lampa co pół roku)

Choroby u żółwia stepowego

Hipowitaminoza A

Objawy: opuchnięte powieki oczu, brak apetytu.
Przyczyny: Zła dieta, np.: sałata, jabłko, brak podawania witaminy A.
Leczenie: Jeśli żółw nie otwiera oczu, warto udać się do weterynarza po zastrzyki z witaminą A (kilka razy powinno wystarczyć) lub podawanie do pożywienia witaminy A w postaci kropelek (dostępne są one w niektórych sklepach zielarskich).

Krzywica

Objawy: Skorupa żółwia jest miękka – ugina się pod delikatnym naciskiem palca, powstają samoistne złamania kończyn żółwia.
Przyczyny: Zła dieta, niedobór witaminy D3, brak promieni UVB (słońce), brak wapna i fosforu.
Leczenie: Wizyta u weterynarza jest konieczna – potrzebne są zastrzyki z wapnia, wskazane jest też podawanie doustne preparatów wapniowo-fosforowych (przez 3-4 tygodnie) oraz witaminy A+D3 (2-3 razy w tygodniu). Można podawać żółwiowi Elektrolity z witaminą D3 w płynie, które powininny wzmocnić żółwia. Oprócz podawanych suplementów do pożywienia bardzo ważne jest naświetlanie żółwika promieniami UVB lub lampą kwarcową.

Niedobory witaminy B

Objawy: Drżenie mięśni, częściowy paraliż, przykurcze mięśni (przeważnie tylnych).
Przyczyny: Zła dieta, brak witaminy B1, długotrwała terapia antybiotykowa.
Leczenie: Podanie witaminy B Compleks oraz dodatkowo witaminy B1 do pożywienia, aż do momentu ustąpienia objawów. Możliwy czas leczenia wynosi 1-2 tygodnie.

Choroby układu oddechowego

Objawy: Sapanie, kichanie, świszczący oddech, wyciekający płyn z nosa.
Przyczyny: Zwykłe infekcje mogą spowodować zapalenie płuc u żółwia. Powodem infekcji najczęściej są zbyt gwałtowne zmiany temperatury, przeciągi lub nagłe wychłodzenie organizmu.
Leczenie: Przez ok. 2 tygodnie trzeba podwyższyć temperaturę o 2-3 stopnie. Wskazane będą codzienne ciepłe kąpiele. Aby żółw nabył odporności, trzeba zwiększyć ilość witaminy A i C. W ciężkim przebiegu choroby konieczna jest wizyta u weterynarza i podawanie antybiotyków.

Grzybica pancerza

Objawy: Białe lub szaro-białe plamy na pancerzu, płytki pancerza stają się matowe, o nierównej powierzchni.
Przyczyny
: Zbyt duża wilgotność (przeważnie w czasie zimowania), długotrwały brak promieni UVB.
Leczenie: Przy dużych powierzchniach zakażony pancerz najlepiej jest wyczyścić metalową szczotką, a następnie posmarować preparatem przeciwgrzybiczym (np. Clortrimazonum w postaci płynu lub maści). Można też tymczasowo użyć jodyny. Podczas leczenia wskazane są również kąpiele w słonej, ciepłej wodzie. Ważne jest też naświetlanie żółwia ultrafioletem

Pasożyty przewodu pokarmowego

Żółwie odłowione w naturalnym środowisku najczęściej mają pasożyty w przewodzie pokarmowym. Należą do nich: owsiki, glisty, a nawet tasiemce. Pasożyty te zatruwają stopniowo żółwia swoimi odchodami.
Objawy: Słaby apetyt lub brak apetytu, w odchodach znajdują się pasożyty lub ich jaja.
Przyczyny: Jeśli nie jest to żółw odłowiony z natury, może zarazić się od innego żółwia lub z zanieczyszczonego terrarium.
Leczenie: Owsiki i glisty zwalczyć można podając lek dostępny w aptece – Pyrantelum. Lek należy podać ponownie po tygodniu. Lek podaje się na czczo. Jeśli mamy więcej niż jednego żółwia w terrarium, chorego żółwia należy odseparować na czas kwarantanny. Podłoże trzeba zmieniać codziennie. Chorego żółwia kąpie się codziennie w ciepłej wodzie, co pobudzi go do wypróżniania się. Terrarium gdzie przebywał żółw należy zdezynfekować. Odchody powinno się sprawdzać u weterynarza.

żółw stepowy pokarm

Często zadawane pytania

Czy akwarium, w którym były kiedyś rybki, może być zaadoptowane dla życia żółwia lądowego?

Nie. Akwaria przeważnie są wąskie w stosunku do wymagań dla żółwia. Innym aspektem przemawiającym przeciw akwarium jest fakt, że przy podłożu, gdzie żółw stepowy przebywa, będzie zbierać się wilgoć. Natomiast terraria, oprócz wentylacji u góry, mają również wentylację poniżej, co ułatwia żółwikowi i innym gadom oddychanie. A co za tym idzie – uniknie się m.in. grzybicy i przeziębienia żółwia. Lepsza wentylacja to lepsze samopoczucie gada oraz lepszy stan zdrowia.

Czy plastikowe terrarium nadaje się do zamieszkania rzez żółwia lądowego?

Nie. Plastikowe terraria nadają się głównie do transportu. Takie terraria są stosunkowo małe i nie utrzymują odpowiedniej stałej temperatury

Czy ludzie mogą zarazić się od żółwi pasożytami?

Na ogół pasożyty przewodu pokarmowego żółwi nie wytrzymują temperatury ludzkiego organizmu. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że opiekun może przejąć takiego pasożyta i się w nim zagnieździć.

Czy żółwiom stepowym obcina się pazury?

Tak. Zdarza się, że żółwie nie ścierają sobie pazurów. Zbyt długie pazury zniekształcają nogi żółwia, żółw zaczyna koślawo chodzić i w efekcie nie umie udźwignąć swojej skorupy na łapach. Pazury możemy obcinać obcinakiem do pazurów dla kotów i gryzoni.

W jaki sposób można zabezpieczyć skorupę żółwia?

Można użyć olejku ochronnego np. SANIREPT firmy TROPICAL lub olejek do skorupy firmy JBL. Olejek taki nie tylko ochrania skorupę żółwia przed pęknięciami i wilgocią, ale również ma działanie przeciwgrzybicze.

Budowa żółwia:

Żółw posiada pancerz, który składa się z górnej części tzw. karapaksem (puklerzem) oraz z części dolnej, zwanej plastron. Części te są połączone przy pomocy tzw. mostu. Całość jest uznana za szkielet zewnętrzny żółwia. Oprócz tego żółw ma mocno umięśnione nogi, szyję oraz ogon. Skóra żółwi jest gruba, pokryta łuskami i guzkami – jest to dodatkowa ochrona. Nogi żółwia muszą być silne, aby mógł unieść ciężki pancerz i wędrować z nim nawet 1-2 km dziennie. Gady te nie mają zębów, mają jednak bardzo mocne szczęki. Oprócz tego posiadają też bardzo dobry wzrok oraz węch, pomagający w poszukiwaniu pożywienia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień