Agama brodata cena - kolory, ile żyje, co je, terraria dla agamy brodatej

list Kategoria: Terrarystyka Data dodania: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 1008
Agama brodata cena - kolory, ile żyje, co je, terraria dla agamy brodatej

Agama brodata jest jednym z najpopularniejszych gatunków hodowlanych jaszczurek w Polsce. Uwagę przyciąga jej niezwykły wygląd i właśnie tego powodu najczęściej wielu miłośników gadów decyduje się na zakup agamy brodatej jako jednego z pierwszych podopiecznych. Ale jak się do tego przygotować?

Postaram się przekazać trochę wiedzy na temat hodowli tego niesamowitego gada. Odpowiem na pytanie, które często padają z ust naszych klientów. Podzieliłam ten artykuł na kilka podstawowych tematów. Zapraszam do lektury.

Terraria dla agamy brodatej - Jak powinno wyglądać terrarium dla agamy brodatej?

Na rynku dostępnych jest wiele terrarii w różnych kształtach i rozmiarach. Jest to jeden z atutów, ponieważ można dobrać terrarium do umeblowania pomieszczenia. Terrarium drewniane jest ładne, dość proste w montażu i utrzymuje ciepło; ma jednak pewną wadę - wchłania wilgoć (jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczone). Terrarium szklane jest na nią odporne, jednak szkło ma to do siebie, że jest słabym izolatorem ciepła, co powoduje, że ciepło trochę szybciej "ucieka" z terrarium. Najlepiej jest gdy terrarium jest zabudowane - tzn. co najmniej dwie ściany powinny być osłonięte (np. płytą korkową), nie tyle z powodów termicznych, co z powodu stresu jaszczurki. Gdy terrarium jest zabudowane, jaszczurka nie będzie czułą się wciąż obserwowana. Przy wyborze wielkości terrarium trzeba pamiętać, że agama brodata rośnie do sporych rozmiarów. Warto więc zastanowić się, czy zakupić terrarium tymczasowe (tzn, takie, które posłuży rok, może dwa) czy większe (które posłuży już lata). Minimalne rozmiary terrarium dla agamy brodatej to 120x60x60cm, jednak im większe tym lepsze. Terrarium powinno być bardziej dłuższe niż wyższe. Podczas planowania terraria dla tej jaszczurki powinniśmy je zaplanować biorąc pod uwagę:

 • Wystrój
 • Agama lubi wchodzić na różnego rodzaju skały lub półki skalne.
 • Warto uwzględnić część grzewczą i część chłodną, tzn, wyznaczyć miejsca gdzie agama będzie mogła się nagrzać i naświetlić promieniami UVB.
 • Ogrzewanie i światła
 • Miejsca ciepłe - miejsca gdzie agama będzie spędzać większość czasu; uważać, aby temperatura w tym miejscu nie przekraczała 40oC. Gdy agamie jest za gorąco siedzi z otwartym pyskiem. w strefie chłodnym temperatura nie powinna być niższa niż 20oC. Lampa grzewcza powinna być zamieszczona razem z lampą UVB, tak aby agama się nagrzała i naświetliła.
 • Maty grzewcze nie zdadzą tu egzaminu - agama nie będzie pobierała ciepła z dołu.
 • Urządzenia elektryczne i dodatkowe akcesoria.
 • Agama musi mieć dostarczoną odpowiednią dawkę promieni UVB oraz ciepła. Jeśli właściciele agamy mają nieregularny tryb pracy lub wyjeżdżają na dłużej, warto zainwestować w kilka urządzeń, a mianowicie automatyczny wyłącznik światła- gdy podłączy się go do lampy, wówczas o określonej godzinie włączy i wyłączy światło, bez ingerencji opiekuna.

Jak powinno wyglądać terrarium dla agamy brodatej

 • Termoregulator - pomaga utrzymać temperaturę w terrarium. Normalnie będzie monitorować temp. w terrarium, jednak gdy temp. będzie zbyt wysoka - wyłączy lampę, a gdy temp. będzie za niska włączy ją.
 • Hydrometr - mierzy poziom wilgotności w terrarium.
 • Termometr - mierzy temp. Są termometry analogowe i cyfrowe (podobnie jak hydrometry)
 • Pozostałe dekoracje.

Dla ozdoby terrarium dobrym pomysłem jest umieszczenie w nim różnego rodzaju kamieni i korzeni, które będą przypominały naturalne środowisko jaszczurki. Miseczka z wodą (najlepiej gdyby była na tyle duża aby agama mogła do niej wejść) oraz miska na owady, pojemniki te powinny być umieszczone w połowie terrarium. Dobrą opcją jest umieszczenie basenu dla agamy w terrarium, jednak należy pamiętać, aby była możliwość wyciągnięcia go i umycia w prosty sposób.

Agama brodata cena - agama brodata ile kosztuje

Agamy nie są bardzo kosztownym gatunkiem. Jednak warto jest się zastanowić ile kosztuje utrzymanie jaszczurki. Dobrym pomysłem byłoby wyszukanie frazy "agama brodata cena" w wyszukiwarkę internetową, ale prawdopodobnie znajdziemy tam tylko częściową odpowiedź, dowiemy się ile kosztuje pojedynczy osobnik, ale nie możemy zapominać o kosztach, które przyjdzie nam ponieść już po jej zakupie. Poniżej zobaczysz listę oraz szczegółowy opis wszystkich wydatków związanych z posiadaniem jaszczurki agamy.

 • Jaszczurka
 • Żywienie
 • Terrarium i jego wystrój
 • Wizyty u weterynarza
 • Zabawki i akcesoria

Oczywistym wydatkiem jest kupno jaszczurki, kosztują one około 100zł. Cena zależy w głównej mierze od jej wieku oraz miejsca, w którym ją kupimy. Świetnym pomysłem jest sprawdzenie ceny agamy w poszczególnych sklepach zoologicznych lub hodowlach, można to zrobić przez internet wpisując frazę agama brodata cena. Dodatkowo warto jest się zastanowić gdzie kupić agamę.

ile kosztuje agama-brodata cena

Agama brodata gdzie kupić

Tak jak w przypadku większości zwierząt do wyboru są dwie opcje - zakup w sklepie zoologicznym lub w hodowli, każda ma swoje zalety oraz wady. Na rzecz sklepów zoologicznych przemawia ich dostępność oraz, w większości przypadków cena. Jednak, powinniśmy wybierać sprawdzone sklepy zoologiczne, aby jaszczurki w nich trzymane, żyły w odpowiednich warunkach. Można dopytać w swoim zaufanym sklepie zoologicznym czy można kupić agamę brodatą i zmówić ze sprawdzonej hodowli właśnie przez sklep zoologiczny (a większość sklepów współpracuje z takimi hodowcami). Jeśli chodzi o drugą opcję - zakup jaszczurki w hodowli, ważną zaletą tego wyboru jest pewność, że jaszczurki żyły w dobrych warunkach, są w idealnej kondycji zarówno psychicznej jak i fizycznej, ale w hodowlach często bywa drożej niż w sklepach zoologicznych. Moim zdaniem, najlepszym wyborem jest kupno jaszczurki w sklepie, pod warunkiem, że jest to sklep sprawdzony i godny zaufania.

Kolejnym niezbędnym kosztem jest wyżywienie jaszczurki. Aby zachować agamę w dobrym zdrowiu musimy zadbać o odpowiednią, zbilansowaną i różnorodną dietę. To właśnie dieta w głównej mierze odpowiada za rozwój fizyczny i samopoczucie jaszczurki. O tym, co je agama brodata przeczytasz tutaj. Za wyżywienie jaszczurki przyjdzie nam zapłacić około od 50 do 100zł miesięcznie

Kolejnym koniecznym wydatkiem jest zakup terraria dla agamy brodatej.Terrarium to powinno być odpowiedniej wielkości, minimalnie 120x60x60cm, ale kierujmy się zasadą - im większe, tym lepsze. Jeśli interesuje cię temat terraria dla agamy brodatej, kliknij w link aby przeczytać o nim więcej. Za dobrej jakości terrarium przyjdzie nam zapłacić przynajmniej około 500 zł, ale warto jest rozważyć zakup droższego terrarium w okolicy tysiąca złotych, stosując zasadę im większe tym lepiej (agama brodata rośnie do sporych rozmiarów). Dodatkowo, w terrarium powinny się znaleźć takie elementy jak: miski z wodą i jedzeniem, termometr, hydrometr, termoregulator, lampa grzewcza oraz elementy dekoracyjne, kamienie, korzenie itp.

Nie możemy zapomnieć o regularnych wizytach u weterynarza w celu kontrowania stanu zdrowia jaszczurki. Aby agama dożyła wieku nawet 12 lat, powinniśmy jak najwcześniej wykrywać i zwalczać ewentualne choroby, które opisałam w punkcie agama brodata ile żyje. Koszt jednej wizyty waha się od 50 do 150 złotych, zazwyczaj nie przekracza on 200zł. Jednak powinniśmy być przygotowani na nie przewidziane wydatki związane z drogimi badaniami, lekami lub operacjami, w takim przypadku koszty wzrosną do kilkuset złotych, a w skrajnych przypadkach mogą one przekroczyć 1000zł., ale jest to dość rzadki przypadek w życiu agamy brodatej.

Kolejnym ważnym wydatkiem są różnego rodzaje zabawki i akcesoria dla jaszczurki, zazwyczaj ich całkowity koszt wynosi od 50 do 100zł.

 Agama brodata gdzie kupić

Agama brodata ile żyje

Agama w podobieństwie do innych gadów nie jest zwierzęciem długowiecznym. Zastanawiając się nad kupnem jaszczurki jednym z pierwszych i najważniejszych pytań zadawanych przez zainteresowanych jest: Agama brodata ile żyje?  Jaszczurki tego gatunku dożywają około 10 lat, ale dobrze prowadzone mogą dożyć nawet 12 lub 13 lat. Aby jaszczurka była z nami jak najdłużej powinniśmy jej zagwarantować:

 • Odpowiednią dietę
 • Kontrolowanie stanu zdrowia
 • Odpowiednie warunki w terrarium

Gdy tylko zaobserwujemy jakieś niepokojące objawy lub zachowania jaszczurki, powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza. Dodatkowo, aby móc szybciej rozpoznać chorobę warto jest znać kilka najczęściej występujących. Poniżej zobaczysz listę chorób, na które może zachorować agama brodata.

Agama brodata choroby

Często u tego gatunku jaszczurek obserwujemy niedobór wapnia, w związku z tym zalecana jest jest jego suplementacja, wapń dla agam brodatych jest dostępny większości sklepów zoologicznych. Równie często jaszczurki te cierpią na choroby układu trawiennego, które zazwyczaj objawiają się biegunkami i zaparciami, jak w każdej innej tego typu sytuacji zalecana jest niezwłoczna konsultacja z weterynarzem.

Agama brodata choroby

 • Martwice - choroba ta nie powinna stanowić problemu w zidentyfikowaniu, zazwyczaj problem dotyczy okolic ogona.
 • Infekcje bakteryjne i wirusowe - choroby te mogą objawić się osłabieniem, utratą masy ciała i biegunkami jaszczurki. Aby zapobiec zarażeniu należy dbać o higienę agamy
 • Urazy mechaniczne - są to urazy stosunkowo proste do zidentyfikowania, mogą to być zwichnięcia, złamania lub pogryzienia.
 • Pasożyty układu pokarmowego - pasożyty nie dają osobie znać praktycznie wcale, dlatego powinniśmy regularnie ( najlepiej co pół roku lub rok) badać kał jaszczurki.

Co je agama brodata?

Za odpowiedni rozwój fizyczny jaszczurki w głównej mierze odpowiada jej dieta. W środowisku naturalnym agama żywi się owadami, bezkręgowcami i roślinami. W związku z tym właśnie na tych składnikach powinna opierać się dieta jaszczurki. Dodatkowo, ważnymi składnikami w jej diecie są:

 • świerszcze
 • szarańcze
 • karaczany szare
 • karaczany tureckie
 • karaczany zielone

Właśnie te owady są podstawą dobrej diety agamy. Oprócz tych podstawowych składników warto jest urozmaicić żywienie jaszczurki o:

 • liście babki
 • liście mniszka lekarskiego
 • liście mięty
 • mącznika młynarka (nie za często)
 • noworodki myszy (nie za często)
 • drewnojada (nie za często)
 • owoce
 • warzywa

Wiele osób zastanawia się jak często karmić agamę brodatą, odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta - młode karmimy codziennie, a dorosłe osobniki co 2 - 3 dni. Warto wspomnieć, że jest wiele składników, których jaszczurka ta nie powinna jeść, wśród nich są: plankton oraz larwy much.

Agama brodata kolory

Istnieje wiele odmian kolorystycznych tej jaszczurki, niezwykłym zainteresowaniem cieszą się odmiana biała i niebieska. Poniżej zobaczysz listę najpopularniejszych odmian kolorystycznych jaszczurki agamy brodatej.

Agama brodata kolory

Agama brodata classic naturalne

Odmiana ta agamy brodatej posiada naturalne brunatne umaszczenie.

Agama brodata orange (pomarańczowa)

Jaszczurka cechująca się kolorem pomarańczowym, powstałym z połączenia dwóch jaszczurek red i yellow.

Agama brodata red

Cechuje się niemalże całkowicie czerwonym, przechodzącym w pomarańczowy zabarwieniem.

Agama brodata yellow (żółta)

Jak sama nazwa wskazuje, ta odmiana charakteryzuje się całkowicie żółtym ubarwieniem.

Agama brodata a karłowata różnice - agama karłowata karmienie, cena jaszczurki

Oprócz agamy brodatej, niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się agama karłowata. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma gatunkami są ich rozmiary - karłowata jest znacząco mniejsza, a brodata większa. Ten pierwszy gatunek osiąga do 30 cm długości ciała, a długość ciała agamy brodatej wynosi nawet 50cm. W związku z tym mniejsza jaszczurka jest nieznacznie tańsza w utrzymaniu, bo musi mniej jeść oraz nie potrzebuje tak dużego terrarium jak agama brodata. Jeśli chodzi o cenę samej agamy karłowatej to nie zmienia się ona znacznie w zależności od odmiany - wynosi około 100zł.

Zastanawiasz się czym karmić jaszczurkę karłowatą? Otóż żywienie agamy karłowatej jest bardzo podobne do karmienia jej większej odmiany. W podobieństwie do agamy brodatej dieta jaszczurki karłowatej opiera się o owady, bezkręgowce, warzywa, owoce i inne rośliny. Dodatkowo, warto jest zadbać o urozmaicenie diety jaszczurki o: liście babki, mniszka lekarskiego i mięty oraz jako dodatki podawane od czasu do czasu warto jest wybrać: mącznika młynarka, noworodki myszy oraz drewnojada. Karmienie agamy karłowatej powinno odbywać się codziennie w przypadku młodych jaszczurek i co 2-3 dni w przypadku osobników dorosłych. Podsumowując jedyną różnicą pomiędzy agamą brodatą a karłowatą jest rozmiar jaszczurki.

Agama brodata ciekawostki - pytania i odpowiedzi

Co może jeść agama brodata?
Agama brodata może jeść owady, małe bezkręgowce, warzywa, owoce, liście babki i mniszka lekarskiego. Nie powinna jeść jednak planktonu i larw much.

Jak szybko rośnie agama brodata?
Na szybkość rośnięcia agamy wpływa w głównej mierze dieta, jeśli jest odpowiednia jaszczurka rośnie bardzo szybko.

Jaka żarówka grzewcza dla agamy brodatej?
Żarówka grzewcza powinna być o mocy od 50 do 100 wat, w zależności od wielkości terrarium.

Co je młoda agama brodata?
W diecie młodej agamy (do 4 miesiąca życia) powinny dominować żywe zwierzęta karmowe, ze względu na dużą ilość białka w nich zawartą.

Co je młoda agama brodata

Agama brodata co ile się wypróżnia?
Agama powinna wypróżnić się dzień po ostatnim posiłku minimalnie dwa razy. Jeśli jaszczurka ma problemy z wypróżnianiem powinno się wykąpać jaszczurkę w ciepłej wodzie, a jeśli to nie pomaga należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Agama brodata co ile karmić?
Młode agamy powinno karmić się codziennie, a dorosłe osobniki co 2-3 dni.

Agama brodata jak rozpoznać płeć?
Rozpoznanie płci nie stanowi dużego problemu, samce cechują się masywniejszą budową ciała, większą głową i ostrzejszymi brzegami głowy.

Gdzie żyje agama brodata
Jaszczurka w naturze występuje przede wszystkim w Australii.

Jak szybko biega agama brodata?
Agama brodata to jedna z najszybszych jaszczurek na świecie, rekordowo, osiągnęła ona prędkość 40 km/h.

Jak mocno gryzie agama brodata?
Jaszczurka ta jest z reguły przyjazna, ale gdy zostanie sprowokowana może bardzo mocno ugryźć, co będzie przynajmniej bolesne, a może być konieczna wizyta u lekarza.

Jak długo żyje agama brodata?
Średnia długość życia tej odmiany wynosi ok. 10 lat, a dobrze prowadzone osobniki mogą dożyć nawet 12 - 13 lat.

Dlaczego agama brodata zmienia kolor?
W przypadku, gdy agama jest podrażniona, zmienia kolor na żółty z pomarańczowymi paskami.

Podsumowanie

Gatunek ten nie bez powodu jest jednym z najpopularniejszych na świecie, nie sprawia problemów w hodowli, jest w miarę tani w utrzymaniu, oraz cechuje się niezwykłym wyglądem. Zatem agama brodata jest świetną opcją dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z hodowlą gadów. Jednak, należy zwrócić uwagę na to, aby zakup był dokładnie przemyślany, bo jaszczurki mogą dożyć kilkunastu lat, dodatkowo warto jest wybrać odpowiedni sklep zoologiczny lub hodowlę, tak aby jaszczurka była w dobrym stanie zarówno psychicznym jak i fizycznym.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień