Domowe kanarki cena - Sprawdź najważniejsze informacje o Kanarku

list Kategoria: Ptaki Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 333
Domowe kanarki cena - Sprawdź najważniejsze informacje o Kanarku

Któż nie słyszał śpiewu kanarków będąc np. w sklepie zoologicznym, u kogoś w odwiedzinach czy też na balkonie w czasie spacerów. A co o nim wiemy?
Pochodzenie: Kanarek domowy jest niewielkim ptaszkiem, który pochodzi z Wysp Kanaryjskich, Azorów i Madery. Do Europy dotarł w wieku XV i szybko stał się ptaszkiem domowym.

 • Długość życia: ok. 9-16 lat
 • Najbardziej popularne kolory: żółty, czerwony, oliwkowy oraz ich mieszanki
 • Charakter: Jest wesołym ptaszkiem, ciekawskim, towarzyskim i bardzo aktywnym.

Rasy kanarków

Kanarki śpiewające:

 • harceński (szlachetne– należy do najpiękniej śpiewających kanarków, jego śpiew nie jest aż tak lekki ale sprawia wrażenie bardzo melodyjnego. Jego dzióbek podczas śpiewu jest zamknięty. Wielkość kanarka wynosi 12,5-14 cm. Żyją około 10lat. Jego ubarwienie występuje w trzech kolorach : 1-ciemno-zielono-żółta z domieszką barwy brunatnej i szafirowej, 2- żółta, 3- szeki żółto-czarne, żółto-zielone, żółto-zielono-czarne i żółto-zielono-brunatne. Samczyki mają bardziej intensywną barwę. Śpiewają tylko samce tej odmiany; samiczki – jedynie poświerkują.
 • Wodnotokowy – jest większy niż kanarek harceński; ma głowę zaokrągloną, skrzydełka dobrze mu przylegają do tułowia; dzióbek jest krótki i ostro zakończony. Ma kolory przeważnie żółte, z możliwą domieszką innych barw (oprócz czerwonego). Żyją ok. 10 lat i mierzą 13-14cm.
 • Hiszpański Timbrador – należy do kanarków dzikich. Sylwetkę ma stożkowatą, a boki pięknie zaokrąglone. Głowa jest mała i okrągła, krótki i stożkowaty dzióbek. Skrzydła dobrze przylegają do korpusu; ich końcówki lekko się krzyżują. Ubarwienie kanarka może być bardzo różne (bez koloru czerwonego). Wielkość ptaka może dochodzić do 13 cm.

canary bird

Kanarki kolorowe

Obecnie jest ponad 100 odmian barwnych kanarków, które również potrafią śpiewać, lecz hodowcy większą wagę przywiązuje do koloru upierzenia. Ptaki te mogą być białe, żółte, zielone, czerwone lub mozaikowe. Bywają odmiany o barwach łagodnych – pastelowych lub też bardzo intensywnych. Najczęściej hodowcy krzyżowali samice kanarków z samcami gila, czyżyka kapucynka, szczygła, dzwońca i zięby.

Melaniowe:

 • Czarne
 • Agaty
 • Brunatnej
 • Izabele
 • Pheo
 • Satynet

Lipochromowe :

 • Białe
 • Żółte
 • Czerwone

Kanarki kształtne (posturalne)

Jest to trzecia grupa kanarków. U tej grupy przywiązuje się wagę przede wszystkim do wielkości, sylwetki i postawy. Śpiew mają mniejsze znaczenie. Do tej grupy zalicza się dziś 26 odmian:

Małe gładkie:

 • Border
 • Koroniasty Niemiecki –
 • Gloster
 • Lizard (kanarek jaszczurkowaty)
 • Miniatura Hiszpańska

Duże gładkie:

 • Bereński
 • Crested i Crestbred
 • Norwik
 • Lancashire
 • Jorkszyr (Yorkshire)
 
kanarek domowy
 

Garbusy:

 • Garbus Belgijski
 • Garbus Japoński
 • Kanarek Monachijski
 • Barbus Włoski
 • Garbus Szkocki
 • Garbus Hiszpański

Kędzierzawe:

 • Kędzierzawy Japoński – Makiga
 • Kędzierzawy Szwajcarski
 • Kędzierzawy Pn.-holenderski
 • Fiorino
 • Kędzierzawy pd.-holenderski
 • Mehringer
 • Kędzierzawy Padwański
 • Paryski trębacz

Klatka i akcesoria

Kanarki nie potrzebują zbyt wielkiej przestrzeni. Mała klatka (np. Klatka dla ptaków TINA MINI czy Klatka dla ptaków ARABESQUE ADELE) w zupełności wystarczy kanarkowi do życia. Znam również osoby, które trzymają kanarka lub innego ptaka w klatce okrągłej (np. KLATKA DLA PTAKÓW JULIAN),która pięknie się prezentuje. Nie jest do dobre rozwiązanie dla ptaków, gdyż zakrzywia pole widzenia ptaka. Innym powodem nietrzymania kanarka w tego rodzaju klatce jest fakt, że ptak będzie latał w kółko co negatywnie wpłynie na jego zachowanie. Można jednak taką klatkę wziąć dla kanarka, pod warunkiem, że będzie on mógł też polatać poza klatką.

Warto zapewnić kanarkowi zabawki. Ptaszki te lubią huśtać się na huśtawce. Ja zazwyczaj polecam huśtawkę TRIXIE Trapez z dzwoneczkiem – kanarki bardzo lubią dzwoneczki, a zrobiona z drewna z korą huśtawka sprawia, ze kanarek domowy zdziera sobie nadmiar dzióbka i pazurków).
Dobrym rozwiązaniem dla samego kanarka jest też lusterko z drewnianą ramką lub lusterko-serduszko z dzwonkiem gdzie ptaszek będzie mógł się przeglądać.

klatka dla kanarka

Wśród innych zabawek dla kanarka są również: zabawka diabelski młyn, ptaszek z dzwonkiem
Na podłoże do klatki warto dać wkład z piaskiem z firmy ZOLUX ( który przyspieszy i ułatwi sprzątanie dna klatki). Można wysypać też piasek dla ptaków. Wiele firm dodaje do piasku różne dodatki typu: skórki pomarańczy, cytryny czy też anyż. Jest to dobre rozwiązanie ponieważ nie tylko jest opiekunowi przyjemniej sprzątać, ale i schodząc na dno klatki ptaszek może też podzióbać mikroelementy. Podłoże powinno wymieniać się 1-2 razy w ciągu tygodnia.

Oprócz piasku, jako uzupełnienie minerałów, w klatce powinny znajdować się: wapno oraz sepia (kość mątwy). Te elementy powinny na stałe zagościć w klatce i być przez cały czas dostępne przez kanarka. Wapno i sepia pomogą kanarkowi wzmacnianie kości oraz piórek, a zwłaszcza podczas pierzenia się ptaszka.

Co jedzą kanarki

Są ptakami, których podstawą pokarmową są ziarenka różnego rodzaju (m.in. kanaru, rzepiku, murzynka (gatunku prosa), siemienia lnianego. prosa, owsa i konopi). W sklepach zoologicznych są dostępne różne mieszanki (np. z firmy Vitapol – Pokarm premium dla kanarka). Są również pokarmy uzupełniające dla kanarków (np. Vitapol – Mieszanka uzupełniająca dla kanarka). Ptaszki te nie jedzą zbyt dużo. Jedna łyżeczka dziennie wystarcza maluszkowi zupełnie. Kanarek domowy pozostawi w karmiku jedynie łupinki.

Co jedzą Kanarki

Nie należy też zapominać o witaminach dla ptaków. I tu również w sklepach zoologicznych jest duży wybór witamin w formie sypkiej, w kroplach czy też w w formie nasączonych ziarenek. Oczywiście są witaminy o działaniu ogólnym, oraz specjalnie ukierunkowane, np. na piórka lub na śpiew. Witaminy polecam dawać do osobnego karmika, aby było widać, czy ptaszek zjada podane witaminy.

Jeśli chcemy urozmaicić dietę (a jest to wskazane) ptaszkowi, warto podawać produkty świeże: jabłko, szpinak, sałata, cykoria, listki i nasiona mniszka lekarskiego, czyli popularnego “mlecza”, oraz pokrzywa i papryka słodka. Oczywiście zielenina przed podaniem należy ją dokładnie umyć. Żeby nie wkładać świeżego pokarmu między szczeble klatki (co po czasie staje się mało estetyczne i szczebelki klatki zaczynają rdzewieć) warto te produkty zaczepiać o specjalny uchwyt na warzywa i owoce z firmy TRIXIE (TX-6102 lub TX-6091) lub można zawiesić kulę na warzywa (6104 ) z firmy TRIXIE o średnicy 8 cm.
Ważnym elementem dobrego samopoczucia i zdrowia ptaszka jest świeża woda, która powinna być dziennie wymieniana. Pojemnik powinien być co dzień myty, aby nie zrobił się oślizgły nalot, który oznacza zbierające się bakterie.

Pielęgnacja

Kanarki domowe, podobnie jak inne ptaszki, lubią się kąpać. Warto dlatego co najmniej raz na tydzień dać wanienkę lub kąpielisko zahaczane o wejście do klatki. Takie kąpiele pomogą ptaszkowi w utrzymaniu czystości piórek i polepszy to jego samopoczucie.

Jak już wcześniej wspomniałam, kanarkowi rosną pazurki i dzióbek, który musi sobie ścierać, aby nie były za długie. Dlatego też na jedną z żerdek nakłada się nasadkę ścierną, którą wymienia się średnio co 2 tygodnie. Można też nadmiar pazurków podcinać nożyczkami. Obcinając pazurki, trzeba uważać, aby nie przeciąć nerwu, który jest bardzo cienki i nieraz ledwo widoczny.

Kanarki domowe

Często zadawane pytania

Jak często sprzątać klatkę?

Klatkę należy sprzątać raz na tydzień, a co dwa tygodnie powinno się przetrzeć pręty klatki. Spód klatki (jak wcześniej już wspomniałam) 1-2 razy w ciągu tygodnia.

Kanarek domowy – jeden, czy więcej?

Kanarki nie potrzebują zbyt wielkiej klatki. Jednak wybierając konkretną rasę kanarka, warto zastanowić się, czy chcecie mieć kanarka o pięknym głosie, pięknie ubarwionego czy o nietypowym wyglądzie. Decydując się na kilka samców, trzeba pamiętać, że w klatce powinien znajdować się tylko jeden samiec. Jest to spowodowane chęcią walki i dominacją nad drugim. Można natomiast trzymać w jednej klatce parkę (tj. samca i samiczkę). Zazwyczaj jednak samiec nie śpiewa już tak pięknie, mając piękną samiczkę u swojego boku – śpiewa jedynie w okresie godowym. Gdy jednak samiec jest sam – potrafi śpiewać od świtu do zmierzchu.

Kanarek cena

Kanarek cena
Jakie towarzystwo dla kanarka?

Kanarek domowy czuje się o wiele lepiej w towarzystwie innego. Zwierzęta domowe, np. psy, świnki morskie i inne gryzonie przeważnie nie przeszkadzają ptaszkowi. Inna sytuacja jest z kotem. Kot to łowca. Sama obecność kota w domu (nawet gdy klatka z kanarkiem jest poza zasięgiem mruczka) może stresować kanarka. Ptaszki te tolerują obecność innych ptaków (np. mewki lub zeberki), jednak większe ptaki, typu papużki faliste, aleksandretty, ary, itp. mogą poważnie ranić delikatnego kanarka. Dając kanarkowi towarzysza w postaci innego ptaka, warto dać tyle karmików, ile jest ptaków. Będzie wtedy małe prawdopodobieństwo, że dojdzie do bijatyki o pokarm. Pojemnik z wodą może być jeden. Warto kupić też więcej żerdek, aby ptaszki miały po czym skakać.

Kanarek cena – ile wynosi?

wynosi ok. 50zł. Jednak jest ona zależna od kilku czynników, wśród których znajdziemy m.in. odmiana oraz miejsce, w którym go kupimy. Oprócz tego, warto jest wziąć pod uwagę inne koszty związane z opieką nad kanarkiem. Z pewnością do takich należą między innymi pożywienie, akcesoria, klatka oraz zabawki. Więcej o każdym z nich przeczytałeś w poprzednich częściach artykułu. Kanarek – cena wynosi ok. 50zł.

Tags: kanarek
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień