Kleszcz u psa - zapobieganie ukąszeniom kleszcza

list Kategoria: Psy Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 405
Kleszcz u psa - zapobieganie ukąszeniom kleszcza

W końcu nadeszła upragniona wiosna. Z każdym dniem robi się coraz cieplej, na drzewach pojawiają się młode listki, trawy zaczynają bujnie rosnąć, a nam chce się coraz to bardziej obcować z naturą. I nic w tym złego, ale wraz z pojawieniem się cieplejszych dni budzą się do życia i żerowania również kleszcze, bardzo niebezpieczne dla człowieka i w równej mierze także dla naszego czworonoga. Ukąszenie kleszcza jest o tyle niebezpieczne o ile niebezpieczne są choroby przez niego przenoszone, a są to babeszjoza, borelioza czy erlichioza. Nie oznacza to jednak siedzenia w domu, lub wychodzenia tylko na krótkie spacery by wyeliminować zagrożenie, jakim jest kleszcz u psa. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiedni środek działający negatywnie, odstraszająco na kleszcze.

Na rynku dostępnych jest klika rodzajów środków przeciw kleszczom i są to różnego rodzaju obroże mające działanie odstraszające zarówno przeciw kleszczom jak i pchłom. Kolejnymi preparatami są różnego rodzaju spraye, które służą do zwalczania kleszczy i pcheł w miejscu przebywania psa lub na jego ciele. Najbardziej popularne obecnie są krople tupu spot-on, jest preparat w formie ampułki aplikowany na ciele psa w miejscu niedostępnym dla niego, czyli na grzbiecie. Tego typu preparaty są wchłaniane do organizmu psa, a ich działanie jest od wewnątrz. Ważne jest aby po zaaplikowaniu tych kropli przez około trzy dni nie kapać psa, aby krople zdążyły się wchłonąć.

Lepiej zapobiegać niż leczyć.

ukąszenie kleszcza u psa

Niezależnie od zastosowanej metody zawsze jednak należy pamiętać aby po każdym spacerze i to nie tylko tym w lesie czy na łące, ale również w miejskim parku należy sprawdzać dokładnie całą sierść psa ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca najbardziej narażone na ukąszenia, czyli brzuch, okolice ogona, uszu i pachwiny. Jeśli już jakiś intruz zostanie odnaleziony na ciele naszego psa należy go niezwłocznie usunąć, używając specjalnego haczyka (kleszczołapki) jednocześnie przekręcając go w lewo i pociągając w górę. Nie można w żadnym razie używać u usunięcia kleszcza wszelkiego rodzaju tłuszczy i alkoholu, ponieważ powoduje to zwrócenie przez kleszcza całej jego zawartości wraz z chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Zapraszam do sklepu w Raciborzu przy ul. Ocickiej 4 oraz Odrzańskiej 4, posiadamy szeroki wybór artykułów przeciw kleszczom i pchłom dla psa i nie tylko. Na miejscu doradzimy w doborze najlepszej ochrony przed kleszczami dla Państwa pupila.

Tags: pies
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień