Żółw wodno-lądowy gatunki Akwarium Cena Ile żyje i co je?

list Kategoria: Terrarystyka Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 74921
Żółw wodno-lądowy gatunki Akwarium Cena Ile żyje i co je?

Wielu  miłośników terrarystyki jako pierwsze zwierzę wybiera żółwia wodno-lądowego. Pozornie są to zwierzęta mało wymagające, niestety są to tylko pozory. Postaram się przybliżyć ten temat.

Żółw wodno-lądowy gatunki

Istnieje wiele gatunków żółwi wodno-lądowych. Większość czasu spędzają w wodzie, są świetnymi pływakami. Mają błonę między palcami, aby mogły lepiej pływać. Długi ogon służy im za ster natomiast pazury i mocne łapy służą im do przekopywania podłoża w poszukiwaniu pożywienia. W nazwie „żółw wodno-lądowy” słowo „lądowy” oznacza, że żółw wychodzi na ląd, aby mógł się wygrzać w promieniach słońca.

żółw wodno-lądowy gatunki

Żółw wodno-lądowy gatunki — lista:

Żółw żółtolicy (Trachemys scripta torrestii)

Przez wielu nazywany również żółtobrzuchym. Ma on żółte lica oraz żółtą dolną część skorupy (plaston). Pancerz górny (karapaks) u młodych osobników ma kolor żółto-zielony. W miarę wzrostu żółwiowi może się zmienić (lub wyostrzyć) wzór na skorupie. Długość skorupy u dorosłego osobnika wynosi ok. 30 cm. Żyją w wodach słodkowodnych. Żółwie te są uznane w Polsce za gatunek inwazyjny, więc nie wolno ich wypuszczać do środowiska naturalnego.

Żółw wodno-lądowy gatunki - żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans)

Był niegdyś bardzo popularnym żółwiem hodowlanym w Polsce. Ma on czerwone lica. Długość karapaksu (skorupy) wynosi 28-35 cm i osiąga wagę ok. 1,4 kg. Jednak z powodu dużej ilości wypuszczanych osobników na wolność, zaczęły zagrażać tutejszej faunie i florze. Są to więc żółwie inwazyjne. Żywią się rybami oraz roślinnością wodną i przybrzeżną. Żółwie te są zakazane w sprzedaży.

Żółwie chińskie (Mauremys reevesii)

żółw wodno-lądowy ile żyje

Obecnie są bardzo popularne. W warunkach hodowlanych żyją ponad 20 lat i osiągają długość do 20 cm. Ten żółw jest jednym z mniejszych gatunków żółwi wodno-lądowych (samice są większe niż samce).

Akwarium dla żółwia wodno-lądowego

Odpowiednim zbiornikiem dla żółwi jest tzw. akwaterrarium. Jest to akwarium przystosowane specjalnie dla żółwia. Woda, w której przebywa żółw, powinna mieć temperaturę 23-26°C. Warto kupić grzałkę (np. GRZAŁKA ULTRA HEATER 150W AQUAEL — o tę grzałkę żółwik się nie oparzy), aby utrzymać temperaturę wody. Wiele osób zastanawia się, jak utrzymać czystą wodę, w akwarium. Można użyć płynów do usuwania zmętnienia i neutralizacji zapachu. W akwarium dla żółwia wodno-lądowego powinien znaleźć się również filtr akwarystyczny (np. kaskadowy Filtr do akwarium wewnętrzny ASAP 500 AQUAEL lub filtr gąbkowy FILTR WEWNĘTRZNY AQUAEL FAN 2 PLUS). Gad ten potrzebuje stabilnie zainstalowanej wyspy (np. Exo Terra Turtle Bank), na której żółw będzie mógł się wygrzać. Wysepka powinna być tak ustawiona, aby żółw mógł się bez problemu na nią wspiąć oraz bardzo ważne jest, aby była płaska. Jeśli wysepka jest wypukła, młody rosnący żółw może nabawić się deformacji dolnej skorupy. Nad wyspą  w akwarium dla żółwia wodno-lądowego powinny być ustawione dwie lampy: grzewcza (np. wodoodporna żarówka Swamp Glo Basking Spot) i z promieniami UVB (np. Żarówka UVB 100 -Repti Glo 5.0 13W). Lampa grzewcza powinna być tak ustawiona, aby nie oparzyła żółwia — temperatura powinna osiągać około 32-35°C.

akwarium dla żółwia wodno-lądowego

Nie zapewnienie żółwiowi takich warunków może skutkować chorobą gada (np. zapalenie płuc – żółw nie da rady się zanurzyć i ciężko oddycha) i może nawet skończyć się jego śmiercią. Jako podłoże do akwarium dla żółwia wodno-lądowego może posłużyć żwirek akwarystyczny (np. Żwir naturalny wielobarwny 5-10 mm)lub specjalne podłoże dla żółwia Riverbed Sand firmy Exo Terra. Niektórzy hodowcy żółwi nie korzystają z podłóż do akwarium, jednak jeśli chcemy mieć ładnie urządzone akwaterrarium, z różnymi ozdobami (np. ZOLUX pień KIPOUSS L, ZOLUX skała koral, ZOLUX wrak z mchem), sztucznymi roślinami (np. ZOLUX Dekoracje roślinne do akwarium mix x 4 szt.), warto jest zastosować odpowiednie podłoże.

Co je żółw wodno-lądowy

Na ogół żółwie wodno-lądowe są wszystkożercami. Niektóre żółwie bardziej preferują pokarm mięsny niż roślinny. Warto urozmaicać im dietę, monotonna dieta, bez odpowiednich suplementów (a zwłaszcza wapna i witaminy A) może doprowadzić do opuchnięcia powiek oczu żółwia. Jeśli żółw jest sam w akwarium, można dać żółwiowi kilka żywych rybek, aby na nie polował. Poniżej zobaczysz listę polecanych pokarmów dla żółwia. A więc co je żółw wodno-lądowy? — lista.

  • Pokarm mrożony dla żółwi (mox dla żółwi, serca indycze, serca wołowe, gamarusy, pokarm dla deskowców, stynki i kiełże mrożone)
  • Pokarm suchy w postaci gamarusów, krewetek, stynek suszonych pokarm gotowy w postaci granulatów (np. HIKARI - Turtle Sticks)

co je żółw wodno-lądowy

Niektórzy hodowcy żółwi wodno-lądowych rozszerzają jadłospis ich podopiecznego o żywe rośliny akwarystyczne, takie jak moczarka lub kabomba, które dostępne są w wielu sklepach zoologicznych. W ten sposób urozmaicają dietę żółwików o dodatkowy pokarm roślinny.  Należy również pamiętać, że to co je żółw wodno-lądowy jest uzależnione od odmiany żółwia.

Po co żółwiowi jest potrzebna lampa UVB?

Lampa z promieniami UVB (tzn. z promieniami słonecznymi) daje żółwiowi dawkę witaminy D3, która pomaga im w trawieniu oraz polepsza samopoczucie. Promienie te wzmacniają pancerz żółwia. Promienie UVB nie przechodzą przez wodę ani przez szybę, dlatego ważne jest, aby te promienie padały bezpośrednio na żółwika.

Żółw wodno-lądowy cena

żółw wodno-lądowy cena

Istnieje wiele czynników, które wpływają na cenę żółwia. Jednak najważniejszą z nich jest jego odmiana. Niektóre odmiany są rzadsze i bardziej pożądane niż inne, co może uczynić je droższymi. Warto pamiętać, że koszty związane z posiadaniem żółwia wodno-lądowego nie kończą się na samym jego zakupie. Przyjdzie nam zapłacić również za akwarium i jego wyposażenie, żywienie i nie tylko. Ogólnie rzecz biorąc, żółw wodno-lądowy cena oscyluje w granicach 50 - 250 zł.

Czy żółwie wodno-lądowe potrafią uciec z ogrodzonego terenu?

Tak. Jeśli ogrodzenie będzie zbyt niskie, żółw ma duże szanse, aby wydostać się górą. Natomiast jeśli ogrodzenie będzie zbyt płytko wkopane w ziemię, żółw zdoła się przekopać. W takim wypadku warto jest wkopać plastikową kratkę w ziemię wzdłuż ogrodzenia, aby żółw nie mógł przedostać się na drugą stronę.

Żółw wodno-lądowy ile żyje

żółw wodno-lądowy ile żyje

Długość życia żółwi wodno-lądowych uzależniona od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą warunki życia i odmiana żółwia. Im żółw ma lepsze warunki, to znaczy odpowiednią temperaturę, wilgotność i wyposażenie akwarium oraz dobrze zbilansowaną dietę, tym dłużej będzie żył. Oprócz tego wpływ na długość życia tych gadów ma odmiana żółwia. Niezależnie od tych czynników można odpowiedzieć na pytanie żółw wodno-lądowy ile żyje, że żyją one od 15 do 30 lat.

Najczęściej zadawane pytania

Czy Żółwie wodno-lądowe są szybkie na lądzie?

Żółwie te są świetnymi pływakami, a dzięki silnym nogom potrafią dosyć szybko poruszać się na lądzie.

Czy żółwie potrafią się wspinać?

Tak. Mocne łapy pozwalają się wspinać po podłożu pod kątem nawet stopni.

Czy żółwie wodno-lądowe zjadają pokarm w wodzie?

Przeważnie żółwie te pożywiają się głównie w wodzie. Rzadko zdarza się, że szukają pożywienia na lądzie.

Kiedy żółwie wodno-lądowe osiągają dojrzałość płciową?

Żółwie te osiągają dojrzałość płciową po ok. 4-7 latach, w zależności od gatunku.

Czy żółw chiński nadaje się do akwarium z rybkami?

Żółwie chińskie można trzymać w akwarium z rybami, jednak trzeba im zapewnić wysepkę, odpowiednie światło (światło grzewcze oraz światło UVB). Jednak żółwia należy karmić osobno.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień